Protržená hráz Dyje ohrožuje Novosedly

Red DOM
1. 7. 2006 21:14
Novosedly/Veselí nad Lužnicí - Na rakouském úseku Dyje se protrhla hráz, voda míří na Novosedly. Jinde se situace uklidňuje. UVNITŘ: GALERIE a MAPA POVODNÍ

Podle vodhospodářů lidem v Novosedlech bezprostřední nebezpečí nehrozí, zaplaveny však zřejmě budou rozsáhlé zemědělské pozemky. Opravit protržené hráze na rakouské straně nyní není možné. K místu se nelze dostat ani po zemi, ani za pomoci vrtulníků

Nebezpečí povodní jinak v Česku platí pouze v Jihočeském kraji. Vlivem prudkého nárůstu přítoku z rakouské části povodí překročila Lužnice třetí stupeň povodňové aktivity v Nové Vsi a v Pilaři.

Do Bechyně může dojít povodňová vlna na Lužnici až v pondělí. Kulminaci na řece, která před třemi měsíci napáchala v regionu největší škody, ale očekávají pracovníci povodí menší než při jarním tání.

Zvýšené vodní stavy budou v jižních Čechách přetrvávat ještě na počátku příštího týdne, uvedli meteorologové.

Chvála Vranovské přehrady

V oblasti Vranovské a Znojemské přehrady se situace uklidnila. "Podařilo se nám územím provést bez větších škod více než tisíciletou vodu, to znamená průtok kolem 580 metrů krychlových za sekundu," zdůraznil ředitel Povodí Moravy Pavel Mylbachr.

Umožnil to zejména správný postup odpouštění na Vranovské přehradě, která narozdíl od záplav před třemi měsíci nepřetekla a také oprava hráze na Znojemské přehradě, jenž byla dokončena letos, dodal.

Hladina řeky Dyje klesá. Vodohospodáři proto snížili odtok z Vranovské přehrady na 180 metrů krychlových za sekundu. Kvůli zlepšené situaci ukončila činnost krajská povodňová komise.

Vzhledem k příznivému vývoji lze podle meteorologů předpokládat další zklidňování situace na středním toku Dyje.

 • Jaká je situace v regionech? Podívejte se do aktuální povodňové mapy níže v článku!

Stav nebezpečí je ještě vyhlášen i v dalších obcích na Dyji jako Janov nebo Vranov, i tam se ale sitauce zlepšila. Ve Vranově večer muselo své domy opustit přes sto obyvatel. Podle vodohospodářů dnes ráno hladina Dyje ve Vranově už nestoupala. "S ohledem na současný pozitivní výboj není nutné, aby lidé dál zůstávali mimo svá obydlí," řekl starosta Vranova František Texl.

Včera v poledne překročila třetí stupeň i hladina řeky Dyje u Znojma. Vedení města Znojma rozhodlo o zahájení prácí na protipovodňové ochraně města. Pracovníci vodáren zatěsnili v ulicích přiléhajících k řece kanálové spustě, aby jimi nepronikala voda do domů.

Ve Znojmě sice i nadále platí třetí stupeň povodňové aktivity, bylo zaplaveno několik sklepů a zahrádek. Také ve městě se ale situace zlepšila.

 • Podívejte se na situaci v regionech. "Kliknutím" na jednotlivý kraj se dostanete k podrobným informacím.
 • Další povodňové zpravodajství pak naleznete pod grafikou.
 • Pod článkem nepřehlédněte varování Českého hydrometeorologického ústavu

Voda odtéká rychleji

,Podle povodňové komise byly ohroženy stejné oblasti jako při povodních v roce 2002, a varování tak platilo pro dvacet tři měst a obcí v okolí Dyje. "Záplavy zasáhnou některé rekreační zařízení a dětské tábory na břehu Dyje," uvedla komise pod vedením jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka.

Situaci komplikovaly záplavy na Dyji v Rakousku, odkud řeka vtéka na Moravu. Ve městě Raabs byla nutná evakuace. Hladina Dyje je v něm o dva metry vyšší než při povodni z přelomu března a dubna. Včera večer i dnes ráno tam ale také voda klesala.

Jižní Morava se potýkala se záplavami na přelomu března a dubna. Tehdy se situace podobala té současné. Nejprve se dramaticky zvedly průtoky na horním toku Dyje, pak se zcela zaplavila níže položená Vranovská přehrada. Velká voda se bez větších škod přehnala Znojmem a rozlila se do polí a lužních lesů mezi Hevlínem a Břeclaví.

Pod vodou se ocitly tisíce hektarů půdy. V některých místech vyschnula pole teprve v uplynulých dnech. Škody způsobené první letošní povodní na jihu Moravy překročily miliardu korun.

Výstražná informace Českého hydrometeorologického ústavu:

Extrémní srážky:

 • od pátku 30.06. od 02.00 do soboty 1.07. do 06.00
 • pro kraj Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský
Povodně:
 • od pátku 30.06. od 00.00 do soboty 01.07. do 12.00
 • pro kraj Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský
Rozvodněné toky:
 • od pátku 30.06. od 00.00 do soboty 01.07. do 12.00
 • pro kraj Královéhradecký
Silný trvalý déšť:
 • od čtvrtka 29.06. od 18.00 do pátku 30.06. do 18.00
 • pro kraj Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský
 • Hydrometeorologové očekávají během pátečního rána v jihovýchodní polovině území úhrny srážek 20 až 50 mm, v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jeseníků místy až 70 mm srážek.
 • V průběhu pátku předpokládá ČHMÚ postupný přesun trvalých srážek k severovýchodu. Proto ve východní polovině republiky očekáváme za pátek (do soboty rána) úhrny srážek 10 až 50 mm, v Jeseníkách a Beskydech místy do 70 mm. Na jihozápadě Čech očekáváme ukončení trvalých srážek v pátek dopoledne, na severovýchodě území až v průběhu soboty.
Zvýšené hladiny řek:
 • od pátku 30.06. od 00.00 do soboty 01.07. do 00.00
 • pro kraj Plzeňský
DOPORUČENÍ:
 • Při silném dešti se dostatečně snížit rychlost jízdy autem, při delším trvání deště může dojít k průtoku vody přes komunikace, k jejich zatopení nebo i podemletí, k sesuvům půdy apod.
 • Je nutné sledovat vývoj situace a jeho další prognózu (zpravodajství veřejnoprávní televize nebo rozhlasu) a podle zveřejněných informací případně podnikat nezbytná opatření.
 • V případě potřeby přestěhovat zvířata, automobily, cennosti a další věci do bezpečí ve vyšších polohách (do patra apod.).
 • Připravit se na možnou evakuaci, vzít s sebou doklady, nezapomenout na potřeby dětí a domácích zvířat.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy