Soudce Sovák stíhaný za korupci osvobodil komplice, který původně dostal 6 let vězení

Jan Horák Jan Horák
8. 12. 2020 14:54
Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák sedí od pondělí ve vazbě, je obviněn z korupce. Spolu s ním policie stíhá další čtyři lidi. Jedním z nich je podnikatel, jehož předchozí trestní kauzu vyřizoval právě Sovákův odvolací senát. Podnikatele očistil, původně přitom dostal šest let vězení. Aktuálně.cz přináší podrobnosti. Sovákova kauza se má týkat i rozhodování o stavební firmě Metrostav.
Z korupce obviněný soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák.
Z korupce obviněný soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák. | Foto: ČTK

Arménský podnikatel Gagik Tonyan je jedním z pěti obviněných v korupční kauze soudce Zdeňka Sováka. Podnikatel se opakovaně dostal do střetu se zákonem ještě předtím, než ho policie zadržela v aktuálním případu. V minulosti strávil několik měsíců ve vazbě. Dostal také osmnáctiměsíční podmínku za výtržnictví kvůli násilí při vymáhání dluhu.

Tonyanova poslední trestní kauza se také týkala jeho aktivit spočívajících v řešení dluhů. Právě při ní narazil na Sováka coby svého soudce. Sovákův senát mu při vyřizovaní jeho odvolání dramaticky pomohl, na což upozornily Hospodářské noviny. Aktuálně.cz přináší podrobnosti. Tonyanův případ měl v první instanci na starosti Městský soud v Praze. Loni v říjnu ho za vydírání potrestal šesti lety vězení.

"Dopustil se jednání, které bezprostředně směřovalo k tomu, že jiného pohrůžkou násilí nutil, aby něco konal, a tohoto jednání se dopustil s úmyslem způsobit škodu velkého rozsahu a v úmyslu trestný čin spáchat, přičemž k dokonání trestného činu nedošlo," sdělila Aktuálně.cz mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Podle Sováka nešlo o trestný čin

Na podnikatele se obrátil Roman H. z jedné firmy. Požádal ho o pomoc při vyřizování dluhu, jejž měla společnost Romana H. vůči jiné firmě. Dlužila jí 504 tisíc eur. Tonyan si za své služby řekl o 300 tisíc korun. Na následné schůzce obou mužů však Tonyan obrátil. Dluh Romana H. prý převzal, za což po něm žádal podpis směnky ve výši 15 milionů korun.

Roman H. odmítl. Podnikatel ho varoval, že pokud chce z místa schůzky, kavárny v centru Prahy, odejít po svých, musí mu vyhovět. Následně pokynul k jednomu ze sousedních stolů, kde sedělo dalších šest mužů. Jedním z nich byl Dmytry P., který s Tonyanem dostal zmíněnou podmínku za výtržnictví.

"Což v poškozeném (Romanu H.) vyvolalo obavu o svůj život a zdraví v případě, že obžalovanému nevyhoví, a předmětnou směnku podepsal, aniž by pro vznik takového závazku existoval jakýkoli právní důvod," stojí v rozsudku, jejž Aktuálně.cz prostudovalo. Po podpisu opakovaně Romana H. nutil, aby mu peníze uhradil. Nakonec od něj dostal pět tisíc eur.

Proti šestiletému trestu se Tonyan odvolal k Vrchnímu soudu v Praze. Jeho podání přistálo na stole senátu, jemuž předsedal Zdeněk Sovák. Kauzu vypořádal v podnikatelův prospěch. "Vrchní soud v Praze napadený rozsudek zrušil. Znovu rozhodl tak, že obžalovaného zprostil obžaloby, neboť v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem," řekla Aktuálně.cz mluvčí soudu Kateřina Kolářová.

Tři z pěti obviněných skončili ve vazbě

Podle Hospodářských novin je v případu stíhaný také Sovákův známý, invalidní důchodce Milan Bíba, a jeho partnerka. Když uplynulou sobotu Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila zatýkání, Český rozhlas informoval o obvinění pražského advokáta Jiřího Teryngela. Kromě něj a Bíbovy partnerky skončili všichni ve vazbě.

V tuto chvíli není potvrzené, jakou roli při údajně korupčním rozhodování soudce měli hrát zbývající čtyři obvinění a zda Sováka uplatil právě podnikatel Tonyan. Nicméně jedno z obvinění zní nadržování, což podle trestního zákona představuje nezákonnou pomoc, aby se dotyčný vyhnul trestu. To by odpovídalo Sovákovu rozsudku v Tonyanově kauze. Je však třeba dodat, že o odvolání rozhodoval hlasováním tříčlenný senát.

Skupinou se dále prolíná obvinění z přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. V krajním případě při uznání viny hrozí za tyto činy až dvanáct let vězení. Oficiálně nejsou podrobnosti případu jasné. "Vyšetřování je na počátku, proto další informace v tuto chvíli nemůžeme podat," řekla vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Teryngel: Soudce Sovák mi poslal esemesku

Obviněný advokát Jiří Teryngel Aktuálně.cz řekl, že je stíhaný kvůli nepřímému úplatkářství. Podle svých slov měl dle zjištění policie u soudce Sováka lobbovat, aby "zpracoval" jiného soudce, rozhodujícího o kauze jednoho z Teryngelových klientů. "Já jsem tam v té době (letos 30. května, pozn. aut.), kdy se to mělo stát, ale žádné odvolání žádného svého klienta neměl," uvedl advokát.

Se soudcem Sovákem se zná Teryngel 40 let. Potvrdil přitom, že s ním v té době otázku právní povahy probíral. "On mi pak poslal esemesku, že to konzultoval s úspěchem," dodal Teryngel. O čem se Sovákem diskutovali a co následně soudce a s kým úspěšně projednal, si podle svých slov nepamatuje. Dodal, že kromě Sováka nikoho z dalších obviněných nezná.

Předseda Vrchního soudu v Praze Jiří Dörfl.
Předseda Vrchního soudu v Praze Jiří Dörfl. | Foto: ČTK

Kolik měl podle policie soudce Sovák ovlivnit trestních případů, není jasné. Policie se však při sobotním zásahu na vrchním soudu zajímala o více jeho spisů. "Ale to nenasvědčuje ničemu, to je rutinní postup orgánů činných v trestním řízení," řekl Aktuálně.cz předseda soudu Luboš Dörfl.

50 milionů kvůli Metrostavu

Server Seznam Zprávy v úterý přišel se zjištěním, že v Sovákově kauze jde také o úplatek 50 milionů korun. Soudce měl za část těchto peněz v odvolacím řízení přispět k příznivějšímu rozsudku ve prospěch firmy Metrostav figurující v druhé korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. V ní dostala pokutu 50 milionů korun a zákaz účastnit se veřejných zakázek na dobu tří let.

Padesát milionů korun chtěl zmíněný Bíba, soudci měl z toho přislíbit pět milionů. Sovák údajně žádné peníze nepřevzal. Druhá korupční kauza Davida Ratha leží po nepravomocném rozsudku stále u Krajského soudu v Praze. Stále se čeká, až mu od odsouzených dorazí odůvodnění odvolání. V tuto chvíli tak ještě není určené, kdo z Vrchního soudu bude o odvolání rozhodovat.

Soudce Sovák se měl snažit zajistit příznivý výsledek pro Metrostav. Kvůli tomu si měl podle Seznam Zpráv říct ministryni spravedlnosti Marii Benešové o prodloužení působení na soudu, protože letos mu kvůli jeho věku mandát zanikne. Prodloužení se nedočkal. Metrostav přitom podle zjištění Aktuálně.cz v listopadu podal trestní oznámení k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze právě kvůli tomu, že se o zmíněných plánech dozvěděl. Distancuje se od nich.

Hlavní svědek jako vyděrač a podvodník

Klíčovým svědkem, po jehož výpovědi se mělo v první půli letošního roku spustit prověřování, je podnikatel a bývalý policista Ladislav Kirschner. On měl být pro Sováka a Bíbu spojkou do Metrostavu, jemuž nabídku tlumočil. Místo toho se ale obrátil na policii a začal s ní spolupracovat. Kirschner byl sám už dříve dvakrát odsouzen za vydírání. Hospodářské noviny informovaly, že ho Městský soud v Praze loni potrestal i kvůli podvodu. 

Deník Aktuálně.cz má rozsudek k dispozici. Podvádět měl Kirschner třikrát. V prvním případě podle pravomocného rozsudku jménem své společnosti poskytující detektivní služby slíbil jiné firmě, že jí pomůže získat od spořitelního družstva úvěr ve výši 95 milionů korun. Naúčtoval si za to 847 tisíc. Jenže úvěr pro svého klienta nezajistil a peníze si nechal.

Bývalý policista Ladislav Kirschner.
Bývalý policista Ladislav Kirschner. | Foto: ČTK

V druhém případě pak už jako fyzická osoba vylákal z Jiřího J. půjčku ve výši 22,3 milionu korun. Odůvodnil ji tím, že peníze potřebuje pro své podnikání. Jiřímu J. slíbil, že částku mu vrátí podílem ze zisku, jemuž měla napomoci zmíněná půjčka.

"Obžalovaný, aniž by svým slibům dostál, nevrátil vylákané finanční prostředky a ponechal si je pro vlastní potřebu," stojí v rozsudku, jejž deník Aktuálně.cz prostudoval. Obdobně pak Kirschner vytáhl z dalšího známého 13 milionů korun, jež rovněž nevrátil.

Předseda soudu chystá prověrku

Městský soud v Praze ho za to loni v dubnu potrestal sedmi lety vězení, rozsudek loni v prosinci potvrdil odvolací senát Ondřeje Peřicha z Vrchního soudu v Praze. Jak zjistilo Aktuálně.cz, Kirschnerovo následné dovolání letos v říjnu zamítl Nejvyšší soud.

Podle zjištění Aktuálně.cz Kirschner letos v listopadu požádal pražský městský soud o odklad nástupu do výkonu trestu. "Věcí nástupu do výkonu trestu se zabýváme," řekla mluvčí Markéta Puci. Kirschner se navíc minulý týden obrátil na Městský soud v Praze s žádostí o obnovu procesu. O ní ještě soud nerozhodl, jednání nařídí v následujících týdnech.

Po Ivanu Elischerovi je Zdeněk Sovák druhý soudce obviněný z korupce působící na Vrchním soudu v Praze. Předseda Dörfl je přesvědčený, že v obou případech šlo o selhání jednotlivce. "Ale je to věc, kterou je potřeba vyhodnotit. Bude třeba projít systém a zjistit, jestli skýtá dostatečné záruky v objektivitě a transparentnosti," uvedl Dörfl s tím, že se budou zabývat systémem rozdělování spisů, rozvrhu práce a výběru nových soudců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 4 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy