Dunaj už není tak špinavý. Pomohly i české čističky

Pavel Baroch
26. 9. 2008 16:30
Vědci podrobně prověřovali vodu a život ve veletoku
Loď na Dunaji
Loď na Dunaji | Foto: Pavel Baroch

Praha - Ještě před pár lety byl Dunaj tak špinavý, že podle Světového fondu na ochranu přírody patřil mezi deset nejohroženějších řek světa.

Mezinárodní skupina vědců, která vloni vyrazila na druhou nejdelší evropskou řeku, aby zjistila její aktuální stav, nyní vydala pozitivní zprávu: Dunaj je čistší.

Pomohly tomu i nové a modernizované čistírny odpadních vod v povodí řeky Moravy, jednoho z dunajských přítoků.

"Celkově můžeme říci, že se kvalita vod v Dunaji zlepšila," konstatoval Philip Weller, výkonný tajemník Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Splašky se čistí lépe

Česko pochválil i slovenský zástupce v sekretariátu mezinárodní dunajské komise Igor Liška. Připomněl právě to, jak se za poslední roky zlepšilo čištění odpadních vod v povodí Moravy.

"V Moravě je trend znečištění klesající. Jakost řeky se rapidně zlepšuje," konstatovala i Veronika Jáglová, ředitelka odboru ochrany vod českého ministerstva zahraničí a vedoucí české delegace v dunajské komisi. Phipil Weller, výkonný tajemník dunajské komise poznamenal, že znečištění řeky, kvalita vody je nyní hlavním problémem především zemí na dolním toku.

Čistírnu odpadních vod například zatím nemá Bukurešť. V Bulharsku a Rumunsku je rovněž problém s toxickými látkami, které se dostávají do Dunaje.

Plavba po Dunaji v Bratislavě
Plavba po Dunaji v Bratislavě | Foto: Pavel Baroch

Návrat k přírodní podobě

Vědci, kteří vloni prozkoumali na 2,6 tisíc kilometrů Dunaje a odebraly vzorky na 96 místech hlavního toku a 28 místech jeho hlavních přítoků, konstatovali, že státy v pohorním povodí by se měly zaměřit na návrat k přírodní podobě tohoto evropského veletoku.

Na některých místech totiž byly řeky v povodí Dunaje "narovnány" a přeměněny tak, aby se na nich lépe plulo, nebo se mohla vyrábět elektřina. Mezi ně patří podle Phipila Wellera i české toky.

"Státy na horním toku Dunaje by měly zaměřit svou pozornost na to, aby navrátily řekám přírodní podobu," poznamenal Weller.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy