První podpis dostal Zeman od manželky. Žena by měla následovat svého muže, řekla první dáma

Foto: Ivana Zemanová si svého muže váží. První podepsala petiční arch na jeho opětovnou kandidaturu
Dům v Loretánské ulici kousek od Pražského hradu.
V domě žila paní Alice Masaryková, teď tu sídlí Strana práv občanů.
Přišli prezidentovi muži. Vratislav Mynář.
Martin Nejedlý.
Foto: Ludvík Hradilek
Jan Menšík
Aktualizováno 24. 4. 2017 14:46
Opětovnou kandidaturu Miloše Zemana jako první na pondělní tiskové konferenci podpořila svým podpisem na petičním archu jeho manželka Ivana. Na žádost prezidentových nejbližších spolupracovníků se stala také šéfkou petičního týmu Zeman znovu. Se sháněním hlasů vypomůžou z velké části členové Strany práv občanů, kterou Zeman založil a je jejím čestným předsedou.

Praha - První podpis na petičním archu pro kandidaturu Miloše Zemana přidala manželka prezidenta Ivana Zemanová. Učinila tak na pondělní tiskové konferenci, kde oficiálně zahájila kampaň s cílem získat padesát tisíc podpisů, jež Zeman potřebuje, aby mohl znovu kandidovat. Od 2. května budou moci svoji podporu vyjádřit i občané ve všech krajských městech, kde budou petiční stánky.

"Byla jsem oslovena svými blízkými. Souhlasila jsem, protože si vážím svého muže, vážím si ho proto, že byl před čtyřmi lety zvolen v první přímé prezidentské volbě. Vážím si jeho pracovitosti a odvahy říkat i nepopulární věci," vysvětlila Zemanová. "V neposlední řadě bych svého muže chtěla podpořit i jako manželka, což zní trochu starosvětsky, ale já si to mohu dovolit. Jsem narozená v minulém století a zastávám názor, že by žena měla následovat svého muže a podporovat ho," dodala.

Po proslovu se zhostila své úlohy šéfky petičního týmu a podpořila Miloše Zemana vůbec prvním podpisem, který odstartuje sbírání dalších. Na dotazy novinářů však Zemanová odpovídat nechtěla. Ihned po skončení tiskové konference se i se svou ochrankou odebrala do ústraní. "Své dotazy zašlete mailem a my vám na ně odpovíme," uzavřel diskusi člen petičního týmu.

Konference se zúčastnil také předseda Strany práv občanů Jan Veleba, podle nějž členové SPO a Zemanovi příznivci vypomůžou se sbíráním hlasů ve všech českých městech s více než pěti tisíci občany. Mělo by se tak stát do konce května, nicméně ve velkých městech mohou lidé vyjadřovat podporu již od začátku května. "Jsem velmi rád, že se pan prezident Miloš Zeman rozhodl znovu kandidovat a že mu můžeme opět pomoci nasbírat hlasy," řekl Veleba.

V pondělí také začal sbírat hlasy pro kandidaturu další prezidentský kandidát Jiří Drahoš. I jemu vypomohou dobrovolníci, kteří se hlásí prostřednictvím kandidátových oficiálních stránek. "Ode dneška jsme začali rozesílat petiční archy dobrovolníkům, kteří se přihlásili. Jde spíše o symbolické datum," sdělil člen Drahošova týmu Jakub Holas. Současně dodal, že se petiční stánky objeví až v příštích dnech, ale stále není jisté kdy a kde. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy