Praha - Palčivé otázky romské minority a v poslední době narůstající aktivity pravicových radikálů v Česku by měla pomoci řešit stálá konference odborníků, kterou by rád ještě před svým odchodem založil odstupující ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
Česká veřejnost, média, a zejména politici otázku diskriminace Romů a extremismu podle Kocába v Česku velmi podceňují. Proto by rád po vzoru Národní ekonomické rady (NERV) inicioval vznik fóra, kde by zasedali přední čeští intelektuálové z řad právníků, psychologů, sociologů, politologů, historiků a dalších. Zastoupeni v ní budou i Romové a židovská obec.
"Komise by zasedala vždy k aktuálním problémům a generovala by filozofická a státoprávní stanoviska tak, aby alespoň podstatnou částí veřejnosti byla přijata," řekl dnes Kocáb novinářům na tiskové konferenci k setkání integrované platformy pro začleňování Romů, konané v rámci českého předsednictví.
Od konference Kocáb očekává vytvoření "pozitivní, hlasité a kvalifikované" diskuse k romské otázce.
Populismus u politiků
Kocáb jako velký problém vidí všeobecný nepřátelský postoj vůči Romům, který panuje nejen ve veřejnosti, médiích, ale i na politické scéně. Podle něj politická nestabilita má značný negativní vliv na situaci Romů.
"Politické strany ve snaze se dostat k moci a prosadit své programy zaujímají často velmi populistická stanoviska a otázky Romů se bojí. Politické strany Romy tak vyřazují na okraj svých zájmů, anebo dokonce navozují určité protiromské nálady," řekl Kocáb novinářům.
Čtyřleté volební období je podle Kocába příliš krátké na to, aby se situace Romů mohla zlepšit. Politici v obavách, aby si nerozhněvali své budoucí voliče, se této nepopulární otázce nechtějí příliš věnovat.
Tzv. nulovou toleranci, kterou začaly prosazovat některé radnice, označil za nebezpečný termín, s kterým si zahrával Hitler či Stalin. Osobně se ministr domnívá, že je to tak trochu "protimluv", jelikož "tolerance buď je, nebo není".
"Nulová tolerance je pro mne naprosto nepřijatelný přístup, který ve 21. století nemá co dělat," prohlásil Kocáb.
Více pozitivních příkladů v médiích
I média však k vytváření negativního obrazu romské komunity velkou měrou přispívají. Jako negativní roli médií Kocáb uvedl vystoupení předsedy Dělnické strany, které v těchto dnech připravuje Česká televize a které přirovnal k vystoupení Adolfa Hitlera. Podle Kocába by ve veřejnoprávním prostoru neměl být "prostor pro neonacisty".
"Jsme zahlcováni představou, že těch pár sociálně vyloučených jsou jedinými reprezentanty romské komunity," řekl doslova stále aktivní skladatel a zpěvák v jednom s vysvětlením, že ojedinělé nepřátelské hlasy dostávají v médiích "takovou publicitu, že zásadně ovlivňují veřejné mínění".
Ministr v demisi by rád v médiích přivítal pozitivní příklady ze života Romů. Jak však podotkl komisař EU pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla, ty se "médiím špatně prodávají".
Aktuálně.cz připravuje rozhovor s eurokomisařem Vladimírem Špidlou.