Oprava Barrandovského mostu začíná. Jak se budou do roku 2025 uzavírat pruhy pro auta

Tomáš Klézl Pavel Švec Štefan Novák Tomáš Klézl, Pavel Švec, Štefan Novák
Aktualizováno 15. 5. 2022 15:20
V pondělí 16. května začíná první etapa rekonstrukce pražského Barrandovského mostu. Jde o nejvytíženější komunikaci v republice, po které denně projede přibližně 150 tisíc aut. Stavební práce na mostě mají skončit v roce 2025. Stavební práce citelně zpomalí dopravu v okolí, pocítit to můžou i další části hlavního města.

Brutalistická stavba otevřená v roce 1988 chátrá a potřebuje opravy. "Každý most potřebuje pravidelnou údržbu. Bohužel naši předchůdci nechali Barrandovský most chátrat a sondy, které se na mostě dělaly, jednoznačně prokázaly, že lana, která drží most pohromadě, jsou prorezlá a oprava je naprosto nezbytná," řekl na čtvrteční tiskové konferenci pražský primátor Zdeněk Hřib. Dodal, že bez opravy by mohl most dopadnout stejně jako například ten v italském Janově, při jehož pádu v létě 2018 zemřelo 43 lidí.

I přesto, že se podle plánů robustní most nikdy zcela neuzavře a šest z jeho celkem osmi pruhů bude stále v provozu, oprava zásadně sníží dopravní kapacity Prahy. A důsledky se projeví na poměrně velkém území.

Barrandovský most je jediným mostem pro auta na úseku více než deseti kilometrů řeky Vltavy. Ve směru na sever mohou řidiči využít až Palackého most, na jihu pak Radotínský most na Pražském okruhu a také most Závodu míru na Zbraslavi. Nicméně právě Radotínský most nelze z pohledu řidičů ve městě brát jako standardní cestu přes Vltavu. Nájezdy Pražského okruhu u Komořan a Písnice jsou převážně kvůli odporu místních lidí a nesouhlasu příslušných radnic zavřené (nebo nedostavěné) a ty v současnosti otevřené jsou od sebe vzdálené jedenáct kilometrů.

Dopravní experti odhadují, že nejvíce zatížená budou obě nábřeží, tedy jak Strakonická, tak Modřanská, a dále pak tahy směřující k mostu, tedy ulice K Barrandovu a Jižní spojka. Přitom už nyní patří tyto ulice mezi nejvytíženější v Praze.

"Ve finále se může stát, že se bude muset most například kvůli nehodě jednosměrně zavřít. V ten moment se to okamžitě začne ucpávat a kolona může vést až do Štěrbohol," odhadoval v dubnu Zdeněk Lokaj z Fakulty dopravní Českého vysokého učení technického. Tato městská čtvrť je přitom od mostu vzdálená více než 12 kilometrů cesty.

Komplikace na Barrandovském mostě mohou podle něj způsobit problémy až na Severojižní magistrále nebo v tunelech Blanka Městského okruhu a v dalších místech, kde budou řidiči hledat objízdné trasy.

Dopravní omezení do roku 2025

První etapa oprav začíná o víkendu 14. - 15. května a měla by být hotová koncem srpna. Opravy se budou týkat dvou nejjižnějších pruhů mostu (čili poloviny směru ze Smíchova), zavře se ale také rampa vedoucí na most ze Strakonické ulice směrem od Příbrami. Další tříměsíční etapa začne zase za rok. Stejně dlouho budou trvat opravy i v roce 2024, závěrečná část o rok později zabere 82 dní.

Zatímco třetí a čtvrtá etapa budou podle Technické správy komunikací, která má ulice v metropoli na starosti, kritické ve směru z pravého břehu na levý - čili z Braníku na Smíchov -, první dvě etapy zatíží zejména směr z levého břehu na pravý. A to nejen přímo na mostě.

Praha naplánovala několik úprav, kterými chce zabránit ještě větším problémům v dopravě. Řidiči, kteří běžně využívají rampu na Strakonické, budou moct na most vjet nově vybudovanou "vratnou rampou" u smíchovského Lihovaru.

Dopravě do Modřan či Libuše by mělo ulevit dočasné otevření již zmiňovaného sjezdu z Pražského okruhu do Libušské ulice. Větší plynulosti dopravy v Modřanech a Braníku by mohlo přispět rozšíření sjezdové rampy z Barrandovského mostu na ulici Modřanská za pomoci provizorní konstrukce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Warriors vydařeným týmovým výkonem na úvod semifinále NBA přehráli Dallas

Basketbalisté Golden State Warriors vstoupili vítězně do semifinále play off NBA a doma přehráli Dallas Mavericks jasně 112:87. Přivedl je k tomu povedený týmový výkon, protože sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů. Stephen Curry nasbíral 21 bodů a 12 doskoků, Andrew Wiggins a Jordan Poole přidali po 19 bodech. Warriors se navíc povedlo přibrzdit hvězdu Dallasu Luku Dončiče, který na 20 bodů potřeboval 18 střel a navíc měl sedm ztrát.

Další zprávy