Praha - Šetřete vodou, voda k pití a na mytí je důležitější než plný bazén. S takovou výzvou se už musejí obracet starostové některých obcí na své občany.
Sucho, které trápí hlavně zemědělce, se začíná projevovat i tím, že klesá hladina podzemních vod. Nejhůře jsou na tom severní, západní a střední Čechy.
Například starostka středočeské obce Bzová Václava Flaišmanová už na internetových stránkách obce varuje obyvatele, že kvůli suchému počasí klesá hladina vody ve vodojemech.
"Měli bychom zvážit, zda jsou důležitější zelené zahrady, umytá auta či plné bazény, anebo dostatečné množství vody na běžné užívání. Především k napouštění bazénů doporučujeme využít firmy, které tuto službu zabezpečují," varuje starostka.
Kritické sucho. Zásoby vody v půdě na nule |
Stejné problémy potvrzuje i starosta obce Zduchovice Petr Švagr. Tam zastupitelstvo muselo vydat zákaz plýtvání vodou. "Snažíme se to lidem vysvětlit. Závaznou vyhlášku ale v tomto smyslu vydat nemůžeme," říká Švagr.
Nejvíce vody, která by se dala ušetřit, padne podle něj na napouštění bazénů a zalévání.
Zdroje slábnou
Vedoucí oddělení hydrologické bilance Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Dagmar Pavlíková potvrzuje, že někde už se šetřit vodou musí, protože její zdroje slábnou.
"Nejhorší situace s vodou je v pásu severozápadních Čech. To zahrnuje dolní tok Berounky, Vltavy a tok Ohře," říká Pavlíková.
Nejlepší je naopak stav vody v povodí Dyje, tam byl ještě minulý měsíc stav vody nad normálem.
Měřením vlhkosti v půdě se u nás dlouhodobě zabývá observatoř ČHMÚ v Doksanech. Podle jejího vedoucího Martina Možného ještě stále není splacen srážkový dluh ze zimy.
Morava se má lépe
"Čechy jsou na tom ohledně sucha velmi špatně, Morava o něco lépe. Na Moravě totiž napršelo o něco více během dubna," vysvětluje. Nyní se díky bouřkám a přívalovým dešťům už situace někde zlepšila. Nejnovější mapa vlhkosti půdy, kterou observatoř vypracovává, mluví jasně.
V Čechách se s výjimkou Liberecka či ašského výběžku objevují pouze nejhorší stupně 5 a 6, které označují nízkou, respektive velmi nízkou vlhkost půdy. Stupeň 6 znamená, že v půdě není ani deset procent vody, které by v ní být mohlo, u 5 je pak toto množství 10 - 30 %.
O něco lepší situace je v oblasti Českomoravské vrchoviny, na severní nebo jižní Moravě.
S detailními informacemi o vašem kraji se můžete seznámit ZDE.