Bílí koně v kampeličce MSD. Jako v divokých 90. letech

Vojtěch Blažek, Petr Koděra, HN
29. 5. 2014 11:00
Hospodářským novinám se podařilo shromáždit jména všech stíhaných, kteří podle kriminalistů promyšleně vyvedli z Metropolitního spořitelního družstva přes miliardu korun.
Logo MSD
Logo MSD | Foto: MSD

Praha - Protikorupční detektivové viní sedmnáct lidí z podílu na vytunelování Metropolitního spořitelního družstva, donedávna největší tuzemské kampeličky. Až dosud nebylo jasné, kdo konkrétně si obvinění vyslechl.

Hospodářským novinám se nyní podařilo shromáždit jména všech stíhaných, kteří podle kriminalistů během posledních tří let promyšleně vyvedli z Metropolitního spořitelního družstva na účty anonymních firem v Hongkongu nejméně jednu a čtvrt miliardy korun.

Mezi obviněnými je třináct bílých koní - nastrčených vlastníků čerstvých firem založených podle policie účelově k podvodům. Stíhaný je i hlavní verbíř a organizátor najatých lidí Jan Vinš, kterého jako jediného soud posadil do vazby, a především tři šéfové z představenstva záložny: Daniel Tureček, Jan Zavřel a Petr Jánský.

Právě oni podle policie umožnili pochybné úvěry přidělit. Podezřelé úvěry za stamiliony korun totiž začala záložna ve velkém rozdávat až poté, co se v roce 2010 naposledy obměnilo představenstvo a k Turečkovi, jednomu ze zakladatelů záložny, usedli ještě Jánský se Zavřelem.

Šéfové záložny jsou nejvyšším patrem, které detektivové dosud rozkryli. Podle informací Hospodářských novin však pracují i s verzí, že manažeři nemuseli být hlavami mafie. A že nad nimi mohli stát ještě vyšší kápové, kteří je řídili a dávali jim ke stamilionovým podvodům pokyny.

 „Prověřujeme všechny možné varianty,“ uvedla bez dalšího upřesnění státní zástupkyně Daniela Smetanová, která dohlíží na vyšetřování.

Snadné půjčky za stamiliony

Policie a před ní i auditoři najatí Českou národní bankou tvrdí, že manažeři nastavili pravidla pro úvěry tak vágně, aby bylo možné půjčovat stamiliony prakticky na cokoliv bez jasného zdůvodnění budoucího podnikání či investice. Přes 150 milionů si přitom natřikrát půjčil dokonce i sám člen představenstva Daniel Tureček.

O nestandardním postupu představenstva je přesvědčen i advokát Ivo Hala, který vede insolvenční řízení po krachu záložny. „Museli vědět, že návratnost úvěrů bude přinejmenším komplikovaná,“ říká.

Zaskočil ho také způsob, kterým manažeři zřejmě nechávali peníze ze záložny vyvádět. „Překvapilo mě, že to podle policejní verze dělali až takhle jednoduše,“ podotkl Ivo Hala.

Žádný sofistikovaný model

Nešlo totiž o žádný sofistikovaný model podvodu. Spíše připomínal divoká devadesátá léta, kdy nezajištěné stamilionové úvěry braly narychlo založené firmy s nastrčenými vlastníky – většinou bezdomovci s bydlištěm na obecních úřadech nebo zadluženými lidmi, kteří nemají ani na telefon.

 „Jsou to osoby bez vzdělání, bez zaměstnání, bez bydliště, případně osoby ve výrazné finanční tísni, tedy snadno ovlivnitelné a zmanipulovatelné,“ napsali policisté do obvinění o některých stíhaných.

Kdo je mezi obviněnými? Jak přesně podvody fungovaly? Kdo měl přístup k účtům anonymních firem v hongkongské bance? Čtěte více ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy