Když první týden v prosinci pokračovalo hlavní líčení se soudcem Ivanem Elischerem a dalšími pěti obžalovanými, soudkyně Veronika Cukerová kolegu ze stavu konfrontovala s jeho předchozím chováním. Týkalo se dřívějších jednání, která byla naplánovaná na přelom září a října. Soudkyně je nakonec musela zrušit, protože se Elischer a několik dalších aktérů případu omluvili. Elischer s omluvou přišel jako první.
"V této věci bylo nařízeno hlavní líčení (kromě jiných termínů) v týdnu od 29. září do 2. října. Obžalovaný JUDr. Elischer ve čtvrtek 24. září informoval soud, že je v pracovní neschopnosti a nesouhlasí s tím, aby se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Další omluvenku přidala třeba Elischerova advokátka, která byla na takzvaném ošetřovném.
Elischer se však v době pracovní neschopnosti, v neděli 27. září, účastnil běžeckého závodu Běchovice-Praha. Soudce je členem jednoho z ústeckých atletických oddílů, vytrvaleckému běhu se věnuje dlouhodobě. Ve své věkové kategorii běchovický závod vyhrál. Když hlavní líčení po omluvenkách 1. prosince pokračovalo, soudkyně Cukerová chtěla od Elischera slyšet vysvětlení.
Detaily z hygieny si Elischer nepamatuje
"Obžalovaný potvrdil, že se v předmětnou dobu nacházel v pracovní neschopnosti kvůli karanténě a svou účast na běhu konzultoval s hygienickou stanicí. Hygiena mu údajně běh povolila. Detaily si však nepamatuje," podotkla mluvčí Puci. Ještě v září, dva dny po závodu, se přitom soudkyně informovala u Elischerova obvodního lékaře. "Na výslovný dotaz zjistila, že lékař pracovní neschopnost obžalovaného dosud neukončil," dodala.
Vyvstává otázka, zda se Elischer porušením pracovní neschopnosti v době původně naplánovaného projednávání kauzy něčím neprovinil. V obecné rovině platí, že v případě dlouhodobého vyhýbání se soudnímu řízení přichází v úvahu vazba. Na prosincovém jednání soudkyně proto vyzvala dozorového žalobce Vlastimila Pazourka, aby zvážil další postup.
Podle viceprezidenta Unie státních zástupců Ondřeje Šťastného však žalobci nejsou před soudem pány řízení, jako je tomu při vyšetřování. "Obecně platí, že po podání obžaloby vede trestní proces soud. Je tedy primárně úkolem soudu, aby zajistil účast stran u hlavního líčení, k čemuž má různé nástroje - od předvedení po ukládání pokut až po vzetí obviněného do vazby," řekl Aktuálně.cz Šťastný.
V tuto chvíli není jasné, co soudkyně Cukerová od dozorového žalobce očekává. Podle informací Aktuálně.cz zůstává státní zástupce Pazourek zdrženlivý. Čeká na protokol z prosincového jednání, aby viděl černé na bílém, co po něm soudkyně žádala. Zápis ještě není hotový. Sám Pazourek na prosbu Aktuálně.cz o vyjádření nereagoval.
Karanténu zvolil dobrovolně
Elischerova právní zástupkyně Lucie Kýčková popisuje dění kolem svého klienta z jiné perspektivy. Před nařízenými a poté zrušenými jednáními měl jeden z advokátů v případu pozitivní test na koronavirus. Jelikož se s ním měli setkat v síni i další obžalovaní včetně Elischera, skončili v karanténě. Pražská hygienická stanice byla ovšem přetížená, nebyli tak vytrasováni a karanténu zvolili dobrovolně. Kvůli ní se z líčení omluvili.
"Pan doktor Elischer se nechat dobrovolně i testovat, výsledek měl negativní. Po tomto výsledku šel běhat," sdělila Aktuálně.cz advokátka. Protože karanténa byla dobrovolná, nikoliv nařízená, podle Kýčkové její klient přestupek nespáchal. "Rozhodně to nebylo tak, že by mařil líčení," dodala. Není však jasné, proč Elischer vyrazil na závody během pracovní neschopnosti, když se kvůli ní omluvil z líčení. Advokátka podle svých slov o neschopence svého klienta neví.
Proces s Elischerem bude pokračovat po Novém roce. Zkušený trestní soudce, talár oblékl roku 2004, je obžalovaný ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a neoprávněného přístupu k počítačovému systému. V případě uznání viny mu hrozí až dvanáct let za mřížemi. Hlavní líčení s ním započalo loni v létě.
Podle obžaloby v době svého působení na odvolacím Vrchním soudu v Praze nezákonně lustroval pro jednoho z nyní spoluobžalovaných, Nguyen Quoc Hunga, neveřejné rejstříky. Také měl dostat milion korun za to, že ve více případech v odvolacím řízení zmírní tresty za drogové delikty Hungových krajanů. Elischer dlouhodobě odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného.