Dunaj už není tak špinavý. Pomohly i české čističky

Pavel Baroch
26. 9. 2008 16:30
Vědci podrobně prověřovali vodu a život ve veletoku
Loď na Dunaji
Loď na Dunaji | Foto: Pavel Baroch

Praha - Ještě před pár lety byl Dunaj tak špinavý, že podle Světového fondu na ochranu přírody patřil mezi deset nejohroženějších řek světa.

Mezinárodní skupina vědců, která vloni vyrazila na druhou nejdelší evropskou řeku, aby zjistila její aktuální stav, nyní vydala pozitivní zprávu: Dunaj je čistší.

Pomohly tomu i nové a modernizované čistírny odpadních vod v povodí řeky Moravy, jednoho z dunajských přítoků.

"Celkově můžeme říci, že se kvalita vod v Dunaji zlepšila," konstatoval Philip Weller, výkonný tajemník Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Splašky se čistí lépe

Česko pochválil i slovenský zástupce v sekretariátu mezinárodní dunajské komise Igor Liška. Připomněl právě to, jak se za poslední roky zlepšilo čištění odpadních vod v povodí Moravy.

"V Moravě je trend znečištění klesající. Jakost řeky se rapidně zlepšuje," konstatovala i Veronika Jáglová, ředitelka odboru ochrany vod českého ministerstva zahraničí a vedoucí české delegace v dunajské komisi. Phipil Weller, výkonný tajemník dunajské komise poznamenal, že znečištění řeky, kvalita vody je nyní hlavním problémem především zemí na dolním toku.

Čistírnu odpadních vod například zatím nemá Bukurešť. V Bulharsku a Rumunsku je rovněž problém s toxickými látkami, které se dostávají do Dunaje.

Plavba po Dunaji v Bratislavě
Plavba po Dunaji v Bratislavě | Foto: Pavel Baroch

Návrat k přírodní podobě

Vědci, kteří vloni prozkoumali na 2,6 tisíc kilometrů Dunaje a odebraly vzorky na 96 místech hlavního toku a 28 místech jeho hlavních přítoků, konstatovali, že státy v pohorním povodí by se měly zaměřit na návrat k přírodní podobě tohoto evropského veletoku.

Na některých místech totiž byly řeky v povodí Dunaje "narovnány" a přeměněny tak, aby se na nich lépe plulo, nebo se mohla vyrábět elektřina. Mezi ně patří podle Phipila Wellera i české toky.

"Státy na horním toku Dunaje by měly zaměřit svou pozornost na to, aby navrátily řekám přírodní podobu," poznamenal Weller.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy