Praha - S výsledky říjnových voleb do sněmovny je spokojeno 43 procent lidí, podobně jako před čtyřmi lety tak převažují nespokojení. Politickou stabilitu po volbách očekává 31 procent lidí. Téměř dvě pětiny Čechů předpokládají, že nová vláda bude sestavena v březnu či později, nebo že vůbec nevznikne a budou předčasné volby. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.
Průzkum mezi víc než tisícovkou lidí starších 18 let se uskutečnil zhruba dva týdny po volbách, nespokojených s výsledky bylo 57 procent dotázaných. "Pokud však srovnáme aktuální stav se situací po předchozích volbách do Poslanecké sněmovny, zjišťujeme, že současná povolební nálada se v tomto ohledu zásadně neliší od roku 2013, kdy byl rovněž podíl nespokojených vyšší než podíl spokojených," podotkl STEM.
Větší spokojenost s výsledky je mezi lidmi, kteří byli volit. Z nich vyjádřila spokojenost rovná polovina. Mezi lidmi, kteří nehlasovali, jsou naproti tomu s výsledkem spokojeni jen zhruba tři z deseti.
Politickou stabilitu po volbách určitě očekává pět procent lidí, spíše ji předpokládá 26 procent. Zbylých 69 procent dotázaných s politickou stabilitou po volbách nepočítá. "Celkově můžeme shrnout, že polovina veřejnosti (52 procent) je nespokojena s výsledkem voleb a neočekává politickou stabilitu, naopak čtvrtina (27 procent) je spokojena a věří ve stabilitu," uvedli autoři průzkumu. Celkem 17 procent je podle nich sice s výsledkem voleb spokojeno, ale stabilitu do budoucna nečeká.
Novou vládu do konce roku předpokládá 31 procent lidí, stejný podíl očekává sestavení kabinetu někdy v lednu či únoru. Zbylých 38 procent se tak obává, že nová vláda vznikne ještě později, nebo se ji nepodaří sestavit vůbec a bude nutné vyhlásit nové volby. Průzkum se uskutečnil až poté, co prezident Miloš Zeman pověřil předsedu ANO Andreje Babiše jednáním o nové vládě. "V porovnání s rokem 2013 je veřejnost poněkud skeptičtější, sestavení vlády Bohuslava Sobotky do konce roku 2013 čekaly dvě pětiny občanů," poukázal STEM.
V říjnových volbách zvítězilo s téměř 30 procenty hnutí ANO, výsledek nad deseti procenty mají také ODS, Piráti a Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Levice oslabila, komunisté i ČSSD získali ani ne osm procent. Nad pět procent se dostali lidovci, TOP 09 a Starostové a nezávislí.