Drahý a špatný. Nový skatepark v Tanvaldu vadí jezdcům. Měl tam být beton, ne asfalt, uznal starosta

Aleš Ligas
2. 11. 2016 9:51
Nový skatepark v Tanvaldu krátce po otevření vzbuzuje silné kontroverze. Místní skateboardová komunita upozorňuje na nepoužitelné až nebezpečné překážky a nerovný asfaltový povrch za půl milionu. Většina překážek navíc stála několikanásobně více, než za kolik je možné pořídit ty nejkvalitnější na trhu. Starosta Tanvaldu uznává, že povrch zvolili špatně a místo asfaltu měli použít beton. Nadhodnocování překážek ale odmítá s tím, že ve veřejné soutěži zvítězila firma s nejlevnější nabídkou.
Foto: Pavel Břicháček

Tanvald – V Tanvaldu otevřeli nový skatepark. Jenže namísto očekávané chvály se od skateboardové komunity dočkali spíše kritických reakcí. Na sociálních sítích se propírá kvalita parku, který stál téměř milion, i údajně vysoké ceny jednotlivých položek stavby.

Největší emoce mezi "skejťáky" vzbuzují především nerovný asfaltový povrch za půl milionu a nekvalitní a předražené překážky.

„Překážky jsou několikanásobně dražší, než kdyby je město koupilo u nejlepší a zároveň nejdražší české skateboardové firmy. Například za malou bedýnku, která je na skateboarding nepoužitelná i pro malé dítě, zaplatilo přes 22 tisíc. Asi pětkrát větší a kvalitnější přitom mohlo mít za méně než deset tisíc,“ zlobí se jeden ze skateboardistů Pavel Břicháček.

Foto: Pavel Břicháček

Podle něj je cena některých překážek dokonce až trojnásobná oproti nejkvalitnějším překážkám stejného typu. „Rampa skate line nebo rozjezdový oblouk stály asi třikrát víc, než bylo třeba. Vrcholem je asi rozjezdová rampa, která i se zábradlím stála skoro 110 tisíc. Přitom kvalitnější a konstrukcí propracovanější rampa by stála 11 tisíc bez zábradlí, které by ale rozhodně nestálo 61 tisíc jako v tomto případě,“ upřesnil Břicháček, který vychází z rozpočtu stavby uveřejněného na stránkách města.

Starší kluci mohou jezdit do Jablonce, říká starosta

Podle starosty Tanvaldu Vladimíra Vyhnálka byly ve výběrovém řízení tři firmy a uspěla firma SIZ s nejlevnější nabídkou. Ta si následně na některé práce najímala další firmy. Stejně to bylo i v případě výroby a umístění překážek. Zadáním podle něj bylo, aby skatepark odpovídal věkové skupině dospívajících mezi dvanácti a patnácti lety na úrovni začátečník a mírně pokročilý.

„Dotaci jsme dostali na základě programu prevence kriminality a museli jsme ji použít na tuto skupinu dospívajících. Starších kluků, co jezdí na skateboardu, přitom není tolik a můžou klidně dojíždět do Jablonce, kde jsou specializované skateparky. Možná jim vadí, že skatepark není přizpůsobený přímo jim,“ řekl Aktuálně.cz Vyhnálek.

„Za půl milionu udělat asfaltovou plochu pro skatepark, která je křivá, místy vyboulená a špatně se na ní točí kolečka, je opravdu špatné nakládání s veřejnými penězi. A že to budovali pro mladší, než jsme my? Když projekt začínal, tak se o tom, jak to bude vypadat, jednalo s námi. Měl to být skatepark, ne předražené dětské hřiště, které je nebezpečné i pro děti,“ vyjádřil se další ze skateboardistů Petr Škaryd.

Podle starosty si firma SIZ i její subdodavatel za cenou a kvalitou své práce stojí. Debata se podle něj vyostřila ještě předtím, než byla stavba hotová. „Kluci to nafotili a dali na Facebook v pátek, kdy se překážky měly ještě v pondělí dodělávat. Nyní už je všechno v pořádku,“ reagoval Vyhnálek na tvrzení, že na překážkách byly také nebezpečné škvíry a hrany.

S cenou překážek starosta problém nemá. O skateparku si prý volal s předsedou skateboardové asociace Janem Lankašem, který mu sdělil, že ceny podle něj odpovídají realitě. „Překážky jsou potažené jednou pogumovanou vrstvou, která ji chrání proti vodě, a druhou, která ji chrání proti ultrafialovému záření. Jsou odolnější než překážky, o kterých mluví lidé ze skateboardové komunity. Nehledě na to, že další dvě nabídky byly ještě dražší,“ řekl Vyhnálek.

Čas ukáže

Foto: Pavel Břicháček

Jan Lankaš ale po bližším zkoumání částek v úterý večer změnil názor. „Skateboardista, který na Facebook sdílel porovnání částek, si s tím na rozdíl ode mne dal práci. Toho si cením a jsem nucen změnit názor. Bude správné, když se někdo začne cenou skateparku aktivně zabývat,“ reagoval pro Aktuálně.cz Lankaš, který do té doby zpochybňoval pouze výběr povrchu a jeho kvalitu.

Jestli tato stavba splní svůj účel, podle starosty ukáže čas. Kdyby mohl něco změnit, snažil by se více mluvit s těmi, které tato stavba neuspokojuje, a s odborníky na skateboarding, aby předešel použití asfaltu místo betonu. „To, že je na skateboarding vhodnější beton, jsem nevěděl a omlouvám se za to. O nerovnosti povrchu ale nic nevím,“ dodal Vyhnálek.

Firmu SIZ redakce kontaktovala. Její majitel Lubomír Kouble je v zahraničí a odmítl se do doby, než se vrátí, k záležitosti vyjadřovat.

 

Právě se děje

Další zprávy