Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky převzali komentátor HN Honzejk a bloger Aktuálně.cz Kučera

Domácí Domácí
6. 2. 2017 18:00
Komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk převzali prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Ocenění, které se předává vždy na výročí narozenin slavného českého žurnalisty, dostávají novináři, kteří "vykazují vlastnosti, které zdobily i Ferdinanda Peroutku".
Zleva: Petr Pithart, Vladimír Kučera a Petr Honzejk na slavnostním předávání Peroutkovy ceny.
Zleva: Petr Pithart, Vladimír Kučera a Petr Honzejk na slavnostním předávání Peroutkovy ceny. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016 dostali komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a novinář, reportér a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Společnost Ferdinanda Peroutky předává každoročně ocenění těm, kteří jsou, stejně jako Peroutka, "bezúhonní před zákonem i vlastním svědomím a mají vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy".

Oceněný Vladimír Kučera je komentátor a scenárista televizních dokumentů a od roku 2015 má svůj blog na Aktuálně.cz. "Jako spolutvůrce a moderátor má Vladimír Kučera lví podíl na televizním cyklu Historie.cs. Svých hostů se ptá zajímavě, zasvěceně, srozumitelně, zdvořile, neokázale," vyzdvihla jeho práci při předávání ceny novinářka Libuše Koubská.

Kučera, který vystudoval Fakultu žurnalistiky, byl nepohodlný bývalému režimu a musel pracovat v Ústavu zdravotní výchovy. Občas psal pod jménem Ladislav Kučírek sloupky do víkendové přílohy Mladé fronty. Po roce 1989 působil v několika novinách a je spoluzakladatelem deníku Prostor. "Jako komentátor píše otevřeně a nebojácně, se zřetelným přesvědčením, že s temnými stíny minulosti i přítomnosti je třeba se prát," dodala Koubská.

Cenu, která se uděluje vždy na výročí narozenin slavného českého novináře, převzal i reportér, editor a v současné době komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. "Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe," upozorňuje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a dodala: "Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací."

Honzejk působil jako reportér v Českém rozhlase, tři roky byl šéfredaktorem Radiožurnálu a v roce 2005 začal pracovat v Hospodářských novinách.

Komentátor HN Petr Honzejk při přebírání Peroutkovy ceny
Komentátor HN Petr Honzejk při přebírání Peroutkovy ceny | Foto: Libor Fojtík

V minulosti cenu, jejíž nositelé "musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení", dostali například moderátor DVTV a novinář Martin Veselovský, bývalý komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo nebo šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy