Dohnala bych odvolala znovu, řekla Válková poslancům

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
11. 4. 2014 12:34
Bezpečnostnímu výboru, který si pozval ministryni spravedlnosti, aby vysvětlila odvolání šéfa Vězeňské služby, se nepodařilo schválit usnesení, které by její verdikt zvrátilo.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková
Ministryně spravedlnosti Helena Válková | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kdybych nemusela, tak bych bývalého ředitele Vězeňské služby Dohnala neodvolala. Jsem si ale jistá, že jsem udělala vězeňství dobrou službu. Tak by se dalo shrnout vystoupení ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) před bezpečnostním výborem.

I když jí nařízená kontrola na ředitelství poukázala spíš na pochybení za bývalých vedení, Dohnal podle ní na chybách nese svůj podíl. Zanedbával prý kontrolní činnost.

Válková rovněž poslancům řekla, že by důvody Dohnalova odvolání komentovat nemusela. "To opravdu podstatné ale bylo, že jsem si nedokázala představit, že bych s bývalým panem ředitelem mohla spolupracovat," vysvětlila svůj krok zákonodárcům ministryně.

Dohnal k reformě vězeňství: Nejde, nemůžu, nechci

Foto: Vězeňská služba

Aby se prý o nemožnosti spolupráce přesvědčila, zadala Dohnalovi úkol, aby načrtl představu, jak decentralizovat řízení VS a systemizovat pracovní místa na ředitelství. "A on mi odevzdal studii, která, kdybych to shrnula do jedné věty, říkala: Nejde, nemůžu, nechci," prohlásila na Dohnalovu adresu Válková.

Ta prý má navíc důkazy, že pracovní porada, kterou Dohnal svolal po zahájení řízení o odvolání, byla zneužitím pravomocí. Ministerstvo si nechalo vyčíslit náklady na tuto schůzku. "Je to jasné porušení povinností. Takže kdybych chtěla, mohla jsem postupovat ještě tvrději," prohlásila Válková. Otevřený dopis, který po jednání vyzýval vládu, aby zasáhla, prý ředitelé podepsali pod nepřímým psychickým tlakem.

Šetření podle ní navíc ukázalo na další nestandardní věci. Dohnal prý navíc dával vysoké odměny svým náměstkům (a sám velké příplatky pobíral) a na řadové zaměstnance se potom nedostávalo.

Členové výboru proto Válkovou vyzvali, aby jim poskytla platy nejvyšších představitelů Vězeňské služby za posledních pět let. Válková kromě toho předloží i platy svých poradců a náměstků.

Korte vyzval ministryni k rezignaci

Hlavním kritikem Válkové byla poslankyně za ODS Jana Černochová. Podle ní Dohnal pracoval dobře. "Pan generál udělal za půl roku ve službě víc práce než pět jeho předchůdců," byla přesvědčena. "To bych si trochu dovolila zpochybnit," opáčila jí Válková.

Na výboru rovněž zazněla informace, že Válková kvůli obavám z možné "hysterické reakce" Dohnala posílila ochranku na ministerstvu. "Na mě to působí spíš tak, že hystericky jste jednala vy. A vy jste pana generála poškodila, a to dokonce dvakrát. Když jste ho odvolala a navíc, že jste ho odvolala protiprávně," konstatoval Daniel Korte (TOP 09) a vyzval Válkovou k rezignaci. Ta na ni však nijak nereagovala a suše Kortemu odtušila, že sama k hysterii sklony nemá.

Válková nakonec z jednání odcházela spokojena. Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) totiž sice navrhl usnesení, kterým by poslanci ministryni vyzvali, aby Dohnalovo odvolání zrušila a s dalšími kroky počkala až poté, co výbor projedná výsledky kontroly. Proti však byla polovina členů. "Považovala bych to za manifestaci prohry," řekla po jednání ministryně.

Poslanci si mimořádné zasedání výboru schválili narychlo tento týden poté, co Válková minulý pátek Dohnala odvolala. Nelíbila se jim hlavně rychlost, s jakou ministryně v Dohnalově případě postupovala. Komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová dokonce prohlásila, že se Válková chová jako "neřízená střela".

Dohnal sám označuje své odvolání za nezákonné a hodlá se bránit všemi dostupnými prostředky. Ve čtvrtek se navíc sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou, kterému předal řadu dokumentů. "Zcela explicitně dokazují, že to, jak paní ministryně postupovala, je jaksi za hranou," okomentoval jejich obsah Dohnal.

 

Právě se děje

Další zprávy