Dvořák: Matka je milionářka, žádná paní Kocourková

Sabina Slonková
26. 1. 2012 6:00
Rozhovor s bývalým šéfem pražského dopravního podniku o vilách v Praze a na Madeiře
Všechno je v pořádku, říká Martin Dvořák.
Všechno je v pořádku, říká Martin Dvořák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nákupy dvou vil za šedesát milionů korun, které si pořídila matka bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, jsou podle tohoto dlouholetého manažera jen drobností ve srovnání s jejími dalšími aktivitami.

Už z toho důvodu nevidí na nákupech nemovitostí na pražské Hanspaulce a portugalské Madeiře nic podezřelého. Veškeré další pochybnosti pak v rozhovoru pro Aktuálně.cz odráží tvrzením, že investice pokrývají standardní smlouvy a další potřebné doklady. Ty ovšem doposud aktéři příběhu odmítají zveřejnit.

"Já už nevím, co bych na to řekl. Je to snad samozřejmá věc, že ty nemovitosti jsou mé matky a nikoli moje. Ale já už v posledních měsících poslouchám tolik věcí a fám, že mě ani nepřekvapuje, když mi voláte," uvedl Martin Dvořák, který z postu šéfa pražského dopravního podniku odešel loni v prosinci po pěti letech.

Aktuálně.cz: Na první pohled je to ale skutečně souhra náhod: S investicemi vaší matce pomáhají ti samí advokáti, jejichž klientem je Ivo Rittig a které Nadační fond proti korupci společně obviňuje, že se ve vaší éře zapojili do vyvádění peněz z dopravního podniku?

Byla by to neskutečná souhra náhod v okamžiku, kdy by nic podobného v minulosti neprobíhalo a kdyby moje matka nikdy nic podobného nedělala. Ale vzhledem k tomu, že v realitách podniká dvacet let a rozsah jejích aktivit je neskutečně široký, jsou toto - řekl bych až možná velikášsky - dvě marginální operace ve srovnání s celým portfoliem jejích realitních aktivit. Bohužel to padlo do této doby, kdy mám nějaké permanentní trable s lidmi, kteří se mi nějak nadstandardně věnují.

A.cz: Možná, že to padlo do špatného období, ale...

Kdyby moje máma byla důchodkyně - se vším respektem  - s důchodem osm tisíc měsíčně, taková paní Kocourková, a najednou udělala takový obchod, tak chápu, že nad tím všichni kroutí hlavou. Ale v okamžiku, kdy má majetek v řádech - nechci přehánět - víc než stovky milionů, tak to nechápu.

A.cz: Na to ale můžu zase říct, že v takových objemech se pár desítek milionů pro vás schová...

No dobře, ale to si najdete vždycky nějaký důvod, proč něco zašmodrchat a něco za tím vymýšlet. Když tam ty peníze nejsou, začnete se zase ptát, kde jsem k nim přišel. Když má standardní portfolio operací a výdělky, začne se říkat, že se v tom úplatek schová. Uvědomte si, že ty transakce byly transparentní, pokud vím, matka nic neskrývala, všechno bylo přiznané, na všechno jsou smlouvy, a tak dále.

A.cz: Ale sám přece musíte uznat, že je poněkud nešťastné, když v tom figurují právě advokáti spojení s Ivo Rittigem.

Počkejte, já s vámi nesouhlasím, nešťastné to není. Je to standardní kancelář, která je obrovská a má desítky klientů. Stejný pavouky vztahů najdete i jinde. Mám jiný problém a vy dobře víte jaký: mám zásadní klíčový problém, a to je bývalá manželka. Tam všechno začíná a končí.

A.cz: O vašich problémech s bývalou ženou samozřejmě vím, ale musím se přiznat, že s tím, na co se ptám já, to opravdu nesouvisí.

Já se vám omlouvám, ale teď mi neříkáte pravdu. Vaše jméno ona zmiňovala v nějakých telefonátech.

A.cz: To se zase nezlobte vy na mě, ale já neovlivním, co o mně někdo povídá do telefonu.

Neberte to jako nějaký útok. Já jsem naštvaný na mnoho věcí, protože třeba kauza Sitta (klíčový svědek v kauze jízdenek dopravního podniku poz. red) mi zkur...la kariéru. Já jsem toho člověka v životě neviděl, za svýho Štiku (spolupracovníka z DPP) dám ruku do ohně a jediné, co jsem udělal, že jsem si Sittu loni zavolal, když brutálně lhal o množství falešných jízdenek v dopravním podniku, a seřval jsem ho. A to byl zásadní okamžik, kdy začaly neskutečné litanie, které vyústily v to, co se stalo.

A.cz: Já jsem se vám jen snažila vysvětlit, že ať chcete, nebo ne, je to tak, že advokáti ze Šachta&Partners i se svým klientem Rittigem čelí nějakému podezření, a současně asistují u mnohamilionových investic vaší matky. A do nich jsou navíc zapojeny neprůhledné holdingy ze zahraničí.

Já vám rozumím, zjednodušenou optikou máte pravdu. Ale kdyby ty operace nebyly standardní, kdyby dluhy nebyly uhrazeny, kdyby tam nebyly standardní úroky, tak bych to chápal, že to je podezřelé. A kdyby byly ke všemu ojedinělé. Což naštěstí nejsou.

A.cz: Vila na Madeiře je v golfovém resortu, využíváte ji?

Využívá ji celá naše rodina, co jste čekala jiného? Když se mě zeptáte, jestli využívám chalupu mojí matky v Krkonoších, tak samozřejmě využívám, protože je naší rodiny. 

A.cz: Vyslýchala už vás k tomu policie?

Ne, ne, ne. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy