Věřitelé zkrachovalé záložny MSD dostanou čtyři miliardy

Ekonomika Radek Bednařík, Ekonomika
7. 5. 2015 13:15
Každý z věřitelů by měl dostat zhruba třetinu z toho, co mu záložna dluží.
Metropolitní spořitelní družstvo - MSD
Metropolitní spořitelní družstvo - MSD | Foto: Martin Svozilek

Praha – Správce zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva Ivo Hala navrhl insolvenčnímu soudu, aby schválil vyplacení 4,1 miliardy korun věřitelům záložny. Pokud soud žádosti vyhoví, dostane se k části svých pohledávek 265 věřitelů, jejichž nároky vůči kampeličce Hala uznal.

Z návrhu, který mají k dispozici Hospodářské noviny, vyplývá, že každý z věřitelů by měl dostat zhruba třetinu z toho, co mu záložna dluží. Nejvíce jako největší věřitel s pohledávkou přesahující 12 miliard korun pochopitelně dostane Fond pojištění vkladů - tomu připadne částka ve výši 4,06 miliardy korun.

Zbytek si mezi sebe rozdělí firmy, klienti záložny a také Specializovaný finanční úřad. Tato instituce, specializující se na firmy s obratem přes dvě miliardy korun a také na banky, pojišťovny a záložny, od kampeličky chtěla dohromady částku přesahující 26 milionů korun. Z ní nakonec úřad, a potažmo tedy stát, obdrží necelých devět milionů.

V návrhu, který odsouhlasil věřitelský výbor v čele s Fondem pojištění vkladů, počítá Hala s tím, že si stranou ponechá sto milionů korun. Ty budou sloužit pro případ, že by prohrál několik soudních sporů, které jako správce vede s dlužníky družstva.

Halovi také zbývá ještě prodat dluhopisy v hodnotě půl miliardy korun. "Pokud vše půjde dobře, budu moci v září insolvenci ukončit a předat záložnu k likvidaci," odhaduje Hala.

Čtyři miliardy, které Hala chce věřitelům vyplatit, se skládají z několika částí. Zhruba dvě a půl miliardy tvoří hotovost, kterou zablokovalo vrchní státní zastupitelství na jaře roku 2013. Několik stovek milionů dokázal insolvenční správce z dlužníků vymoci.

A 1,4 miliardy korun získal Hala prodejem balíku úvěrů v celkové hodnotě přesahující deset miliard korun společnosti AB-Credit v březnu tohoto roku. "Čekal jsem mírně vyšší částku, ale vzhledem ke špatné kvalitě většiny úvěrů je to maximální možná varianta," uvedl tenkrát bezprostředně po prodeji Hala.Metropolitní spořitelní přišlo o licenci 18. prosince 2013. S vklady klientů přesahujícími 12 miliard korun šlo o jeden z největších krachů finančních ústavů v dějinách České republiky. Policie obvinila z tunelování tři vrcholové manažery, k soudu ale dosud nedošlo. Hlavní mozek celé akce zatím nebyl vypátrán.

Vklady na účtech jsou podle zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů do ekvivalentu 100 tisíc eur (zhruba 2,7 milionu korun), jejich výplata začala už v lednu 2014. Nejsou proto součástí výše uvedené částky vyplácené věřitelům při insolvenčním řízení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy