Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky převzali komentátor HN Honzejk a bloger Aktuálně.cz Kučera

Domácí Domácí
6. 2. 2017 18:00
Komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk převzali prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Ocenění, které se předává vždy na výročí narozenin slavného českého žurnalisty, dostávají novináři, kteří "vykazují vlastnosti, které zdobily i Ferdinanda Peroutku".
Zleva: Petr Pithart, Vladimír Kučera a Petr Honzejk na slavnostním předávání Peroutkovy ceny.
Zleva: Petr Pithart, Vladimír Kučera a Petr Honzejk na slavnostním předávání Peroutkovy ceny. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016 dostali komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a novinář, reportér a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Společnost Ferdinanda Peroutky předává každoročně ocenění těm, kteří jsou, stejně jako Peroutka, "bezúhonní před zákonem i vlastním svědomím a mají vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy".

Oceněný Vladimír Kučera je komentátor a scenárista televizních dokumentů a od roku 2015 má svůj blog na Aktuálně.cz. "Jako spolutvůrce a moderátor má Vladimír Kučera lví podíl na televizním cyklu Historie.cs. Svých hostů se ptá zajímavě, zasvěceně, srozumitelně, zdvořile, neokázale," vyzdvihla jeho práci při předávání ceny novinářka Libuše Koubská.

Kučera, který vystudoval Fakultu žurnalistiky, byl nepohodlný bývalému režimu a musel pracovat v Ústavu zdravotní výchovy. Občas psal pod jménem Ladislav Kučírek sloupky do víkendové přílohy Mladé fronty. Po roce 1989 působil v několika novinách a je spoluzakladatelem deníku Prostor. "Jako komentátor píše otevřeně a nebojácně, se zřetelným přesvědčením, že s temnými stíny minulosti i přítomnosti je třeba se prát," dodala Koubská.

Cenu, která se uděluje vždy na výročí narozenin slavného českého novináře, převzal i reportér, editor a v současné době komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. "Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe," upozorňuje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a dodala: "Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací."

Honzejk působil jako reportér v Českém rozhlase, tři roky byl šéfredaktorem Radiožurnálu a v roce 2005 začal pracovat v Hospodářských novinách.

Komentátor HN Petr Honzejk při přebírání Peroutkovy ceny
Komentátor HN Petr Honzejk při přebírání Peroutkovy ceny | Foto: Libor Fojtík

V minulosti cenu, jejíž nositelé "musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení", dostali například moderátor DVTV a novinář Martin Veselovský, bývalý komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo nebo šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy