Elitní právník už nesmí řídit velké bankroty. Nemá prověrku

Petr Koděra Petr Koděra
7. 9. 2015 18:11
Insolvenční správce Ivo Hala nepředložil bezpečnostní prověrku a po zásahu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána přišel o zvláštní povolení potřebné k řízení miliardových krachů velkých firem. Brání se žalobou. "Jsem přesvědčen o nezákonnosti rozhodnutí ministerstva spravedlnosti," uvedl Hala.
Ivo Hala, insolvenční správce
Ivo Hala, insolvenční správce | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vyloučil právníka Ivo Halu z elitního klubu českých insolvenčních správců. Sebral Halovi zvláštní povolení pro několik málo vyvolených specialistů, kteří u nás mohou řídit složité bankroty velkých firem a nakládat s miliardovými majetky dlužníků.

Halu, v posledních letech jednoho z nejobsazovanějších insolvenčních správců, ministr potrestal za to, že ani po roce nesplnil nařízení a nepředložil potřebnou bezpečnostní prověrku.

Hala ale tvrdí, že ministr porušil zákon a bude se bránit u soudu. V pondělí podal žalobu a hraje v ní o čas: požádal, aby se platnost Pelikánova verdiktu pozdržela do pravomocného rozhodnutí soudu. "Jsem přesvědčen o nezákonnosti rozhodnutí ministerstva spravedlnosti," uvedl.

Pelikán Halovi ve svém čerstvém rozhodnutí mimo jiné vyčetl, že si o prověrku požádal pozdě – jen krátce předtím, než vypršela ministrem stanovená lhůta. Podle Pelikána navíc muselo být Halovi jasné, že prověrku tak rychle nemůže získat.

"Podal žádost o vydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti fyzické osoby pouze den před uplynutím přechodného období pro splnění předpokladů pro výkon citlivé činnosti, když si je navíc dobře vědom potenciální délky řízení před Národním bezpečnostním úřadem," napsal mimo jiné Pelikán do svého pátečního rozhodnutí, které má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Předložte prověrku

Ministr tak potvrdil dřívější verdikt svých kolegů na ministerstvu, kteří Halovi zvláštní povolení zrušili. Že se tento první krok na ministerstvu chystá, informoval už loni na podzim týdeník Respekt. Hala se přitom pozastavil nad údajným únikem informací.

Proti prvnímu rozhodnutí se pak odvolal přes takzvaný rozklad, právě ten ale ministr v pátek zamítl.

Pelikánovo rozhodnutí je definitivní a pravomocné a v pondělí ministerští úředníci vyznačili u Halova jména zrušení zvláštního povolení a zároveň tuto informaci musí oficiálně sdělit soudům, aby ho odvolaly z řízení, ve kterých je určen jako zvláštní správce.

Hala, který teď místo velkých bankrotů může dohlížet už jen na běžné insolvence, si stěžuje, že ministerstvo od začátku nedodržovalo principy správního řízení.

"Ať už popřením mého zástupce přes řádné doložení plné moci, případně poskytováním "šibeničně" krátkých lhůt," tvrdí Hala, který v rozkladu argumentoval i rozhodováním podjatých úředníků včetně ministra Pelikána, s nímž měl v minulosti obchodní spor.

Hala: Termín není možné splnit

Hala dosud nesplnil podmínku, kterou si ministerstvo spravedlnosti stanovilo loni. Požaduje od insolvenčních správců doklad o bezpečnostní způsobilosti – jakousi obdobu prověrky na druhý stupeň "důvěrné". Všichni klíčoví insolvenční správci ji měli předložit do poloviny loňského roku, poté až do září 2014. Hala to ale podle ministerstva spravedlnosti dodnes neudělal.

Podle Haly řízení o prověrce stále běží od loňského podzimu. "Od října 2014 mě prověřují na stupeň přísně tajné," sdělil Hala.

Roční termín pro získání prověrky pak považuje za protiústavní, protože jej podle něj není možné splnit. "V mém případě již řízení u Národního bezpečnostního úřadu probíhá déle než třináct měsíců. Zákonem poskytnutou lhůtu tak není objektivně možné splnit, pokud si NBÚ požádá o prodloužení lhůty, což může opakovaně až na celkových třicet měsíců," dodal Hala.

Pokud by prověrku získal, může si znovu udělat zkoušky a zvláštní povolení pro velké bankroty získat zpět.

Pochybnosti o férovém postupu

Ivo Hala stál u několika významných insolvencí z posledních let, které ale provázejí jednak pochybnosti o jeho férovém postupu vůči věřitelům, a nadto ještě policejní vyšetřování.

Třeba kauza vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva – největší české kampeličky, odkud přes síť nastrčených firem a bílých koní zmizelo 12 miliard korun. Kauza už má dvacet obviněných včetně manažerů záložny a Hala si vyslechl kritiku za to, že údajně prodal část pohledávek pod cenou a věřitelé ostrouhali.

Proti Halovu jmenování insolvenčním správcem v tomto příběhu přitom koncem roku 2013 marně protestovala i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad kauzu tunelu v MSD vyšetřuje.

Hala jakékoli nařčení z nepoctivého postupu nejen v této kauze odmítá.

Pochybnosti se ale objevily i v dalších velkých kauzách, kde jde o miliardy a kam soud Halu poslal řídit bankroty. Například v lounské vagónce Heavy Machinery Services (dříve Legios), v papírnách JIP Větřní nebo v developerské společnosti ECM, kde Hala popřel věřitelům eurové dluhopisy za sedm miliard korun.

V kauze vagónky Heavy Machinery Services pak slovenská banka VÚB jako největší věřitel označila insolvenci za zmanipulovanou ve prospěch uprchlého podnikatele Františka Savova, kterého policie viní ze stamilionových daňových podvodů a snaží se ho dostat před český soud z Londýna.

V této insolvenci už ale Hala nefiguruje. Letos na jaře sám požádal soud, aby ho odvolal z funkce. Zdůvodnil to zdravotními problémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy