Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.
Praha - Krátce před tím, než Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podá žalobu v případu nezákonného sledování dvou bývalých pracovníků Úřadu vlády, zjistil jeden z obviněných, že byli tito úředníci sledováni i Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který kauzu tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové (dnes Nečasové) vyšetřuje. Píše o tom středeční deník Insider.
K těmto informacím se bývalý vojenský zpravodajec Jan Pohůnek dostal poté, co mohl společně se svým obhájcem nahlédnout do spisu. Již brzy bude Pohůnek společně s Nagyovou a dalšími ve své době vysoce postavenými pracovníky Vojenského zpravodajství obžalován za to, že mimo jiné kvůli sledování exmanželky předsedy vlády zneužili rozvědku.
Toto zcela nové zjištění - že byli bývalý osobní řidič Jany Nagyové Jiří Pertl a tehdejší ředitelka Hrzánského paláce Alena Hegrová sledováni ÚOOZ - se objevuje téměř rok poté, co kauza, která skončila až pádem vlády Petra Nečase, vypukla.
Pohůnek kvůli podezření, že policie během sledovačky získala některé informace nezákonně nad rámec vydaného povolení, odeslal podnět prostřednictvím svého advokáta ke Generální inspekci bezpečnostních sborů. Případ prověřovalo i Nejvyšší státní zastupitelství.
Sledovací akce ÚOOZ
Do hledáčku protimafiánského útvaru se dvojice bývalých pracovníků Úřadu vlády dostala podle spisu loni na začátku března. Tehdy vyšetřovatelé podle informací deníku Insider zažádali o to, aby mohli být Hegrová s Pertlem sledováni. I když ani jeden z nich nebyl prověřován kvůli tomu, že by se dopustili trestného činu, dostali policisté povolení brzy.
"Ve všech případech se tedy zjevně jedná o osoby a vozidla, ke kterým byly informace policií získány nad rámec vydaných povolení a jejichž sledování bylo ze strany policie zjevně nezákonné," napsal obviněný Jan Pohůnek do své stížnosti.
Z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, že ÚOOZ tento krok zdůvodňuje tím, že by Hegrová a Pertl mohli být neoprávněně sledováni blíže neustanovenými vojenskými zpravodajci. Jenže policisté elitního celorepublikového útvaru nic takového poté nezjistili. A vlastně ani nemohli.
Jak detektivové později uvedli, dvojici nesledovali pracovníci rozvědky, ale soukromé agentury. Hegrová přitom na policii vypověděla, že měli informace, že k jejich sledování došlo. Upozornil je na to její soused, který jí řekl, že se před jejich domem objevují stále ta samá auta. Zda tak odhalil detektivy ÚOOZ, nebo soukromé agentury, není zřejmé.
Žalobce dal podnět do spisu
Ve spisu je však nejméně osm stran, na nichž je popsána sledovací akce ÚOOZ dvou tehdejších pracovníků Úřady vlády. Policisté v dokumentech popsali a vyfotografovali vozidla a osoby, které se kolem Hegrové a Pertla na konci března 2013 pohybovaly. Kromě toho vyšetřovatelé do spisu zadokumentovali také jména všech majitelů zmíněných aut.
"Ve všech případech se tedy zjevně jedná o osoby a vozidla, ke kterým byly informace policií získány nad rámec vydaných povolení a jejichž sledování bylo ze strany policie zjevně nezákonné," napsal Pohůnek do své stížnosti.
K tomu, zda bylo sledování opodstatněné, se šéf ÚOOZ Robert Šlachta ani olomoucký vrchní žalobce nevyjádřili. Šlachta uvedl, že tento případ komentuje jen Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Více ale nesdělil ani Ištvan. Ten prohlásil, že veřejnost informují pouze o procesních rozhodnutích v této kauze.
Podle informací deníku Insider nejprve Pohůnkův podnět prověřoval GIBS, který ho následně odeslal Nejvyššímu státnímu zastupitelství, a to ho předalo olomouckým žalobcům, kteří celou kauzu dozorují.
Státní zástupce Martin Brzobohatý, který působí na ostravské pobočce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, pak Pohůnkovi jen napsal, že jeho podnět vyhodnotil jako námitku nepoužitelnosti některých důkazů a založil ho do spisu.
Úředníky nechala sledovat i Nagyová
Podle již známých informací, s nimiž pracuje policie, nechala vládní úředníky sledovat i Jana Nagyová, a to z obavy, aby se neprozradil její milostný románek s bývalým premiérem a současným manželem Petrem Nečasem. Měla totiž podezření, že Pertl s Hegrovou využívají společně vládní služební vůz i pro soukromé účely.
Obrátila se proto na tehdejšího ředitele rozvědky Milana Kovandu a chtěla o zneužívání vládního vozu opatřit důkazy. S nimi v ruce si pak plánovala zajistit od Pertla a Hegrové mlčení.
Kovanda konzultoval úkoly od premiérovy milenky se svým podřízeným Janem Pohůnkem. Chtěl Nagyové vyhovět, ale zároveň Pohůnkovi řekl, že úředníky z vlády nemohou sledovat přímo špioni Vojenského zpravodajství (bývalou manželku premiéra Radku Nečasovou však příslušníci rozvědky sledovali). A tak Kovanda Pohůnka pověřil, aby sehnal soukromou agenturu.
Agenti sledovali Hegrovou a Pertla celkem osm dní. Pohůnkovi přes prostředníka poslali několik flash disků a například také papírek s časy výjezdů Pertlova vozu z garáže na vládě.