Na náměstí posedávají rodiny, děti si hrají, ženy povídají, pár mladíků popíjí pivo.
"Já dlužím 13 tisíc, támhleti 18 a tamta rodina zas 15 tisíc," říká jedna z žen. K hloučku se přidávají další, všechny trápí stejný problém. "Sebrali mi i mateřskou, z čeho mám žít?" "Na mě taky vyhlásili exekuci," stěžuje si mladík stojící opodál. V Přívoze dluží skoro každý, skoro všichni zažili exekuci, některé odebrání peněz či majetku teprve čeká.
CHUDÝM HROZÍ EXEKUCE
|
"Je to problém, se kterým si nevíme rady. Týká se skoro všech, kteří žijí ve vyloučených lokalitách, a dávno to už nejsou jen Romové," říká sociální pracovník Kumar Viswanathan.
"Teď na ně například doléhá akce, která proběhla před dvěma lety. Tehdy sem přišli zástupci velké pojišťovny, nabízeli lidem pojištění a jako dárek mobil za korunu. Jenže lidé netušili, že musí platit paušál. Mobily prodali a paušál neplatili. Upozornění na dluh jim přišlo až nyní, zpětně, když už je částka obrovská," vypráví.
Utopeni v dluzích
V posledním patře zdemolovaného domu na rohu náměstí bydlí ve dvoupokojovém bytě rodina Horvátova. "Tady v baráku dluží všichni kvůli těm mobilům a velkým přeplatkům za vodu," říká pan Horvát. O svých dluzích se ale bavit nechce. Teprve jeho dcera pouští návštěvu dál.
Ve dvojpokojovém bytě není skoro nic. Stará kuchyňská linka, stůl, kamna, stará televize, lednice. Nejluxusnější je zašlá rohová sedačka, jedna postel. V takových podmínkách žije pohromadě deset lidí.
Nikdo z pěti dospělých nepracuje. Ženy jsou na mateřské, dva muži prý práci neseženou. Všichni žijí ze sociálních dávek, jen kvůli neplacení paušálu na mobil dluží 36 tisíc. Na splátky nemají.
"Co budeme dělat? Nevím," říká Edita Horvátová a postupně přináší doklady o dalších dluzích. 10 tisíc přeplatek za vodu, 10 tisíc za jízdu na černo, 15 tisíc za půjčku na nákup sedačky do kuchyně a lednice. Paní Horvátové klesají pod tíhou sčítání částek koutky. "Asi si budeme muset zase půjčit."
Kumar prosí paní, ať si rozhodně už nepůjčuje. Řešení ale žádné nevidí. "Zůstávají mi dva tisíce. Jak z toho mám uživit dvě děti, koupit plínky, sunary?" ptá se emotivně Kristina Klemparová, snacha paní Horvátové. Poradit neumí nikdo. "Přijďte za mnou zítra, zkusíme se na to podívat," říká Kumar. "Ten dluh za vodu je příliš velký, třeba to špatně rozpočítali."
Katastrofa na obzoru
Cestou z domu odchytávají Kumara další lidé, nejsou k zastavení a ptají se, co mají dělat. I Kumar po chvíli propadá beznaději. "Já jim vlastně nemůžu pomoci," říká zklamaně. "Je to signál, že se blíží katastrofa, na kterou se nikdo nepřipravuje. Řada lidí má už hodně velký problém, ženy pláčou, že musí vybírat popelnice, někteří začali krást, stávají se z nich bezdomovci."
Podle styčného policejního důstojníka Václava Šarocha se tito lidé ocitli v kruhu. "Roztočení kola půjček a následného vysoce úročeného splácení je schopno totálně zničit rodinu, připravit ji i o ten skromný majetek, co má," říká.
"Výsledek je pak takový, že rodiny s několika dětmi zůstávají bez prostředků. Sociální podpora, která jim má pomoci, plní kapsy podnikatelské sféře firmám, které nabízí půjčky," dodává.
VE FRANCII UŽ TO BOUCHLO
|
Kromě půjček v hotovosti dramaticky stoupá i počet úvěrových podvodů. Situace, kdy prostředník zajistí falešné doklady o zaměstnání a umožní tak vzít si od banky úvěr, s tím, že část připadne jemu. Dotyčný, který o úvěr požádal nemá na splácení, banka povolá exekutory a předá případ policii.
V loňském roce stoupl počet těchto případů v Moravskoslezském kraji o 186 %. Letos v lednu ve srovnání se situací před rokem stoupl tento počet o více jak 222 %. Podle Šarocha nemají banky dostatečnou kontrolu nad tím, komu půjčují, neověřují si informace a nepřímo tak napomáhají páchání této trestné činnosti. "Vzhledem k závažnosti dané věci, je nutné hledat řešení pokud možno co nejdříve a za účasti všech orgánů a organizací, které mohou přispět k eliminaci těchto problémů."
Cesta k řešení
Letos v dubnu to jako závažný problém definovali i úředníci Moravskoslezského kraje. Právě tady žije pod hranicí životního minima nejvíce lidí, kteří jsou tímto zadlužením ohroženi. "Tím, jak rychle tento problém eskaluje, se z toho stal nebezpečný fenomén, který se týká více jak 10 tisíc lidí," upozorňuje Helena Balabánová. "Hrozí, že vzniknou tlupy loupeživých gangů, lidí, kteří nemají co jíst a nemají co ztratit. To už přestává být jenom jejich problém, ale stává se problémem celé společnosti."
ONI SE DO PRŮSERU PŘIVEDLI SAMI Obchodní zástupce firmy Provident Financial prochází jako každý den sveromoravským městem Orlová. Rozhovor s výběrčím úroků - ČTĚTE ZDE |
Balabánová zatím vidí jedinou cestu, jak lidem pomoci. "Aby peníze těm skutečně potřebným začaly půjčovat obce a ne firmy, které na jejich neštěstí vydělávají," říká. "Aby nepřišli o možnost půjčit si, pokud nemají z čeho splácet a hrozí jim třeba vystěhování z bytu nebo hlad."
Podle Kumara je ještě čas zabránit tomu, aby nedošlo k nepokojům podobným jako ve Francii. "Určitou nadějí je osobní bankrot. Pro ty, kteří jsou hodně zadlužení už dneska není jiná cesta," říká. "Je ale nutné, aby se o tomto problému začalo mluvit a zahájila jednání na všech úrovních."