Do Vrchlabí míří chytrý proud. Umožní rodinám ušetřit

Pavel Baroch
28. 4. 2010 17:54
ČEZ spouští pilotní projekt inteligentní sítě, pomůže i obnovitelným zdrojům
Foto: Aktuálně.cz

Vrchlabí - Obyvatelé několikatisícového krkonošského Vrchlabí jako první ve střední a východní Evropě už za několik měsíců poznají ve svých domácnostech, jak bude vypadat budoucnost energetiky.

ČEZ zde startuje pilotní projekt takzvaných inteligentních sítí, které jsou obecně považovány za revoluci v dosavadním způsobu výroby a spotřeby elektrické energie.

Chytré sítě například umožní spouštět pračku nebo ohřívat vodu v bojleru v době, kdy bude proud nejlevnější. Anebo automaticky vypínat a znovu zapínat proud udržující mrazák v ideální teplotě.

Elektrická síť by měla umět bez komplikací přijímat třeba i energii z větrných elektráren, když právě fouká vítr, a snadno ji nahradit jinými zdroji, když nastane bezvětří. "Inteligentní dráty" umožní komunikaci v obou směrech mezi výrobou a spotřebou.

"Odběratel bude moci ovlivňovat výrobu," konstatoval Jiří Kudrnáč, ředitel divize distribuce společnosti ČEZ. Domácnosti a podniky ve Vrchlabí by přitom měly přednostně odebírat elektřinu z místních zdrojů.

ČEZ chce investovat půl miliardy korun

V plánu je například i stavba malých kogeneračních elektráren, ale i nové solární elektrárny, nejspíš na střeše místní školy. ČEZ plánuje i to, že by po Vrchlabí, které jsou branou do Krkonošského národního parku, jezdily elektromobily.

Celkem hodlá ČEZ v následujících pěti letech investovat do projektu Vrchlabí půl miliardy korun. Tvrdí, že sázka na nové technologie se vyplatí. "Je to oblast, která v elektroenergetice bude hrát čím dál větší roli," tvrdí Martin Roman, šéf ČEZ.

Kolik rodina ušetří? Záleží i na ní

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka uvítal, že si ČEZ pro svůj pilotní projekt vybral z několika zvažovaných regionů právě 4,5 tisíce obyvatel jeho města.

Foto: Wikipedie

"Jsem přesvědčen, že je to dobré pro naše občany. Je to projekt budoucnosti," prohlásil Sobotka.

Dodal, že už dokonce jednal s vedením společnosti Škoda Auto o možnosti, aby automobilka právě v jeho městě spustila výrobu elektromobilů.

ČEZ se zatím zdráhá sdělit jakékoli odhady, jaké úspory může zavedení inteligentních sítí ve Vrchlabí přinést.

"Bude to záležet i na zákazníkovi, jak s tím bude pracovat," řekl na otázku Aktuálně.cz Martin Roman. Dodal, že první čísla o úspěšnosti akce by mohla být rok po spuštění projektu.

ČEZ má pochvalu od Hnutí Duha

Společnost ČEZ si za projekt Vrchlabí vysloužilo pochvalu i od ekologického Hnutí Duha, které v inteligentních sítích rovněž vidí budoucnost elektroenergetiky.

Foto: ČEZ

"Pokud bude ČEZ pokračovat, mohou se rozšířit do celé republiky," poznamenal Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Organizace je spoluautorem převratné studie Chytrá energie, která přináší návod na radikální proměnu české energetiky, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí a zároveň ponechala lidem dosavadní komfort.

"Klíčovým bodem v proměně elektroenergetiky jsou právě inteligentní sítě," stojí ve více než stostránkové studii - celá je k dispozici ZDE.

Němci, Italové, Španělé...

Se zaváděním inteligentních sítí počítají i západoevropské státy. Například v Německu se loni rozjel pilotní projekt v průmyslovém regionu Karlsruhe-Stuttgart na jihu Německa.

V Itálii už mají inteligentní měřidla ve 32 milionech domácností, což představuje zhruba 85 procent odběratelů. Pilotní projekt letos spouští i španělská firma Iberdrola v regionu Valencie.

"Stojíme na startovní čáře spolu s ostatními velkými společnostmi," konstatoval Martin Roman, generální ředitel ČEZ.

Co by mohlo ukazovat inteligentní měřidlo v domácnosti:

Foto: ČEZ

 

Právě se děje

Další zprávy