Dům Mynáře stál 12 milionů, oceněn na 28. Co na to NBÚ?

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 11. 2013 5:30
Prezidentův kancléř sbíra dokumenty na bezpečnostní prověrku. Co sdělí o svém majetku?
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dům pod Pražským hradem, penzion, restaurace, domy a 15 hektarů pozemků na Moravě. Takové je majetkové portfolio prezidentského kancléře Vratislava Mynáře.

Podle vlastních prohlášení schraňuje tento vlivný státní úředník už více než půl roku materiály k tomu, aby mohl podat žádost o bezpečnostní prověrku. Majetek bude jednou z věcí, kterou agenti Národního bezpečnostního úřadu zevrubně proklepnou.

Tím spíš, že prezidentův pobočník je na první pohled zámožný muž. Novináři sice nemají možnosti tajné služby, ale i pohled do veřejných registrů dává jistou představu.

Aktuálně.cz chtělo o majetku hovořit přímo s hradním kancléřem, ale Vratislav Mynář nereagoval ani na opakovanou žádost o rozhovor.

Titulní strana smlouvy Vratislava Mynáře na koupi domu na Jánském vršku.
Titulní strana smlouvy Vratislava Mynáře na koupi domu na Jánském vršku. | Foto: Aktuálně.cz

Dům pod Hradem

Podle zjištění Aktuálně.cz koupil v roce 2003 tehdy šestatřicetiletý Vratislav Mynář polovinu čtyřpatrového měšťanského domu na Jánském vršku, který prodával sedmašedesátiletý majitel. Ten ho podle údajů ve smlouvě získal pravděpodobně v restituci - ve smlouvě je uvedeno, že jej nabyl na základě Dohody o vydání věci v roce 1991.

Foto: Ludvík Hradilek

Za podíl na 400 let starém domě v historickém jádru Prahy, jen několik set metrů od Pražského hradu, zaplatil Vratislav Mynář 3,5 milionu korun. Z dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, také vyplývá, že dnešní kancléř zaplatil částku ještě před podpisem smlouvy.

O tři roky později (2006) pak Vratislav Mynář odkoupil druhou polovinu domu od městské části Praha 1. Tentokrát už zaplatil přes 8,5 milionu korun. Částku měl podle údajů z kupní smlouvy uhradit do 10 dnů od jejího podpisu.

Foto: Ludvík Hradilek

Rok poté, co získal do vlastnictví celý dům za celkem 12 milionů, ocenil soudní znalec nemovitost pod Hradem na více než dvojnásobek - na 28 milionů korun.

Záhy nato využil kancléř této nemovitosti k navýšení kapitálu firmy VV Invest, jejíž anonymní akcie vlastnil (alespoň podle údajů z jednání valných hromad). Podle informací v obchodním rejstříku tak Mynář získal 28 anonymních akcií firmy v hodnotě 28 milionů korun.

Od té doby patří dům formálně zmíněné brněnské firmě VV Invest, kde se letos v červnu na jednání valné hromady opět prokázal anonymními akciemi Vratislav Mynář a s ním i Vladimír Pavlík, brněnský podnikatel, který patří ke sponzorům SPOZ.

Vzhledem k tomu, že Mynář použil dům coby vklad do firmy, nemusí údaj o vlastnictví domu přímo do žádosti o prověrku uvádět. Musí se však přiznat k vlastnictví dané společnosti.

„Pokud žadatel nemovitost převede do nějaké společnosti před podáním žádosti, nemusí ji do žádosti o osvědčení fyzické osoby uvádět," konstatuje obecně mluvčí NBÚ Radek Holý. „V jiné části žádosti ovšem musí deklarovat vlastnictví té společnosti, přičemž v katastru nemovitostí je zřejmé, jaká transakce a kdy byla provedena."

Pořízeno z dotací

Kromě pražského domu vlastní současný prezidentský kancléř také rozsáhlý majetek v moravských Osvětimanech a okolí. Jak vyplývá z katastru nemovitostí, patří mu všechny klíčové budovy Ski areálu u Osvětiman.

Na Mynáře je napsán jak penzion Malovaný s 56 lůžky, tak sousední restaurace Na Srubu, vyhřívaný venkovní bazén a okolní pozemky.

Ceny pokojů se v Mynářově penzionu pohybují od 800 do 3000 korun. K dispozici je také sauna, vířivka, na dohled jsou tenisové kurty a fotbalové hřiště.

Na hřiště získal v roce 2007 Vratislav Mynář, respektive občanské sdružení Chřibák, kde působí a které sídlí na jeho adrese (nyní na brněnské adrese s Mynářovými firmami), 15,5 milionu z takzvaného porcování medvěda. To dokládají údaje z Centrálního registru dotací.

Ubytovna pro sportovce

V evidenci dotací je zároveň uvedeno, že sdružení dostalo další peníze také o rok později.

Tenkrát získalo od státu 17 milionů korun na rekonstrukci ubytovny pro sportovce. Zda šlo o budovu současného penzionu, nelze z dokumentu zjistit, z pozdější žádosti o dotaci EU to však nepřímo vyplývá.

Vratislav Mynář ji získal prostřednictvím své firmy Clever Management v roce 2011. Z fondů EU využil 5,1 milionu korun.

„Záměrem společnosti je z původně zamýšlené ubytovny pro sportovce a turisty vybudovat penzion v kategorii *** se zvýšeným apelem na osoby se sníženou mobilitou a sníženou schopností orientace a pohybu v prostoru," uvádí se v popisu projektu na stránkách Regionálního operačního programu Střední Morava.

Z této informace lze usuzovat, že Mynář nejdříve získal z rozpočtu ministerstva školství zmíněných 15,5 milionu korun na rekonstrukci ubytovny sportovců. A poté dalších 5 milionů z Evropské unie na to, aby tuto ubytovnu následně přestavěl na penzion, který je nyní v jeho vlastnictví.

Pole, louky, domy

Kromě zmíněného lyžařského areálu vlastní Mynář v Osvětimanech také další dvě budovy, rodinný dům s velkou zahradou nedaleko náměstí. A budovu bývalé školy stojící nedaleko kostela. Podle údajů v obchodním rejstříku zde sídlí firma BS Reality.

Prezidentský kancléř vlastní v katastru městyse také zhruba 15 hektarů pozemků. Ovšem vzhledem k tomu, že na katastru nemovitostí nebyly tyto pozemky dosud digitalizovány, nelze jejich přesnou polohu zjistit.

Foto: Aktuálně.cz

Jak Mynář k majetku přišel, popřípadě kde na něj získal peníze, není možné vzhledem ke kancléřovu mlčení ověřit. Současný kancléř v 90. letech intenzivně podnikal a je možné, že právě díky tomu je jeho majetkové portfolio tak široké.

Potvrdit to, či vyvrátit bude právě úkolem NBÚ - pokud tedy Vratislav Mynář žádost o prověrku podá.

 

Právě se děje

Další zprávy