Drsný víkend otočil povodňové mapy na hlavu

Pavel Baroch
10. 8. 2010 6:00
Speciální mapa se možná bude muset po povodňovém víkendu aktualizovat
Foto: Martina Machová

Chrastava - Náměstí 1. máje v Chrastavě na Liberecku zaplavila v sobotu voda, jejíž hladina vystoupala až do výšky půldruhého metru.

Přesto centrum nevelkého města patří do oblasti s nízkým nebezpečím výskytu záplav. Aspoň podle speciální povodňové mapy České asociace pojišťoven. Jenže drsný povodňový víkend jakoby všechno otočil na hlavu. I povodňovou mapu.

Internetový plán slouží k tomu, aby si každý mohl najít, jaké riziko velké vody hrozí místu, kde stojí jeho dům nebo kde si chce koupit chalupu. Roděluje republiku na čtyři zóny. V první je riziko velké vody zanedbatelné, ve čtvrté je hrozba vysoká.

Hlavní chrastavské náměstí patří do druhé oblasti, tedy s nízkým rizikem povodní. V sobotu to neplatilo. Půlka městečka se ocitla pod vodou. "Když koukám z okna, je to dolů pět metrů. O víkendu to byly tak tři. Pak už byla voda," řekla Aktuálně.cz sekretářka chrastavské radnice.

Chrastava nebyla rozhodně jediným místem na Liberecku, kde se vodní živel vzepřel povodňové mapě pojišťovací asociace. "Sama jsem se dívala do mapy, kde byla povodeň, a našla jsem tam jen zóny dvě, maximálně tři," řekla Aktuálně.cz Marcela Kotyrová z tiskového centra České asociace pojišťoven.

I druhá kategorie už je riziko

Asociace tvrdí, že i obec, ulice či jen jediný dům ležící v druhé oblasti se vystavuje určitému riziku a neznamená to, že se tam nikdy nemůže přihnat povodňová vlna. Už od druhé kategorie se může majitelům domu prodražit pojistka o rizikový příplatek. A domy ve čtvrté zóně pojišťovna nejspíš vůbec nepojistí.

"Objekt může být i nepojistitelný," potvrdil Tomáš Síkora, výkonný ředitel pojišťovací asociace. Dodal, že každá pojišťovna ovšem postupuje podle vlastních pravidel.

Povodňová mapa se pravidelně aktualizuje

Marcela Kotyzová z tiskového centra České asociace pojišťoven uvedla, že povodňová mapa se pravidelně aktualizuje. Až se vyhodnotí víkendové záplavy na Liberecku a dalších místech, možná se kvůli tomu internetový plánek bude muset aktualizovat.

Foto: Vít Kchaml

"Mapa se vyhodnocuje podle různých údajů včetně dlouhodobých dat. V tuto chvíli ovšem nedokážu říct, nakolik se do povodňových zón promítně uplynulý víkend," řekla Aktuálně.cz Kotyzová.

Nápad z roku 1997

Myšlenka na vytvoření povodňové mapy se začala rodit po prvních katastrofálních záplavách na Moravě v roce 1997.

Geografický informační systém ovšem vznikl až po povodních v roce 2002, kdy pojišťovny vyplatily za zničené domy a další majetek desítky miliard korun.

Poprvé asociace zpřístupnila mapu loni v lednu, ale získávání informací bylo zpoplatněno, teď je aplikace pro každého zájemce zdarma. Ukázalo se, že mnohé lidi cena 59 korun za data o jednom místě v zemi odradila.

"Systém umožňuje určit nebezpečí povodně pro jakoukoli adresu v České republice," konstatoval Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Stejný nástroj používají pojišťovny při sjednávání smlouvy o pojištění domu.

Povodňové riziko dorazí mailem

Použití systému je velmi jednoduché. Do políčka stačí napsat přesnou adresu a mailem přijde zpráva, kde je vybrané místo zařazeno do jedné ze čtyř kategorií. Možné je i volné prohlížení mapy bez udání konkrétní adresy.

"Každý zájemce si teď může například při koupi nemovitosti ověřit záplavové riziko místa, kde se dům nachází," dodal Síkora.

 

Právě se děje

Další zprávy