Praha - Spolupracující obviněný v kauze údajně zmanipulovaného losování veřejných zakázek Jiří Pilský u středečního stání pražského městského soudu popsal, jak probíhala první kola výběrových řízení. Rozsáhlý případ se týká celkem 11 tendrů, Pilský uvedl, že ve třech případech viděl jako administrátor předem seznam firem, které měly projít do dalšího kola.
Obžaloba uvádí, že obvinění manipulovali losování pomocí upraveného počítačového programu, který vybíral předem určené zájemce. "Vždy přišel jeden ze zájemců, který řekl, že by rád věděl, kdo bude provádět losování. Tak jsem jim dal kontakt na paní Kusou," řekl u soudu Pilský, jehož společnost zadávání veřejných zakázek zařizovala. Jana Kusá je společně s Romanem Kristem a Michaelou Kristovou (dnes Jůnovou) obžalovaná právě z toho, že podvodné losovánípřímo prováděla.
Pilský prý o podvodu s jistotou nevěděl, sám byl údajně překvapen, když se do druhého kola výběrového řízení dostaly firmy, které mu prý další obvinění Petr Pohl a Pavel Herout označili na seznamu účastníků losování. Na základě tohoto označení se později utvrdil v tom, že je předem dohodnuto, kdo do druhého kola postoupí, tedy že došlo k dohodě mezi Kusou a jednateli společností. To, že se s losováním nějak manipuluje, mu prý nevadilo. Řekl také, že s nikým nemluvil o tom, že by se při losování podvádělo - o manipulaci se prý obecně vědělo.
Ve druhém kole už prý rozhodovala pouze cena zakázky. Stavební firmy byly podle obžalovaného dohodnuté, koho nechají zvítězit.
Ostatní nevypovídají
Pilský chtěl v průběhu jednání využít svého práva neodpovídat na dotazy obhájců dalších obžalovaných, předsedkyně senátu Hana Hrnčířová to ale zamítla. "Obžalovaný, pakliže je v pozici spolupracujícího obviněného, musí podat výpověď až do konce (...) pokud by výpověď odepřel, o tento statut by přišel," zdůvodnila své rozhodnutí.
Druhý administrátor údajně ovlivněných zakázek - Tomáš Kraus ze společnosti Tercier - v úterý tvrzení obžaloby popřel a odmítl svou vinu. Další tři z obžalovaných - Vratislav Plíšek, Radim Masný a Dalibor Křepela, kteří údajně stáli za výrobou a distribucí počítačového programu k podvodnému losování - předem avizovali, že vypovídat vůbec nebudou.
Obžalovaní údajně ovlivňovali zakázky od ledna do října 2011, kdy notebooky s upraveným losovacím zařízením zabavila policie. Zakázky byly financovány částečně ze státních dotací, zčásti z dotací EU. Mezi nejvýznamnější patří více než půlmiliardová zakázka na modernizaci silnic v Jihočeském kraji nebo rekonstrukce budovy v Kladně za 135 milionů korun.
Skupina čelí obvinění ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a také z dotačního podvodu nebo z pomoci k němu. Část údajných pachatelů se zodpovídá i z poškození finančních zájmů EU. Mezi obžalovanými je i podnikatelka Ivana Salačová, která se v kauze exhejtmana Davida Ratha přiznala jako spolupracující obviněná ke korupci. Většině obžalovaných hrozí desetileté vězení.