Dva lidé a dost. Ministerstvo zpřísnilo pobyt venku. Odjezd na chalupu zakázaný není 

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 25. 3. 2020 21:02
Ministerstvo zdravotnictví zakázalo setkávání skupin více než dvou osob na veřejnosti. Nařízení platí už od úterý, úřad o něm však informoval teprve ve středu, platnost má do 1. dubna. Ministerstvo také na dotaz Aktuálně.cz vyvrátilo tvrzení některých médií, že definitivně zakázalo odjezd na chaty a chalupy. Platí ale stále doporučení, aby každý zvážil, zda je to nutné, a cesty omezil na minimum.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Nařizuje se (…) pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, " píše se v mimořádném opatření datovaném 23. března. Z tohoto zákazu však platí několik výjimek:

Nařízení se nevztahuje na rodinné příslušníky, občany při výkonu svého zaměstnání či podnikání a účastníky pohřbů. Zároveň mají lidé podle ministerstva udržovat rozestupy nejméně dva metry, pokud je to možné, stojí dále v dokumentu

Ministerstvo také prodloužilo nařízení vlády z 15. března, kterým doporučilo lidem pobývat v místě svého bydliště a vyzvalo je tak, aby omezili pobyt na chatách a chalupách. 

"S účinností od 24. března 2020 od 6:00 (…) se nařizuje omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště," píše se v opatření. Ministerstvo však odmítlo tvrzení některých médií, že tím odjezdy na rekreační objekty zcela zakázalo. "Na tomto bodu se nic nemění, to je tak od rozhodnutí vlády 16. března," uvedla mluvčí  Gabriela Štěpanyová v reakci pro Aktuálně.cz. Tedy stále platí tyto cesty maximálně omezit, zakázané ale nejsou.

Sever Česká justice nicméně uvedl, že policie například zastavuje automobily, které cestují z Prahy na Slapy. Pokud řidič neprokáže, že jeho jízda splňuje jednu z deseti výjimek určených ministerstvem, musí se vrátit zpět.

Soubor opatření přijala Babišova vláda v pondělí, účinnost opatření je od úterý 24. března a v platnosti by mělo zůstat do 1. dubna.

Firmy nebudou moci žádat o odškodnění

Server iRozhlas.cz upozornil na to, že přestože nařízení kopíruje původní návrh vlády, tak jde jinou legislativní cestou. Místo krizového zákona s odkazem na nouzový stav ministerstvo zdravotnictví využilo zákon o ochraně veřejného zdraví. Obchodníci či podnikatelé podle serveru tak přichází o možnost žádat ze zákona kvůli uzavřeným provozovnám o odškodnění.

"Krizový zákon předpokládá, že když dojde kvůli krizovým opatřením ke škodám, že se nahradí. Teď se ale zavedla nová opatření, vesměs ve stejném rozsahu, jako byla ta původní, a to podle zákona o ochraně veřejného zdraví, který žádnou náhradu škody nepředpokládá," řekl serveru advokát Daniel Zinrák specializující se na náhradu škod.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové je ale výklad v případě obou zákonů totožný. "Ten výklad je takový, že přímá, jasná náhrada škody je v případě, když zabíráte někomu majetek nebo mu přikazujete nějakou činnost. Nic takového nenastalo," řekla ministryně pro Českou televizi.

Pokud úřady nárok na odškodné po 24. březnu skutečně neuznají, budou se muset poškození obrátit na soud, uzavírá iRozhlas.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy