Dva a půl roku mu stačilo, Marek Dalík podal žádost o podmíněné propuštění

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 10. 9. 2019 12:15
Někdejší nejvlivnější politický podnikatel v zemi Marek Dalík má za sebou polovinu pětiletého trestu, který dostal za podvod. V cele nehodlá setrvat až do konce vyměřené sankce, podle zjištění deníku Aktuálně.cz podal žádost o podmíněné propuštění. Dalík skončil ve vězení kvůli podvodu při vyjednávání nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu.
Kdysi nejmocnější lobbista v zemi Marek Dalík.
Kdysi nejmocnější lobbista v zemi Marek Dalík. | Foto: Jakub Plíhal

"Marek Dalík podal dne 9. září ke zdejšímu soudu žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody," potvrdil zjištění deníku Aktuálně.cz Jaromír Kapinus, místopředseda Okresního soudu ve Znojmě, jenž bude Dalíkovu žádost projednávat. Ačkoliv Dalíkův podnět dorazil na soud teprve v pondělí, už má přidělenou spisovou značku a určeného soudce. O možnosti předčasně opustit vězení bude rozhodovat soudce Miroslav Nahodil.

Dalíka v jeho trestní kauze zastupovali zkušení advokáti Tomáš Sokol, Tomáš Gřivna a Radek Šmerda, poslední dva jmenovaní jsou partneři v jedné advokátní kanceláři. Deníku Aktuálně.cz se je zatím v otázce posledního vývoje kolem jejich klienta zastihnout nepodařilo. V případě trestů od pěti do desíti let zákon dovoluje, aby si odsouzený řekl o podmíněné propuštění právě po absolvované půli trestu. Lobbista využil nejbližšího možného termínu.

Šance nejmocnějšího zákulisního hráče tuzemské politické scény minulé dekády jsou otevřené. Soud prověří, zda se během dvou a půl roku strávených v cele napravil, projevil dostatečnou sebereflexi a během trestu se choval příkladně. Přihlíží se i k tomu, zda nastoupil do vězení dobrovolně a včas. Současně Dalíkovi pomůže, pokud se za mřížemi zapojoval do společných aktivit, pracoval a nasbíral kázeňské pochvaly.

Pozici ve hře o svobodu mu vylepší i to, jak se postavil k pětimilionové pokutě, kterou mu soud vedle uvěznění určil. Podle všeho už ji Dalík uhradil, navíc bez zbytečných průtahů. "Měl by mít zaplaceno k říjnu 2017," sdělila Aktuálně.cz Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, kde se lobbistova kauza vyřizovala v první instanci. Jednání o podmíněném propuštění naopak proběhne v jedné ze síní Okresního soudu ve Znojmě.

Do vězení nastupoval Dalík dvakrát

Pravomocný trest si vyslechl Dalík v červenci 2017. Odvolací Vrchní soud v Praze mu tehdy vyměřil za podvod při vyjednávání kontraktu na dodávku obrněných vozů Pandur pro českou armádu pět let vězení a pokutu ve výši pět milionů korun. Dalík se přihlásil k výkonu trestu předloni v listopadu v pražské věznici Ruzyně, Vězeňská služba ho nakonec přesunula do znojemské káznice.

V kauze Pandurů to bylo přitom už podruhé, co skončil Dalík za mřížemi. Poprvé prošel branou věznice v září 2016. V cele setrval necelých osm měsíců, než zasáhl Nejvyšší soud. Pravomocný trest 12. dubna 2017 zrušil a nařídil Dalíka okamžitě propustit. Nejvyšší soud nižší instanci vytkl, že při odsouzení lobbisty sáhl po špatném trestním zákoníku. Pražský vrchní soud musel při opakovaném odvolacím řízení chybu napravit.

Marek Dalík byl nejbližším politickým spojencem a osobním přítelem někdejšího předsedy vlády Mirka Topolánka.
Marek Dalík byl nejbližším politickým spojencem a osobním přítelem někdejšího předsedy vlády Mirka Topolánka. | Foto: Ondřej Besperát

Jednoho z nejznámějších politických podnikatelů polistopadové historie dostalo za mříže sezení v pražské restaurace U Malířů z listopadu 2007. Schůzka za účasti tří představitelů rakouské firmy Steyr měla přispět k uzavření kontraktu s českou vládou na dodávku více než stovky obrněnců. Dalík se nabídl, že smlouvu pomůže s kabinetem Mirka Topolánka dohodnout. Jako odměnu si řekl o třikrát šest milionů eur (zhruba 484 milionů korun).

Přestože v prvním justičním kole soud vyhodnotil Dalíkovo počínání coby korupci, odvolací soud případ nahlédl jako podvod. Lobbista neměl reálný vliv na smluvení kontraktu. Dalík se k okolnostem schůzky U Malířů šířeji vyjádřil až v druhém řízení před vrchním soudem. "Část té sumy by byla provize, nebyl to úplatek pro nikoho," uvedl. Podle něj však cifru vyslovil někdo jiný, měl to být slovenský lobbista Miroslav Výboh.

VIDEO: K výkonu trestu nastoupil Dalík předloni v listopadu v pražské věznici Ruzyně

Marek Dalík nastoupil do vězení, novinářům neřekl ani slovo | Video: Tomáš Cetkovský

Jak šel čas Marku Dalíkovi

  • 7. 10. 2012 protikorupční policie obvinila Marka Dalíka z podvodu
  • 15. 5. 2014 státní zástupce Jan Kořán obžaloval lobbistu z podvodu
  • 2. 2. 2016 Městský soud v Praze navzdory obžalobě potrestal Dalíka za pomoc k přijímání úplatku pěti lety vězení, měl také zaplatit pokutu 5 milionů korun
  • 31. 5. 2016 odvolací Vrchní soud v Praze Dalíkovo jednání vyhodnotil jako podvod, trest mu snížil na čtyři roky a pokutu na čtyři miliony
  • 1. 9. 2016 Dalík nastoupil k výkonu trestu do ruzyňské věznice, později putoval do káznice ve Znojmě
  • 12. 4. 2017 Nejvyšší soud zrušil rozsudek vrchního soudu a lobbistu pustil z vězení
  • 25. 7. 2017 Vrchní soud v Praze opět Dalíka potrestal za podvod, odsoudil ho k pěti letům vězení a pětimilionové pokutě
  • 6. 11. 2017 Dalík nastoupil k výkonu trestu do věznice v Ruzyni
  • 26. 7. 2018 Ústavní soud zamítl Dalíkovu stížnost
  • 9. 9. 2019 požádal někdejší lobbista o podmíněné propuštění
  • 18. 11. 2019 soud Dalíkovi vyhověl a pustil ho na svobodu
Zdroj: Jan Horák
 

Právě se děje

Další zprávy