Velehrad - Poutní mše na Velehradu, kterou vyvrcholily letošní oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, navštívilo podle organizátorů odhadem 30 000 poutníků. V porovnání s loňskem, kdy se slavilo významné výročí 1150 let, to byla zhruba polovina.
"S loňským rokem se účast nedá srovnávat, slavilo se tehdy velké jubileum. I tak nás návštěvnost překvapila, přijelo více lidí, než jsme předpokládali," řekl ČTK tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Doplnil, že páteční benefiční koncert si nenechalo ujít na 20 000 lidí.
Kardinál Duka ve svém projevu poukázal na to, že dědictví víry není historicky chráněná památka, ale že víra je stálou formou života. "Víra, jako Boží dar, není sklerotický, či zkostnatělý postoj, který bychom chtěli mohli nazvat náboženským, nebo politickým přesvědčením. Víra, jak nám ukazuje Písmo svaté, velký dar svatého Cyrila a Metoděje slovanstvu ve srozumitelném jazyce, požaduje poznání a také i svobodný souhlas," uvedl.
Z hlediska policie byla slavnost klidná. Podle mluvčího uherskohradišťské policie Aleše Mergentala nezaznamenali policisté v souvislosti s oslavami žádný problém, potíže nebyly ani s dopravou.
Zdravotníci ošetřili 25 lidí, což bylo proti předchozím roku podstatně méně. Pomoc jim už tradičně poskytli členové Maltézské pomoci. "Letos jsme měli tři úrazy obličeje. Lidé zakopli na nových kostkách, což se nikdy nestalo. Hodně jsme ošetřovali také lidi, kteří se spálili na sluníčku," řekla ČTK hlavní sestra Lucie Marešová. Dodala, že pomoc poskytli kvůli kolapsu i jednomu z ministrantů.
Poutníci na Velehrad dorazili z Česka i zahraničí. Podle Kořenka šlo o věřící například z Německa, Maďarska, Rakouska a Polska.
Pěšky dorazilo devět skautů ze Slatinic na Olomoucku. "Vyrazili jsme už předevčírem a od Koryčan jsme šli pěšky. Spali jsme pod širákem. Je to už tradice," řekl ČTK skaut Vojtěch Bartek. Počasí však poutníkům nepřálo, déšť se střídal s ostrým sluncem a vyjasnilo se pouze při samotné mši.
Odkaz věrozvěstů si v těchto dnech připomíná celá země. Jejich křesťanská mise položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Přeložili biblické a liturgické texty a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství.
Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů.