Jednoduchá, ale spolehlivá a nápomocná. Takto na začátku září představovalo ministerstvo zdravotnictví novou verzi aplikace eRouška, která se o čtvrteční půlnoci objevila ke stažení na službách Google Play a App Store.
Aby si mohl uživatel aplikaci stáhnout a nainstalovat, potřebuje mít v paměti mobilu nejméně 104 MB volného místa a uživatelé systému Android také nejnovější verzi služby Google Play Services.
Po zhruba minutu trvající instalaci se uživateli zobrazí několik systémových dialogů a aplikace jej provede základními informacemi. Ubezpečí ho, že nesbírá žádné soukromé informace, a vyzve ho k zapnutí Bluetooth. Jakmile tak uživatel učiní, eRouška se aktivuje. Není potřeba do systému zadávat jméno, telefonní číslo ani e-mailovou adresu.
Pokud pak chytrý telefon zaznamená setkání s jiným zařízením, na kterém je aplikace spuštěna, uloží do své paměti jeho anonymní identifikátory a informaci o délce setkání. V případě, že uživatel stráví minimálně 15 minut nejvýše ve dvoumetrové blízkosti člověka, jenž má také nainstalovanou eRoušku a kterého do dvou týdnů od zaznamenaného setkání vyhodnotí test na koronavirus jako pozitivního, přijde uživateli varování o rizikovém kontaktu.
Do povinné karantény uživatel nastoupit nemusí, autoři aplikace mu nicméně doporučují nosit roušku, dodržovat hygienická opatření a vyhýbat se shromažďování. A pokud se mu dostaví příznaky nemoci, měl by kontaktovat svého lékaře či hygienu.
A co se děje v případě, že se u uživatele prokáže nákaza covidem-19? Při telefonátu se pracovník call centra hygieny každého pacienta zeptá, zda používá eRoušku. Pokud ano, obdrží uživatel SMS zprávou klíč, který zadá do aplikace a ta odešle varování kritickým kontaktům. Ty obdrží pouze informaci o riziku, kde a kdy se s nakaženým setkali, už nezjistí.
Stání na semaforu systém jako riziko nevyhodnotí
Podmínkou pro vyhodnocení rizika je minimálně patnáctiminutová doba kontaktu. Podle tvůrců aplikace tedy nehrozí, že by vás eRouška vyhodnotila jako kontakt někoho, kdo vedle vás například jenom stál na semaforu na křižovatce. V nápovědě k aplikaci nicméně stojí, že nelze vyloučit mylný odhad vzdálenosti nebo chybnou detekci rizikového setkání.
Mimo své hlavní funkce mohou uživatelé v eRoušce najít také aktualizovaný přehled o počtech provedených testů, potvrzených případů, vyléčených, hospitalizovaných i zemřelých, doplněný o přírůstky za minulý den. Uživatelé v aplikaci najdou mimo jiné odkaz na přehled aktuálních opatření, řadu užitečných kontaktů a také rozsáhlou nápovědu o fungování eRoušky a způsobu sběru dat.
Aplikaci může uživatel kdykoli pozastavit přímo v jejím rozhraní nebo vypnutím Bluetooth v telefonu.
Nová verze aplikace má hygienikům ulehčit práci s trasováním kontaktů nakažených. Zároveň ovšem dokáže upozornit na kontakt s nakaženým i ty jedince, ke kterým by se hygienici standardním trasováním nedostali.
Při telefonickém rozhovoru s nakaženým se hygienici dokážou dobrat jmen rodinných příslušníků, kolegů či přátel pozitivně testovaného. Téměř nemožné je pro ně ale zjistit identitu lidí, vedle kterých nakažený například strávil půlhodinu na cestě do práce nebo v jejich těsné blízkosti tančil na koncertě.
Nová eRouška pro Android/iOS je venku! Používá Apple/Google protokol a umožňuje včas a anonymně upozornit uživatele na rizikové setkání s nakaženým.
— eRouška (@RouskaE) September 18, 2020
Maximálně přitom chrání vaše soukromí. Stáhněte si eRoušku ještě dnes a pomozte zastavit COVID-19: https://t.co/SlGovaXzxD pic.twitter.com/mZ3DzwFQLz
Cílem je nalákat nejméně milion uživatelů
"I nadále budou samozřejmě probíhat naše epidemiologická šetření, ale eRouška 2.0 je nástroj, jak mohou být lidé automaticky a rychle informováni, že se setkali s někým nakaženým. Největší pomoc to bude zejména v MHD, na koncertech či třeba v restauracích," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová na začátku září.
Dodala, že čím více lidí bude aplikaci používat, tím lepší systém ochrany v Česku bude. První verzi aplikace si zatím stáhlo asi 250 tisíc lidí. Vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla ovšem doufá, že druhá verze naláká minimálně milion uživatelů.
Jako jedno z hlavních lákadel oproti předchozí verzi vnímá Dzurilla lepší ochranu soukromí. Z dat, která nová verze eRoušky sbírá, už nelze zjistit, kde a kdy se uživatel pohyboval. Aplikace rozpozná pouze kontakt s jinými zařízeními, která ji využívají, polohu ovšem nezaznamenává.
"Celý systém aplikace eRouška, včetně webových stránek, je navržen plně v souladu s GDPR i zákonem o zpracování osobních údajů," píší autoři. Aplikace také splnila bezpečnostní protokoly Applu i Googlu a prošla auditem nezávislých vzdělávacích institucí.