Dvořák: Matka je milionářka, žádná paní Kocourková

Sabina Slonková
26. 1. 2012 6:00
Rozhovor s bývalým šéfem pražského dopravního podniku o vilách v Praze a na Madeiře
Všechno je v pořádku, říká Martin Dvořák.
Všechno je v pořádku, říká Martin Dvořák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nákupy dvou vil za šedesát milionů korun, které si pořídila matka bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, jsou podle tohoto dlouholetého manažera jen drobností ve srovnání s jejími dalšími aktivitami.

Už z toho důvodu nevidí na nákupech nemovitostí na pražské Hanspaulce a portugalské Madeiře nic podezřelého. Veškeré další pochybnosti pak v rozhovoru pro Aktuálně.cz odráží tvrzením, že investice pokrývají standardní smlouvy a další potřebné doklady. Ty ovšem doposud aktéři příběhu odmítají zveřejnit.

"Já už nevím, co bych na to řekl. Je to snad samozřejmá věc, že ty nemovitosti jsou mé matky a nikoli moje. Ale já už v posledních měsících poslouchám tolik věcí a fám, že mě ani nepřekvapuje, když mi voláte," uvedl Martin Dvořák, který z postu šéfa pražského dopravního podniku odešel loni v prosinci po pěti letech.

Aktuálně.cz: Na první pohled je to ale skutečně souhra náhod: S investicemi vaší matce pomáhají ti samí advokáti, jejichž klientem je Ivo Rittig a které Nadační fond proti korupci společně obviňuje, že se ve vaší éře zapojili do vyvádění peněz z dopravního podniku?

Byla by to neskutečná souhra náhod v okamžiku, kdy by nic podobného v minulosti neprobíhalo a kdyby moje matka nikdy nic podobného nedělala. Ale vzhledem k tomu, že v realitách podniká dvacet let a rozsah jejích aktivit je neskutečně široký, jsou toto - řekl bych až možná velikášsky - dvě marginální operace ve srovnání s celým portfoliem jejích realitních aktivit. Bohužel to padlo do této doby, kdy mám nějaké permanentní trable s lidmi, kteří se mi nějak nadstandardně věnují.

A.cz: Možná, že to padlo do špatného období, ale...

Kdyby moje máma byla důchodkyně - se vším respektem  - s důchodem osm tisíc měsíčně, taková paní Kocourková, a najednou udělala takový obchod, tak chápu, že nad tím všichni kroutí hlavou. Ale v okamžiku, kdy má majetek v řádech - nechci přehánět - víc než stovky milionů, tak to nechápu.

A.cz: Na to ale můžu zase říct, že v takových objemech se pár desítek milionů pro vás schová...

No dobře, ale to si najdete vždycky nějaký důvod, proč něco zašmodrchat a něco za tím vymýšlet. Když tam ty peníze nejsou, začnete se zase ptát, kde jsem k nim přišel. Když má standardní portfolio operací a výdělky, začne se říkat, že se v tom úplatek schová. Uvědomte si, že ty transakce byly transparentní, pokud vím, matka nic neskrývala, všechno bylo přiznané, na všechno jsou smlouvy, a tak dále.

A.cz: Ale sám přece musíte uznat, že je poněkud nešťastné, když v tom figurují právě advokáti spojení s Ivo Rittigem.

Počkejte, já s vámi nesouhlasím, nešťastné to není. Je to standardní kancelář, která je obrovská a má desítky klientů. Stejný pavouky vztahů najdete i jinde. Mám jiný problém a vy dobře víte jaký: mám zásadní klíčový problém, a to je bývalá manželka. Tam všechno začíná a končí.

A.cz: O vašich problémech s bývalou ženou samozřejmě vím, ale musím se přiznat, že s tím, na co se ptám já, to opravdu nesouvisí.

Já se vám omlouvám, ale teď mi neříkáte pravdu. Vaše jméno ona zmiňovala v nějakých telefonátech.

A.cz: To se zase nezlobte vy na mě, ale já neovlivním, co o mně někdo povídá do telefonu.

Neberte to jako nějaký útok. Já jsem naštvaný na mnoho věcí, protože třeba kauza Sitta (klíčový svědek v kauze jízdenek dopravního podniku poz. red) mi zkur...la kariéru. Já jsem toho člověka v životě neviděl, za svýho Štiku (spolupracovníka z DPP) dám ruku do ohně a jediné, co jsem udělal, že jsem si Sittu loni zavolal, když brutálně lhal o množství falešných jízdenek v dopravním podniku, a seřval jsem ho. A to byl zásadní okamžik, kdy začaly neskutečné litanie, které vyústily v to, co se stalo.

A.cz: Já jsem se vám jen snažila vysvětlit, že ať chcete, nebo ne, je to tak, že advokáti ze Šachta&Partners i se svým klientem Rittigem čelí nějakému podezření, a současně asistují u mnohamilionových investic vaší matky. A do nich jsou navíc zapojeny neprůhledné holdingy ze zahraničí.

Já vám rozumím, zjednodušenou optikou máte pravdu. Ale kdyby ty operace nebyly standardní, kdyby dluhy nebyly uhrazeny, kdyby tam nebyly standardní úroky, tak bych to chápal, že to je podezřelé. A kdyby byly ke všemu ojedinělé. Což naštěstí nejsou.

A.cz: Vila na Madeiře je v golfovém resortu, využíváte ji?

Využívá ji celá naše rodina, co jste čekala jiného? Když se mě zeptáte, jestli využívám chalupu mojí matky v Krkonoších, tak samozřejmě využívám, protože je naší rodiny. 

A.cz: Vyslýchala už vás k tomu policie?

Ne, ne, ne. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy