Brusel: Dunajský kanál je pochybný. Nepočítáme s ním

Tomáš Fránek
18. 4. 2008 20:31
České úřady dál chtějí chránit trasu kanálu
Foto: www.rvccr.cz

Brno - Evropská komise nepočítá s tím, že by podpořila výstavbu kontroverzního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Stavba totiž krom jiného porušila několik evropských směrnic.

Uvedli to evropští komisaři: pro dopravu Jacques Barott a pro životní prostředí Stavros Dimas, které ohledně vodní cesty interpeloval europoslanec Tomáš Zatloukal.

Stále v přípravách

Kanál za 300 miliard korun, který by podle studií poškodil krajinu i chráněné oblasti, nechtějí ani kraje, kterými má vést, ani místní starostové.

Foto: Svatava Pátková
Čtěte souvislosti:
Obří vodní kanál má spíše zápory, říká studie
Úřady zrušily zakázku na kanál na Labi 
Jak se plánovala stavba kanálu na Labi

České úřady jsou ale jiného názoru, chtějí dál o kanálu jednat se sousedními zeměmi. A ministerstvo dopravy chce do poloviny května předložit návrh na další hájení trasy kanálu v územních plánech, konečné slovo bude mít vláda.

Chránění tras kanálu v územních plánech trvá už pětatřicet let a například u Břeclavi se jedná o území široké 15 kilometrů. Hájí se dokonce i území, kudy by kanál stejně nevedl, protože byla postupem času navržena jiná trasa.

Podle odpovědí eurokomisařů nebyl kanál zařazen do sítě významných evropských vodních cest a rozpočet Unie do roku 2020 určitě financovat nebude. "Myšlenka kanálu byla několikrát zpochybněna, odborníci a organizace vyjádřili znepokojení ohledně jeho negativních dopadů," napsal Jacques Barott

Společná deklarace

Zatloukal proto společně s europoslanci z Rakouska, Slovenska, Polska a Německa napsal deklaraci, ve které navrhuje, aby se přípravy na výstavbu kanálu navždy zrušily.

Deklarace zamíří do Rady ministrů EU, Evropské komise a do parlamentů a vládám členských států Unie. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy