Via Chem chce radnicím splatit dluh z peněz věřitelů

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 2. 2014 11:00
Na umoření zbývajících závazků si společnost vypůjčí 810 milionů korun.
Investoři ztratili důvěru v burzy. Ilustrační snímek z frankfurtské burzy
Investoři ztratili důvěru v burzy. Ilustrační snímek z frankfurtské burzy | Foto: Reuters

Praha - Společnost Via Chem Group, která dluží stamiliony českým městům, požádala soud o schválení plánu, podle něhož by jednak většinu dluhů z poloviny umazala a zároveň by splatnost zbývající částky odložila o pět let.

Reorganizační plán, který má k dispozici deník Insider, pak hovoří o tom, že na umoření zbývajících závazků si společnost vypůjčí 810 milionů korun od Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie), ve kterém drží třetinový podíl. Splatnost půjčky má být 15 let.

Tato ústecká chemička však je sama zadlužena. Část jejích akcií navíc vlastní radnice Prahy 6, Prahy 10 a města Sokolova, které jsou právě mezi věřiteli Via Chem Group. Své závazky tak chce Via Chem splácet prostřednictvím společnosti, kterou věřitelé spoluvlastní.

 

Klín klínem

Sokolov a dvě pražské městské části přitom ke zmíněnému podílu ve společnosti Spolchemie přišly díky tomu, že je pro ně v minulých letech pořídila dnes už zkrachovalá makléřská firma Key Investments. Ta také radnicím za veřejné peníze nakoupila i dluhopisy Via Chem Group.

O kauze

  • Radnice svěřily správu peněz makléřské firmě Key Investments, ta pak za veřejné peníze nakupovala problematické dluhopisy, například i dluhopisy Via Chem Group.
  • Key Investments skončila v konkurzu, v souvislosti s kauzou padla tři obvinění.
  • Také Via Chem Group je v insolvenčním řízení.
  • Via Chem Group dluží Praze 6 a její akciové společnosti Sneo více než 200 milionů korun.
  • Vůči Praze 10 má firma závazky ve výši téměř 100 milionů.
  • Městu Sokolovu dluží 28,9 milionu korun.
  • Celkem má Via Chem Group závazky 1,95 milionu korun, nyní je v insolvenčním řízení.

Spolchemie má 3,9 milionu kusů anonymních akcií. Via Chem Group má jako třetinový vlastník zastoupení v řídicích orgánech společnosti. Výkonným ředitelem pro strategii a řízení a členem dozorčí rady je Petr Sisák, označovaný za vlastníka Via Chemu, a místopředsedou představenstva je Ivo Hala, jehož advokátní kancelář Via Chem zastupuje.

Z posledního dohledatelného zápisu z valné hromady je patrné, že akcie Spolchemie v hodnotě 46,2 milionu korun vlastní také Praha 6 a její akciovka Sneo. Praha 10 disponuje akciemi za 5,4 milionu a město Sokolov má v akciích Spolku 4,7 milionu korun.

„Praha 10 je stále vlastníkem 10 797 kusů kmenových akcií Spolku pro chemickou a hutní výrobu o jmenovité hodnotě 500 Kč," potvrdil mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. „Akcie byly do klientského portfolia pořízeny společností Key Investments."

Stejným způsobem je získala i ostatní zmíněná města. Scénář byl následovný: radnice svěřily peníze do správy firmy Key Investments, ta následně tyto veřejné peníze půjčila Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Ten dal do zástavy své akcie, a když následně půjčené peníze nesplatil, radnicím zůstaly místo peněz pouze akcie.

Mimo jiné i kvůli této transakci dostala Key Investments v roce 2012 pokutu 2,5 milionu korun od České národní banky.

Žaloba a pokuta

Vedení Prahy 6 podalo v témže roce kvůli pořízení zmíněných akcií na Key Investments trestní oznámení. Firmu viní z toho, že akcie nakoupila dráž, než za jakou cenu se obchodovaly na burze, a městské části touto transakcí vznikla podle trestního oznámení škoda 8,7 milionu korun.

„Jednoznačně se cítíme být jednáním bývalého správce, kdy provedl transakci, kterou získal bez našeho vědomí a souhlasu tyto cenné papíry a neplnil podmínky platné smlouvy, podvedeni," konstatoval mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Radnice Prahy 6 se chtěla už v minulosti svých více než 92 tisíc akcií Spolku zbavit a neúspěšně žádala Key Investments o zlikvidnění celého portfolia. „Přestože to bylo ve smlouvě jasně stanoveno, nebylo nám vyhověno," dodal mluvčí Halmoši, podle něhož nyní studuje návrh reorganizačního plánu Via Chem Group advokátní kancelář, již radnice Prahy 6 najala. „Poté bude zvolena další strategie postupu," říká mluvčí.

Praha 10 prostřednictvím svých právníků konstatovala, že s tímto způsobem vyrovnání nesouhlasí. Současně ve svém vyjádření pro soud, které má deník Insider k dispozici, zpochybnili hlasování věřitelů o tomto návrhu.

Město Sokolov však nevylučuje, že bude s návrhem Via Chemu souhlasit. „Nepřijde mi to logické, tento způsob uspokojení pohledávky nám principiálně vadí," řekl Insideru starosta Sokolova a senátor Zdeněk Berka (ČSSD). „Ale pokud to bude jediný možný způsob řešení, pak bychom o tom vážně uvažovali."

 

Půjčka od zadluženého

Důvod, proč Via Chem musí kvůli splácení dluhů žádat o půjčku, je zřejmý. Firma je nyní v podstatě jen prázdnou schránkou, nemá zaměstnance, nevyvíjí žádnou činnost a na účtech má podle údajů v předloženém reorganizačním plánu pouze 2,7 milionu korun.

Foto: Jiří Kropáček

Spolchemie, od které chce VCHG získat zmíněných 810 milionů korun, se ale také potýká s nemalými problémy.

Z poslední výroční zprávy za rok 2012 vyplývá, že Spolek hospodařil se ztrátou téměř 175 milionů korun. Zároveň firmu tíží závazky po splatnosti ve výši téměř půl miliardy korun.

Auditor dokonce ve zprávě upozorňuje, že tento stav ohrožuje další existenci firmy.

Via Chem sice ve svém reorganizačním plánu připouští, že bude pokračovat krize v chemickém průmyslu a že Spolchemie potřebnou částku k umoření dluhů VCHG nakonec nemusí půjčit. Tato rizika ale označuje za minimální a navzdory obavám auditora věří, že firma zdárně splatí vlastní půjčky a následně půjčí Via Chemu.

„Reorganizační plán je navržen tak, aby bylo reálné jej splnit. Samozřejmě existují rizika, která jeho splnění mohou ohrozit," konstatoval právník VCHG Petr Kovařík. „Pravděpodobnost, že reorganizační plán nebude splněn, lze jen těžko odhadovat. Klient předpokládá, že reorganizační plán v podobě, jak jej navrhl, řádně splní."

 

Právě se děje

Další zprávy