Domy při tornádu neměly šanci, nejsou na takový vítr dimenzované, říká expert

ČTK ČTK
26. 6. 2021 20:50
Tornádo dosahovalo rychlosti až 219 kilometrů za hodinu. "Navíc jde o vír, jakýsi výtah směrem nahoru. Tam vznikají mnohem větší tahy na střešní konstrukce, než na jaké jsou dimenzované. Když to takhle foukne, nemůže budova přežít," vysvětluje rektor VUT Brno Petr Štěpánek.
Opravit jde podle rektora Štěpánka všelijak poškozené domy, rozhoduje ale poměr cena/výkon.
Opravit jde podle rektora Štěpánka všelijak poškozené domy, rozhoduje ale poměr cena/výkon. | Foto: Jakub Plíhal

Domy na Hodonínsku a Břeclavsku, které zničilo čtvrteční tornádo, neměly podle rektora VUT Brno Petra Štěpánka šanci náporu odolat. Byly dimenzované na výrazně nižší rychlosti větru, řekl Štěpánek, který je zároveň vedoucím Ústavu betonových a zděných konstrukcí na Fakultě stavební VUT.

Konstrukce domů v České republice jsou podle něj dimenzovány na základní rychlosti větru zhruba od 80 do 130 kilometrů za hodinu. Tornádo na jihu Moravy ale dosahovalo rychlosti až 219 kilometrů za hodinu. "Ty konstrukce jsou navíc dimenzované na to, že vítr fouká kolmo na svislou stěnu. Tornádo je ale vír, jakýsi výtah směrem nahoru. Tam vznikají mnohem větší tahy na střešní konstrukce, než na jaké jsou dimenzované. Když to takhle foukne, nemůže to přežít," uvedl Štěpánek.

Poškozené domy musí posoudit statik. "Laik může mít pocit, že dům může být relativně v pořádku, ale přijde odborník a ten hned pozná, že dům v pořádku není," uvedl Štěpánek.

Uvedl, že sice vše je opravitelné, ale rozhoduje poměr cena/výkon. "Pokud jsou tam zásadní statické poruchy, které říkají, že konstrukce zdi, stropu, střechy jsou poškozené natolik, že už by neplnily svoji funkci, tak musí být vyměněny. A pak záleží na tom, kolik těch konstrukcí je v takovém stavu, že vyměněny být musí," uvedl Štěpánek.

Přirovnal to ke staršímu, třeba dvacetiletému vozu, který není veteránem a majitel se rozhodne pro generální opravu. Ve finále to pak může vyjít mnohem dráž, než kdyby si koupil nové auto. "U těch domů, to je to samé. Ty starší mají něco za sebou, a pokud dostanou nějaký impulz v podobě mimořádného zatížení, je lepší postavit nový než opravovat za velké peníze ten existující," uvedl Štěpánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy