Nemusím rozpustit sněmovnu, myslí si Zeman v rozporu s ústavou
Zeman se v rozhovoru, který následoval hned po projevu, vyjádřil - přestože na to nebyl moderátorkou tázán - také ke snaze některých politiků vyslovit vládě nedůvěru, rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby. Domnívá se, že by tak nemusel učinit, přestože ústava mluví jinak.
"Pokud by vládě Andreje Babiše byla vyslovena nedůvěra, pak vzhledem k tomu, že do řádných voleb zbývá jenom několik měsíců, nechám tuto vládu dovládnout v demisi. Spekulace o tom, že je 120 hlasů, které umožňují rozpuštění sněmovny, je naprosto mylná. A víte proč? Protože kdyby si tito naivové přečetli ústavu, tak by zjistili, že v takovém případě prezident republiky může, ale nemusí sněmovnu rozpustit," řekl Zeman.
Jenže v ústavě je napsáno něco jiného. "Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců," dává ústava instrukce prezidentovi.
A takto mluví i právníci. "Pokud hlava státu dostane patřičné usnesení podpořené 120 hlasy, neměla by s rozpuštěním otálet. Dokážu si představit třeba pár dní," tvrdí ústavní právník Jan Winter. Potvrzuje to i Ladislav Vyhnánek z Právnické fakulty Masarykovy univerzity. "Prezident musí rozpustit sněmovnu, pokud se na tom usnese 120 poslanců. Žádný jiný výklad neexistuje. Prezident tak bez jakýchkoliv pochybností nemá prostor pro uvážení."