První podpis dostal Zeman od manželky. Žena by měla následovat svého muže, řekla první dáma

Foto: Ivana Zemanová si svého muže váží. První podepsala petiční arch na jeho opětovnou kandidaturu
Dům v Loretánské ulici kousek od Pražského hradu.
V domě žila paní Alice Masaryková, teď tu sídlí Strana práv občanů.
Přišli prezidentovi muži. Vratislav Mynář.
Martin Nejedlý.
Foto: Ludvík Hradilek
Jan Menšík
Aktualizováno 24. 4. 2017 14:46
Opětovnou kandidaturu Miloše Zemana jako první na pondělní tiskové konferenci podpořila svým podpisem na petičním archu jeho manželka Ivana. Na žádost prezidentových nejbližších spolupracovníků se stala také šéfkou petičního týmu Zeman znovu. Se sháněním hlasů vypomůžou z velké části členové Strany práv občanů, kterou Zeman založil a je jejím čestným předsedou.

Praha - První podpis na petičním archu pro kandidaturu Miloše Zemana přidala manželka prezidenta Ivana Zemanová. Učinila tak na pondělní tiskové konferenci, kde oficiálně zahájila kampaň s cílem získat padesát tisíc podpisů, jež Zeman potřebuje, aby mohl znovu kandidovat. Od 2. května budou moci svoji podporu vyjádřit i občané ve všech krajských městech, kde budou petiční stánky.

"Byla jsem oslovena svými blízkými. Souhlasila jsem, protože si vážím svého muže, vážím si ho proto, že byl před čtyřmi lety zvolen v první přímé prezidentské volbě. Vážím si jeho pracovitosti a odvahy říkat i nepopulární věci," vysvětlila Zemanová. "V neposlední řadě bych svého muže chtěla podpořit i jako manželka, což zní trochu starosvětsky, ale já si to mohu dovolit. Jsem narozená v minulém století a zastávám názor, že by žena měla následovat svého muže a podporovat ho," dodala.

Po proslovu se zhostila své úlohy šéfky petičního týmu a podpořila Miloše Zemana vůbec prvním podpisem, který odstartuje sbírání dalších. Na dotazy novinářů však Zemanová odpovídat nechtěla. Ihned po skončení tiskové konference se i se svou ochrankou odebrala do ústraní. "Své dotazy zašlete mailem a my vám na ně odpovíme," uzavřel diskusi člen petičního týmu.

Konference se zúčastnil také předseda Strany práv občanů Jan Veleba, podle nějž členové SPO a Zemanovi příznivci vypomůžou se sbíráním hlasů ve všech českých městech s více než pěti tisíci občany. Mělo by se tak stát do konce května, nicméně ve velkých městech mohou lidé vyjadřovat podporu již od začátku května. "Jsem velmi rád, že se pan prezident Miloš Zeman rozhodl znovu kandidovat a že mu můžeme opět pomoci nasbírat hlasy," řekl Veleba.

V pondělí také začal sbírat hlasy pro kandidaturu další prezidentský kandidát Jiří Drahoš. I jemu vypomohou dobrovolníci, kteří se hlásí prostřednictvím kandidátových oficiálních stránek. "Ode dneška jsme začali rozesílat petiční archy dobrovolníkům, kteří se přihlásili. Jde spíše o symbolické datum," sdělil člen Drahošova týmu Jakub Holas. Současně dodal, že se petiční stánky objeví až v příštích dnech, ale stále není jisté kdy a kde. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy