Po Rathovi ukázal úředník na hejtmanku z Ústí Vaňhovou

Petr Holub
24. 5. 2012 13:31
Ředitel řízení programu Severozápad kritizuje poměry s rozdělováním dotací na Ústecku
Proč to stálo sedm milionů navíc? Sociální demokratka Vaňhová neodpovídá.
Proč to stálo sedm milionů navíc? Sociální demokratka Vaňhová neodpovídá. | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Během tříměsíční praxe v Úřadu regionální rady dotačního programu Severozápad udělal Leo Steiner skandální zkušenost.

Ti, co rozhodují o evropských dotacích, si sami určují pravidla, aby mohli rozdělovat co nejvíce peněz. Pak pravidla porušují, aby mohli rozdělovat ještě víc. Nakonec po sobě zametou stopy.

„Jde o systémové selhání, které se musí co nejdříve napravit," vysvětluje dosavadní ředitel řízení programu.

Dopis od hejtmanky

Jako jeden z příkladů porušování pravidel uvádí rekonstrukci patnáctikilometrové silnice druhé třídy z Loun do Ročova.

Bývalý hejtman a poslanec ODS Jiří Šulc je pod ochranou stejné imunity, jakou měl David Rath. Zatím.
Bývalý hejtman a poslanec ODS Jiří Šulc je pod ochranou stejné imunity, jakou měl David Rath. Zatím. | Foto: ODS

Stavbu navrhl Ústecký kraj a její potřebnost schválil Výbor regionální rady Severozápad, které předsedá radní Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS). Ve výboru zasedá i hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Výbor zároveň stanovil pravidla, podle kterých se má stavba uskutečnit.

Pět účastníků do soutěže bylo vybráno losem, nakonec zakázku za 270 milionů korun získalo sdružení Silnice Group a AZ Sanace. Firmy mají blízko k místním představitelům ODS a TOP 09.

Stavba je před dokončením a úředníci regionální rady kontrolovali výdaje před proplacením. „Přitom k nám došel dopis hejtmanky Vaňhové, ať zaplatíme trojnásobnou částku za tzv. dotační management," vzpomíná ředitel Steiner.

Sedm milionů za nic

Podle pravidel Výboru regionální rady má firma, která k projektu zpracovala finanční rozvahu, nárok na 1,5 procenta z celkové částky, tedy necelé čtyři miliony. Hejtmanka požadovala, aby ředitel proplatil trojnásobek podle praxe, která fungovala ještě v minulém roce.

Reakce hejtmanky Vaňhové

„Smyslem dopisu je stížnost, že se v průběhu projektu mají měnit nastavená pravidla. Projekt měl jasně schválený rozpočet, se kterým se pracovalo. Snížení částky na dotační management (což je okrajová část celého projektu) v průběhu projektu, kdy již byl za schválených podmínek vysoutěžen dodavatel, by znamenalo, že by rozdíl musel uhradit Ústecký kraj. Přitom podle judikatury nemůže poskytovatel jednostranně měnit podmínky poskytnutí dotace v neprospěch příjemce bez jeho souhlasu.
O oprávněnosti stížnosti svědčí fakt, že jí bylo Úřadem Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v plném rozsahu vyhověno. Tím, že se kraj ozval proti neoprávněnému krácení dotace, ušetřil."

Aktuálně.cz se hejtmanky Vaňhové dotázalo, jaký byl konkrétní důvod k intervenci. Na první pohled to vypadá nelogicky, protože se dožadovala, aby se z peněz přidělených kraji vydalo bez užitku až o sedm milionů navíc.

Hejtmanka odpověděla Aktuálně.cz až po publikování článku. Reakci podepsanou mluvčí Magdalena Hanáčková a zveřejňujeme ho v nezkrácené podobě v infoboxu vpravo.

Vysvětlení může naznačit další propletenec vztahů. „Dotační management" u silnice Louny-Ročov zařizovala Ústeckému kraji agentura RRA. Dvě třetiny jejích akcií Ústeckému kraji patří a šéfem agentury se stal radní Radek Vonka (ODS).

Roční obrat RRA dosahuje 50 milionů, z toho dvě třetiny zaplatí za blíže neurčené služby, zbytek dostávají zaměstnanci. 

Signál zevnitř systému

Spor o peníze pro krajskou akciovku probíhá v období, kdy Brusel neproplácí nejen regionu Severozápad, ale ani celé České republice dokončené evropské projekty.

Exředitel Steiner tvrdí, že se peníze pro Ústecko a Karlovarsko ještě dají zachránit. "Nejdříve je třeba zastavit příjem dalších projektů, provést systémový audit, jak program funguje, a odvolat Výbor regionální rady," doporučuje úředník.

Jeho návrh si chtějí vyslechnout experti ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj, kteří řídí český systém čerpání eurodotací.

„Požádali jsme pana Steinera, ať poskytne podrobnější informace. Následně svoláme schůzku s ministerstvem pro místní rozvoj, na níž bude dohodnut další postup," odpověděl za ministerstvo financí mluvčí Ondřej Jakob.

Za ministerstvo pro místní rozvoj potvrzuje zvýšený zájem jeho kolegyně Jana Jabůrková. „Vystoupení pana Steinera, respektive jeho osobní postoj považujeme za závažný signál zevnitř systému, který je nutno prověřit. K tomu je potřeba více informací, než jaké jsou v tuto chvíli k dispozici," naznačila mluvčí další postup.

Její úřad očekává, že bývalý ředitel rozpracuje svá zjištění do detailu. O podrobném Steinerově materiálu se bude jednat nejpozději v polovině června.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Desetitisíce turistů uvázly v čínském letovisku, úřady ho uzavřely kvůli covidu

Přes 80 tisíc turistů uvázlo v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když se tam objevily případy nákazy koronavirem a úřady město uzavřely. Na svých internetových stránkách o tom informuje stanice BBC. Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu.

Úřady v sobotu zrušily všechny lety, z města neodjíždějí ani vlaky. V pátek testy potvrdily nákazu u 263 lidí. Z města se nyní mohou dostat jedině ti, kdo budou mít pět negativních PCR testů během sedmi dnů. Letovisko, kterému se přezdívá "čínská Havaj", restrikce zasáhly na vrcholu turistické sezony. 

Další zprávy