Majetky exšéfa dopravního podniku zkoumá policie

Sabina Slonková
25. 1. 2012 8:05
Jde o vily na Hanspaulce a na Madeiře za 60 milionů korun
Martin Dvořák, bývalý šéf pražského dopravního podniku.
Martin Dvořák, bývalý šéf pražského dopravního podniku. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Protikorupční policie, která prověřuje podezření, že z pražského dopravního podniku byly vyvedeny desítky milionů korun, začala zkoumat majetkové poměry jednotlivých aktérů.

Podle informací Aktuálně.cz se detektivové zabývají zejména finančními operacemi spojenými s rodinou dlouholetého šéfa DPP Martina Dvořáka. Jde o transakce jeho matky za nejméně šedesát milionů korun a policii zajímá, jestli nešlo o peníze související s veřejnými zakázkami městské firmy.

Ve hře je pětadvacetimilionová vila na pražské Hanspaulce a luxusní nemovitost v golfovém resortu na Madeiře.

„Policie prověřuje všechny okolnosti případu, detaily ale v tuto chvíli nemůžeme blíže komentovat," potvrdila zájem detektivů Soňa Bělohlávková z vrchního státního zastupitelství v Praze, které si vyhradilo právo o kauze informovat.

Martin Dvořák striktně vylučuje, že by investice jeho matky jakkoli souvisely s ním či jeho působením v dopravním podniku.
„Matka se věnuje realitám dvacet let. Jde o transparentní obchody, na kterých není nic nelegálního, a není problém to policii doložit," komentoval situaci pro Aktuálně.cz.

Vila na Hanspaulce

Deník Insider však už počátkem roku upozornil, že firma matky Martina Dvořáka získala v roce 2010 neprůhlednou operací vilu v lukrativní části Prahy za 25 milionů korun. Marie Nováková - Dvořákova matka - za dům zatím nezaplatila. Součástí transakce byly podle jejích slov pro Insider pohledávky, jejichž cena je splatná až do konce letošního roku.

Klíčové je, od koho nemovitost získala: byl jím anonymní kyperský holding Cheerlade, který reprezentovala advokátní kancelář Šachta & Partners.

Jde o stejné právníky, které spolu s jejich klientem, pražským podnikatelem Ivem Rittigem, veřejně obvinil Nadační fond proti korupci, že jsou do vysávání peněz z dopravního podniku zapojeni. Mimochodem, kyperský holding sídlí na stejné adrese jako jedna z tamních Rittigových firem.

Martin Dvořák i v tomto případě odmítá, že by vila na Hanspaulce měla jakoukoli souvislost se zakázkami dopravního podniku. Také Marie Nováková trvá na tom, že nákup nemovitosti byl výlučně její věcí. „Syn s tím nemá nic společného," prohlásila.

Podobně mluví i advokáti ze Šachta & Partners. „Jde skutečně o souhru náhod. Česko je malé, proto se u jedné advokátní kanceláře mohou sejít klienti, které pak zase najdete v jiných transakcích, a ve skutečnosti to nic nemusí znamenat," uvedl právník David Michal v neformálním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Půjčka 1,5 milionu euro

Redakce Aktuálně.cz nicméně nyní získala další dokumenty, které ukazují, že anonymní holdingy ze zámoří se stejným advokátem z kanceláře Šachta & Partners v zádech pomáhaly Marii Novákové i s další investicí.

Resort na Madeiře, kde koupila vilu matka Martina Dvořáka.
Resort na Madeiře, kde koupila vilu matka Martina Dvořáka. | Foto: http://www.madeira-real-estate.com

V tomto případě jde o nákup vily na Madeiře v přepočtu za 40 milionů korun, kterou pravidelně využívá i Martin Dvořák.

Marie Nováková kvůli investici do této nemovitosti uzavřela před třemi lety rámcovou smlouvu o úvěru, kterou získala přístup k 1,5 milionu euro. Peníze jí podle smlouvy půjčuje společnost Unitex International Capital z Hongkongu, za niž stejně jako v případě vily na Hanspaulce jedná právník David Michal ze Šachta & Partners.

Kolik peněz nakonec Nováková z úvěru čerpala a kolik splatila, není jasné. Ona sama to neprozradila, pouze uvedla: "Celou výši úvěru jsem dosud nevyčerpala."

Neobjasnil je ani donedávna klíčový partner advokátní kanceláře Drahomír Šachta, který v prosinci firmu pro neshody s dalšími společníky opustil. „Na vámi položené otázky nejsem schopen odpovědět, protože odpovědi neznám. Tuto agendu měli v mé bývalé kanceláři na starosti moji bývalí partneři," uvedl Šachta, kterého Nováková sama označuje za svého kamaráda.

Právník David Michal, který měl smlouvy na starost, byl v neformálním rozhovoru pro Aktuálně.cz sdílnější. Uvedl, že šlo o standardní operaci, a Marie Nováková podle něj zdaleka nevyčerpala celou částku. Kolik to nakonec bylo, neupřesnil, doklady k celé transakci nepředložil. "Paní Ing. Nováková úvěr průběžně splácí," napsal později ve svém stanovisku.

Stejně tak zatím zůstává utajený i původ oněch 1,5 milionu euro, které jím reprezentovaná firma nabídla Dvořákově matce jako půjčku.

Další smlouva na sto milionů

Odtajnění původu peněz je přitom zásadní. Právník David Michal  totiž za hongkongskou společnost uzavřel ve stejný den jako s Dvořákovou matkou další smlouvu s opět offshorovou společností z Panenských ostrovů Mavex Group Incorporated.

Na jejím základě firma, která půjčila Novákové, získala přístup ke sto milionům korun. Opět se jednalo o smlouvu o půjčce, a tentokrát už bez jakéhokoli zajištění.

Právník Michal uvedl, že obě firmy - ta, co půjčila Novákové, i ta, která dala k dispozici sto milionů - mají stejného beneficienta. Není jím prý ani Dvořák, ani Nováková, ani Rittig. Jméno ale neprozradil.

"Společnosti Unitex International Capital Limited a Mavex mají stejného benefičního vlastníka, proto nebylo třeba úvěr zajišťovat. Doplňuji, že benefičním vlastníkem těchto společností není žádná politicky ani veřejně exponovaná osoba," stojí ve stanovisku právníka Michala.

Firma Mavex Group Incorporated s neznámým vlastníkem má skutečně blízko k celé kauze dopravního podniku. Smlouvu o úvěru sto milionů totiž podepsala coby ředitelka firmy Jana Lütken, jinak také šéfka společnosti Cokeville Assets, u níž skončilo 17 haléřů za každou jízdenku od dopravního podniku.

Kolik vydělává, neprozradí

Detektivové protikorupční služby budou muset kromě rozplétání výše uvedených transakcí zodpovědět ještě jednu otázku: vydělala matka Martina Dvořáka skutečně tolik peněz, aby si mohla investice do nemovitostí dovolit?

Šestašedesátiletá Marie Nováková není běžnou důchodkyní, spolu se svým životním partnerem skutečně roky podniká v realitách, jak uvedl její syn.

Žádosti Aktuálně.cz o předložení svého daňového přiznání nicméně nevyhověla. Pouze uvedla, že si na všechny své investice legálně vydělala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy