Bílí koně v kampeličce MSD. Jako v divokých 90. letech

Vojtěch Blažek, Petr Koděra, HN
29. 5. 2014 11:00
Hospodářským novinám se podařilo shromáždit jména všech stíhaných, kteří podle kriminalistů promyšleně vyvedli z Metropolitního spořitelního družstva přes miliardu korun.
Logo MSD
Logo MSD | Foto: MSD

Praha - Protikorupční detektivové viní sedmnáct lidí z podílu na vytunelování Metropolitního spořitelního družstva, donedávna největší tuzemské kampeličky. Až dosud nebylo jasné, kdo konkrétně si obvinění vyslechl.

Hospodářským novinám se nyní podařilo shromáždit jména všech stíhaných, kteří podle kriminalistů během posledních tří let promyšleně vyvedli z Metropolitního spořitelního družstva na účty anonymních firem v Hongkongu nejméně jednu a čtvrt miliardy korun.

Mezi obviněnými je třináct bílých koní - nastrčených vlastníků čerstvých firem založených podle policie účelově k podvodům. Stíhaný je i hlavní verbíř a organizátor najatých lidí Jan Vinš, kterého jako jediného soud posadil do vazby, a především tři šéfové z představenstva záložny: Daniel Tureček, Jan Zavřel a Petr Jánský.

Právě oni podle policie umožnili pochybné úvěry přidělit. Podezřelé úvěry za stamiliony korun totiž začala záložna ve velkém rozdávat až poté, co se v roce 2010 naposledy obměnilo představenstvo a k Turečkovi, jednomu ze zakladatelů záložny, usedli ještě Jánský se Zavřelem.

Šéfové záložny jsou nejvyšším patrem, které detektivové dosud rozkryli. Podle informací Hospodářských novin však pracují i s verzí, že manažeři nemuseli být hlavami mafie. A že nad nimi mohli stát ještě vyšší kápové, kteří je řídili a dávali jim ke stamilionovým podvodům pokyny.

 „Prověřujeme všechny možné varianty,“ uvedla bez dalšího upřesnění státní zástupkyně Daniela Smetanová, která dohlíží na vyšetřování.

Snadné půjčky za stamiliony

Policie a před ní i auditoři najatí Českou národní bankou tvrdí, že manažeři nastavili pravidla pro úvěry tak vágně, aby bylo možné půjčovat stamiliony prakticky na cokoliv bez jasného zdůvodnění budoucího podnikání či investice. Přes 150 milionů si přitom natřikrát půjčil dokonce i sám člen představenstva Daniel Tureček.

O nestandardním postupu představenstva je přesvědčen i advokát Ivo Hala, který vede insolvenční řízení po krachu záložny. „Museli vědět, že návratnost úvěrů bude přinejmenším komplikovaná,“ říká.

Zaskočil ho také způsob, kterým manažeři zřejmě nechávali peníze ze záložny vyvádět. „Překvapilo mě, že to podle policejní verze dělali až takhle jednoduše,“ podotkl Ivo Hala.

Žádný sofistikovaný model

Nešlo totiž o žádný sofistikovaný model podvodu. Spíše připomínal divoká devadesátá léta, kdy nezajištěné stamilionové úvěry braly narychlo založené firmy s nastrčenými vlastníky – většinou bezdomovci s bydlištěm na obecních úřadech nebo zadluženými lidmi, kteří nemají ani na telefon.

 „Jsou to osoby bez vzdělání, bez zaměstnání, bez bydliště, případně osoby ve výrazné finanční tísni, tedy snadno ovlivnitelné a zmanipulovatelné,“ napsali policisté do obvinění o některých stíhaných.

Kdo je mezi obviněnými? Jak přesně podvody fungovaly? Kdo měl přístup k účtům anonymních firem v hongkongské bance? Čtěte více ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 14 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

před 30 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

před 1 hodinou

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy