Drahoš chce přidat, po opatrnějším čtvrtroce vyrazí více do krajů. V boji o Hrad mu pomáhá manželka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 6. 2017 10:06
Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš předstihl v souboji o Pražský hrad nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Prozatím se tak stalo u sázkové kanceláře Tipsport, ovšem i u dalších bookmakerů si Drahoš vede velmi dobře a drží se těsně za Zemanem. Na rozdíl od Zemana i Horáčka mezi voliče vyráží i se svou ženou. "Rádi vidí, že kandidát na prezidenta má 43 let trvající manželství a spokojený rodinný život," tvrdí osmašedesátiletý akademik.
Jiří Drahoš u stánku na pražském Andělu, kde sbírá podpisy nutné pro prezidentskou kandidaturu | Video: Radek Bartoníček

Praha - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se zastavuje u skupinky mladíků, kteří stojí na pražském Andělu u jeho stánku s podpisovými archy, a dává se s nimi do řeči o Evropské unii.

"Na jednu stranu nám EU říká nesmysly typu, jak dlouhé mají být dlouhé okurky nebo zahnuté banány, na druhou stranu nejsme schopni za Českou republiku říci, co vlastně chceme nebo nechceme. Potřebujeme lidi, kteří se budou schopni v EU domluvit," vysvětluje pětici a dodává, že nejdůležitější ze všeho je neposunout se na Východ.

I při tomto setkání bývalý předseda Akademie věd a vážný soupeř Miloše Zemana působí klidně, občas se usměje, mluví kultivovaně a opatrně. Tak, aby neřekl nic, co by znělo až příliš kontroverzně či konfliktně.

"Moje výhoda je, že jsem v žádné straně nebyl a nikdy jsem nepolitikařil, navíc vím, že lidé už mají dost různých hádek, chtějí prezidenta, který bude lidi spojovat, a ne rozdělovat," opakuje několikrát, když si od stánku odskočí na kávu. I při osobním hovoru se nepouští do žádné větší kritiky jakéhokoliv politika či politické strany, čímž se od prezidenta Zemana i dalšího kandidáta Michala Horáčka výrazně liší.

Alespoň podle sázkových kanceláří se tento opatrný styl vyplácí, bookmakeři ho už delší dobu tipují jako hlavního Zemanova soupeře, a Tipsport dokonce v úterý pasoval akademika na hlavního favorita.

Podle bookmakerů české sázkové jedničky má Drahoš kurz 2,1:1, zatímco Zeman 2,5:1. "V poslední době zaznamenáváme zájem téměř výhradně o sázky na Jiřího Drahoše, o sázky na Miloše Zemana je zájem minimální," říká Jiří Hadrava z Tipsportu. 

Zeman i Horáček jsou ostřejší 

Michal Horáček se ve své kampani více vymezuje a v poslední době kritizuje především sociální demokraty.

"Při čtení právě zveřejněného programu sociálních demokratů se vnucuje otázka: Ty poslední čtyři roky dělala ČSSD co?" píše například a označuje změny v ČSSD za rošádu vyhořelých figur.

S vyhraněnými názory se prezentuje také Zeman, který využívá pro předvolební kampaň velký úřednický aparát a své cesty do jednotlivých krajů. Opakovaně se nevybíravě pouští například do premiéra Bohuslava Sobotky či vedení Národního parku Šumava a podle reakce diváků slaví úspěch.

Spokojené manželství jako důkaz úspěchu

Drahoš je oproti svým rivalům opatrný a zdrženlivý, on ale trvá na tom, že jde o nejlepší cestu k vítězství. Na rozdíl od Zemana i Horáčka se předvolebních akcí účastní společně se svou manželkou, což považuje za velkou výhodu.

"Ona je takový pozitivní faktor, je to normální ženská. Pozoruji, že se s lidmi dovede bavit, a oni rádi vidí, že kandidát na prezidenta má 43 let trvající manželství a spokojený rodinný život. To je v kampani docela velká devíza," vysvětluje otec dvou dcer.

I když jsou oba Drahošovi konkurenti mnohem známější a Horáčkovi už se jako prvnímu podařilo nashromáždit potřebný počet hlasů, bývalého předsedu Akademie věd to zřejmě nijak nezneklidňuje.

"Je třeba, aby člověk nepřepálil úplně své tempo, navíc do voleb je ještě skoro šest měsíců," vysvětluje. Odmítá podobný program, jaký má už několik měsíců Horáček, tedy denně několik setkání na různých místech. "Lidé z mého štábu mi řekli, že mě nechtějí uštvat, což oceňuji, protože uštvaný kandidát nemá valné ceny," odpovídá a mluví o tom, jak ho pozitivně nabíjejí setkání v různých místech republiky.

I když vyjíždí mimo Prahu poměrně často, už teď je jasné, že se svým týmem "zařadí" ještě vyšší rychlost. Lenka Pastorčáková z volebního týmu už oznámila, že jejich kandidát bude k vidění více. "Od začátku července budeme každý týden vždy v jednom kraji a v rámci toho navštívíme co nejvíce měst," dodala.

Ještě předtím si ale Drahoš "odskočí" do Spojených států. Ve čtvrtek tam odlétá ne jako prezidentský kandidát, ale jako bývalý předseda Akademie věd. Mandát mu skončil v březnu, a s akademií ho tak pojí jen poradenství předsedkyni Evě Zažímalové. Za konzultaci jednou týdně pobírá zhruba 15 tisíc korun měsíčně.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy