Dvanáct let od povodní: Města už jsou lépe připravena

Ondřej Chlupáček
10. 8. 2014 19:25
Obce zasažené povodněmi v roce 2002 přijala taková opatření, díky kterým by velká voda už neměla způsobit takové škody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Barek

Praha - Obce, které v roce 2002 zasáhly ničivé povodně, se poučily z minulosti a na případnou další velkou vodu jsou již mnohem lépe připravené. Zlepšily organizaci, komunikaci a vystavěly různá protipovodňová opatření.

Déšť začal hladiny jednotlivých českých řek rozvodňovat sedmého srpna. Právě tento den začala jedna ze dvou nejničivějších povodní v novodobé historii České republiky, která během devíti dní zabila sedmnáct lidí. Postihla 753 obcí a škody, které způsobila, se vyšplhaly na 73 miliard korun.

V reakci na tragické ztráty vláda ještě v témže roce schválila zákon o výjimečném stavu a zákon o integrovaném záchranném systému. Rovněž byly zpracovány protipovodňové plány, na základě kterých byla realizována protipovodňová opatření na mnoha místech republiky. Na velkou vodu se ale připravují i samotné obce.

Všechno zlé je pro něco dobré

"Nešlo tomu předejít. Během několika dnů napadlo obrovské množství vody. Nikdo nečekal takové škody," vzpomíná Oliver Kapusta, vedoucí krizového řízení v Klatovech, které byly s několika dalšími městy nejvíce postiženy povodní.

Kapusta však dává za pravdu starému přísloví, že všechno zlé je pro něco dobré. "Vyškolilo nás to. Dříve by nás ani nenapadlo, že může přijít povodeň takových rozměrů," přiznává Kapusta.

"Nicméně jsme během dvanácti let od povodní zlepšili organizaci, souhru protipovodňových orgánů od obcí po město. Začali jsme mnohem více používat informační technologie, předpovědi, vypočítáváme možné scénáře a snažíme se na ně pružně reagovat," dodává Kapusta.

Lepší komunikace, nové technologie

V Klatovech rovněž začali používat systém SMS zpráv, který obcím umožňuje okamžitě informovat své občany o možném nebezpečí.

Chytřejší jsou i v Blatné. "Musela se předimenzovat celá soustava rybníků minimálně na stoletou vodu. Zvyšovala se i kapacita bezpečnostních přelivů," popsal vedoucí odboru životního prostředí v Blatné Martin Dolejš.

"Změny byly nutné, už se nesmí opakovat to, co se stalo před dvanácti lety, kdy v obci Předmíř na toku do Blatné kvůli povodním zemřel jeden člověk," zdůvodňuje důležitost patřičných protipovodňových opatření Dolejš.

Co nejvíc zmírnit škody

Změny v technologii zabraňovaní škod způsobených povodněmi zaznamenala i Sušice. Zde radní začali používat systém "Vodou proti vodě", který je v zahraničí znám jako Tiger Dam. Ten funguje na bázi mobilních, rychle postavitelných protipovodňových hrází.

"Povodním úplně předejít nejde, jde hlavně o to, co nejvíce zmírnit následky a škody pro město a jeho obyvatele. Po dvanácti letech zlepšování protipovodňových systémů jsme nyní schopni úplně ochránit kritická místa, jako jsou historické části města. Pokud voda do města vnikne, umíme ji přesměrovat tam, kde napáchá menší škody," vysvětluje vedoucí sušického odboru civilního řízení Jaroslav Hapka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 8 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy