Lékařka Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka
Že může nastat problém, jsme vnímali už v lednu 2020, kdy se objevily první zprávy z Číny. Prvního března byla neděle. Byli jsme po obědě a v tu chvíli mi zavolal ministr Adam Vojtěch z ANO, že tady máme první případy. Jeli jsme na první tiskovou konferenci na ministerstvo. Od té doby se události rychle rozeběhly. Nedovedli jsme si představit, co se bude dít dál, i přesto, že jsme se v minulosti setkali s podobnými nemocemi, jako je MERS, SARS nebo ebola.
Nakonec pandemie ovlivnila zdravotnictví velmi významně. Nejen v oblasti infektologie a epidemiologie, ale víceméně ve všech oborech. Ukázalo se, že tyto zdravotnické obory mezi sebou musí spolupracovat. Potvrdilo se tvrzení, že pandemie obchází svět rychlostí letadla. I to, že člověk není pánem světa a přírody. To vše nám pandemie dala, ale po celém světě nám vzala miliony lidí.
Stejně jako v ostatních zemích Evropy se ukázalo, že ve zdravotnictví chybí lidé. Na všech úrovních - od lékařů přes sestry po pomocný personál. Na druhou stranu pandemie přispěla k modernizaci zdravotnictví, zlepšilo se vybavení. Doufejme, že modernizační trend bude dále pokračovat. Nikdo nemůže říct, že na podzim nepřijde něco podobného, čemu jsme čelili v posledních dvou letech.