Martin Veselovský opět získal Novinářskou cenu, uspěly také Hospodářské noviny a Respekt

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2016 21:13
V úterý byla předána Novinářská cena nadace Open Society Fund Praha. Vydavatelství Economia bodovalo hned v několika kategoriích. Nejlepší komentář minulého roku napsal Petr Honzejk z Hospodářských novin, Martin Veselovský vedl nejlepší audiovizuální rozhovor a oceněn byl také Tomáš Lindner z Respektu za sérii článků o uprchlících v Německu.
Martin Veselovský.
Martin Veselovský. | Foto: Jan Schejbal, Economia

Praha - V pražské Galerii Louvre byla v úterý večer předána Novinářská cena 2015. Porota v soutěži pořádané Open Society Fund Praha ocenila 13 novinářů a novinářek, celkem vybírala z 360 příspěvků. Letošním ročníkem cen nejvíce rezonovalo téma uprchlictví.

Vydavatelství Economia získalo hned několik ocenění. Historicky první Cenu solution journalism si odnesl Tomáš Lindner z týdeníku Respekt za dlouhodobé mapování tématu a hlavně za příklady řešení, které lidé v Německu v souvislosti s uprchlickou krizí využívají.

V kategorii Nejlepší psaný komentář zvítězil Petr Honzejk z Hospodářských novin, který se v textu Základní lidské právo na nenávist snažil téma nahlédnout z jiných úhlů, například z pohledu vietnamského ekonomického migranta žijícího v Praze.

Hned dvakrát si přišel pro cenu Martin Veselovský z DVTV. Jeho rozhovor s Martinem Konvičkou byl oceněn jako nejlepší audiovizuální rozhovor loňského roku, Veselovský zároveň převzal cenu za hlasování veřejnosti.

Internetová televize nabízející svůj obsah exkluzivně na Aktuálně.cz tak navázala na úspěchy z předchozího ročníku.

Budu kandidovat v krajských volbách, tvrdí Martin Konvička ze spolku Blok proti islámu. Jeho výroky na sociálních sítích jsou prý občas úlety, koncentrační tábory a plyn by použil ve válce s IS. | Video: Martin Veselovský

Další oceněné příspěvky se zaměřovaly na Rusko. V kategorii Nejlepší psaný analyticko-investigativní příspěvek zvítězil šéfredaktor webu Hlídacípes.org Robert Břešťan, který se věnoval hlavně ruským ekonomickým zájmům v ČR.

Za nejlepší audiovizuální reportáž převzal cenu redaktor pořadu Reportéři ČT Lukáš Landa, který se věnoval aktivitám polovojenské skupiny, která vnímá Rusko jako svého spojence proti silám NATO. Jan Boček a Marcel Šulek získali Cenu za inovativní online žurnalistiku za interaktivní příspěvek o znepokojivé demografické situaci v Rusku.

Další ceny si odnesly redakce Českého rozhlasu, České televize, MF Dnes Lidových Novin a Newsweeku.

Novinářská cena byla vyhlášena již pošesté. O vítězi každé kategorie rozhoduje čtyřčlenná odborná porota.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy