Dyje v Novosedlech ohrožuje domy

redakce DOM, čtk
2. 7. 2006 18:50
Novosedly/Veselí nad Lužnicí - Hasiči v Novosedlech staví provizorní hráze, aby voda nezaplavila domy. Na dalších místech se situace uklidňuje.

Voda z protržené hráze Dyje se dostala do bezprostřední blízkosti domů u nádraží v obci Novosedly. Ohrožena je i železniční trať, pod kterou už voda protéká.

Na místě je těžká technika a hasiči. Buduje se hráz ze zeminy a připravují pytle s pískem. Voda už dosahuje výšky asi 40 centimetrů, zatím by ji ale hráz měla udržet, řekl ČTK starosta obce František Trefilík.

"V těchto místech jsme s vodou nepočítali," připustil. Voda se na obec valí z protržené hráze Dyje na rakouské straně, kde je průrva o délce zhruba 25 metrů. Zaplavila už přes 500 hektarů zemědělské půdy, lidé ale ohroženi být neměli.

Rakušané protrženou hráz opravují za pomoci armádních vrtulníků. Museli nejprve vykácet stromy, aby se vrtulníky mohly k místu poškození dostat.

Hráz se protrhla v sobotu. Rakušané původně tvrdili, že oprava není možná, dokud voda neopadne. Dnes o možnostech alespoň provizorní opravy přímo v Rakousku jednal jihomoravský hejtman Stanislav Juránek a vedení Povodí Moravy.

V žádném ze sledovaných míst na řece Dyji v Jihomoravském kraji už neplatí stav ohrožení. Hladina vody v uplynulých 12 hodinách klesla, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Dana Meissnerová.

Řeky v jižních Čechách jsou pod třetím stupněm

Situace se uklidňuje i na jihu Čech. Všechny jihočeské řeky poklesly pod třetí povodňový stupeň. Stále ještě stoupá dolní tok Lužnice. Ohrožení může dosáhnout Nežárka v Hamru, kde hladina řeky stagnuje několik centimetrů pod úrovní třetího stupně.

V Klenovicích vodohospodáři překročení nejvyššího povodňového stupně neočekávají, řekl ČTK dispečer Povodí Vltavy Jiří Baloun.

Hasiči v noci vyjížděli čerpat vodu pouze do Třeboně.

Domy ve Staré Hlíně, které ohrožoval zvýšený odtok Starou řekou do rybníka Rožmberk, se podařilo ochránit. Vojáci vybudovali kolem místní části Třeboně 300 metrů dlouhou hráz z pytlů s pískem a hasiči u ní celou noc odčerpávali vodu. Nyní hladina stoupá už jen rychlostí zhruba centimetr za hodinu, řekl ČTK starosta Třeboně Jiří Houdek.

Rožmberk má zachytit část povodňové vlny na Lužnici, a zmírnit tak dopady ve Veselí nad Lužnicí a Soběslavi. Na Lužnici platí stupeň ohrožení v Pilaři.

"Zatím objekty zatopeny nejsou a jestli nebude nějaké výrazné zpětné jímání Rožmberka, tak bychom měli mít vyhráno," uvedl Houdek. Volný prostor v Rožmberku podle něj pomůže odlehčit Nové řece, do největšího jihočeského rybníku nyní odtéká kolem 70 metrů krychlových vody za vteřinu. Dodal, že hladina by měla poklesnout zřejmě odpoledne.

Středním Čechám už povodně nehrozí

Situace na středočeských řekách se po mírném zvýšení v důsledku dešťů v závěru týdne dále zklidňuje. Bdělost, druhý povodňový stupeň,  platí dnes ráno již jen na Vltavě ve Vraňanech, kde by ale řeka neměla dále stoupat.

První povodňové stupně naopak již přestaly platit díky poklesu hladin během noci na dnešek v Nespekách na Sázavě, Zbečnu na Berounce i Poříčí na Želivce. ČTK to zjistila z údajů správců povodí.

První povodňový stupeň v Praze a Vraňanech na Mělnicku ovlivnily dotékající zvýšené průtoky z horní části povodí Vltavy a nutnost zvýšit odtok z Vltavské kaskády. V současné době ve Vraňanech ale řeka kulminuje.

Zvýšený přítok vody z Vltavy ovlivnil v předchozích dnech i růst hladiny Labe v Mělníku po soutoku obou řek. Labe zde sice v noci na dnešek dočasně dosáhlo prvního povodňového stupně, ale již klesá a je opět pod hranicí 400 centimetrů, kdy začíná platit stav bdělosti.

 

Právě se děje

Další zprávy