Třetina chudých má exekuci za dveřmi

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 7. 2006 0:00
Ostrava/Praha - V Česku prudce narostl počet lidí, kteří jsou zadlužení a propadají se do chudoby. O problému mluví úřady, policie i psychiatři.
Když získat půjčku je tak snadné...
Když získat půjčku je tak snadné... | Foto: Ludvík Hradilek

Město obležené loupeživými gangy bojujícími o přežití, řada z nich žije na ulici, rabuje v obchodech, jsou mezi nimi ženy a děti a policie je bezmocná. Možná příliš katastrofický scénář, podobná situace se ale může v některých českých městech v nedaleké budoucnosti stát realitou.

Většina obyvatel se rychle naučila žít na dluh a splácení jim nečiní větší problémy. Existuje ale vrstva chudých lidí, pro které se dluhy mohou stát pastí bez možnosti úniku.

Tisíce nejchudších obyvatel Česka se totiž dostávají do spirály úroků a splátek, které jim bez problémů poskytují novodobí lichváři.

Kdybych to věděla, nikdy si nepůjčím

Sídlištěm v severomoravské Orlové pobíhají v letním vedru děti, dospělí si ve stínu povídají. Poklidné odpoledne rozčeří příchod muže oblečeného v košili a dlouhých kalhotách, kožený kufřík proklatě nízko. Kráčí ulicí, nerozhlíží se, jde najisto. Postupně vchází do každého domu.

Orlová, agent Providentu
Orlová, agent Providentu | Foto: Ludvík Hradilek

ONI SE DO PRŮSERU PŘIVEDLI SAMI

"Půjčuje peníze. Dnes se braly sociální dávky, tak si přišel pro úroky," vysvětluje Anna Barabášová. Rozvedená žena se dvěmi dětmi ví dobře, co to znamená. "Před 2 lety jsem si půjčila na uhlí 12 tisíc, na úrocích musím zaplatit kolem 8 tisíc. Kdybych to věděla, nikdy si nepůjčím."

Třetina domácností v ohrožení

České domácnosti na tom podle poslední zprávy České národní banky o finanční stabilitě za rok 2005 nejsou tak špatně, stále se ještě zadlužují méně než země EU. Přesto lze ze zprávy vyčíst, že máme na krku velký problém.

Infobox

ČÍSLA O DLUZÍCH

  • Celková zadluženost domácností k 31. 12. 2005 byla 417,66 miliard Kč.
  • K 31. 5. 2006 to bylo už 452,75 miliard Kč. Skoro dvě třetiny této sumy tvoří hypotéky.
  • Zadluženost se meziročně zvýšila o 100 miliard Kč.
  • Průměrná rodina dává na splátky přes 5 procent svých příjmu (v roce 2001 jen 3 procenta).
  • Více než 72 procent domácností je zadluženo.
  • Nárůst zadluženosti domácností od roku 1995 o více než 800 procent.

Zadlužovat se začaly hlavně rodiny s nízkými příjmy, které nejsou schopny své dluhy splácet. Podle člena bankovní rady Jana Fraita je exekucí, a následnou chudobou ohrožena třetina domácností s nejnižšími příjmy. 

Dobře je vzrůstající trend patrný na počtu exekucí. Zatímco v roce 2004 se jednalo zhruba o 155 tisíc případů, loni přišlo exekucí o majetek nebo peníze už více než 270 tisíc lidí.

Legální ožebračování

Sociálně slabé rodiny jsou pro firmy půjčující peníze snadnou obětí. Stačí, když po dlouhé zimě přijde nečekaně velký nedoplatek za plyn. Na zaplacení nemají peníze, tak si půjčí. Vždyť je to tak snadné, firmy nepotřebují ručitele, jen občanku a nějaký příjem - stačí sociální dávky.

Háček je v tom, že úroky a poplatky těmto firmám jsou někdy i 300 %. Tím se ale firma na svých letácích nechlubí. Překvapená rodina není schopna takové částky splácet. Firma požádá soud o nařízení exekuce. Exekutor může zabavit všechny peníze na účtu. Rodině pak nezbývá ani životní minimum. Nemá z čeho žít, tak si půjčí u další firmy a kruh se uzavírá.

Václav Šaroch
Václav Šaroch | Foto: Ludvík Hradilek

"Je to legální ožebračování, kde je velmi obtížné prokázat, že de facto provádějí lichvu," říká styčný důstojník ostravské policie Václav Šaroch.

"Zadlužování je velkým rizikem, které může vyústit ve vznik gangů, velké skupiny chudých lidí, kteří se začnou ozývat. Už dnes jsou první signály patrné například na sídlišti v Orlové III, kde je skupina mužů, kteří na důkaz příslušnosti k této vyloučené komunitě nosí kšiltovky na stranu."

Spirála se točí

Pro firmy jsou paradoxně chudé rodiny tím nejlepším klientem. Úroky jsou tak velké, že pokud dostanou z lidí alespoň část, mají výdělek jistý. A to i v případě, že dlužníci nevydělávají. Firmy peníze dostanou de facto od státu - exekuovaním sociálních dávek. Podle statistiky tvoří právě tyto případy tři čtvrtiny všech exekucí.

Kromě zaplacení nájmů nebo služeb si lidé v poslední době půjčují na nákup vybavení domácnosti, televizí nebo mobilů. Spotřební úvěry vzrostly jenom za posledního půl roku o více než 6 procent.

Foto: Aktuálně.cz

"Existuje už skupina lidí, která vytlouká jeden dluh druhým," upozorňuje náměstek ministra financí Tomáš Prouza. "Je to pro nás téma posledního roku. Ještě těchto lidí není tolik, je to ale jen tím, že spirále zadlužení trvá 3 až 4 roky, než se projeví. Začne to být problém zhruba za rok."

Kolik lidí přesně se už ocitlo v kruhu zadluženosti, nikdo přesně neví. Firmy, které nabízejí peníze na ruku, nemusí mít žádnou licenci, nemusí se řídit žádnými pravidly. Takže jejich klienti a sumy se ve statistikách vůbec neobjevují.

Ministerstvo financí odhaduje objem takto půjčených peněz minimálně na 30 miliard. Jenom v Moravskoslezském kraji je prý zadlužených lidí na hranici chudoby na deset tisíc.

Stát není chůva

Od 1. července 2007 dostanou zadlužení lidé novou možnost vyhlásit na sebe bankrot. Dlužník má dvě možnosti: buď si nechá zabavit majetek, kterým musí splatit alespoň 30 procent dluhu. Anebo bude splácet maximální možnou částku z dluhu. Tu musí uhradit do pěti let. O osobním bankrotu, výši a plánu splátek rozhodne soud. Po pěti letech má dlužník od věřitele klid.

Tomáš Prouza, náměstek ministra financí
Tomáš Prouza, náměstek ministra financí | Foto: Ludvík Hradilek

"To je hodně důležité. Pomůže to, aby se lidé vymanili ze spirály zadluženosti," říká Prouza. "Některé firmy to může i odradit od půjčování. Ale je pravda, že ty, které půjčují peníze na ruku, to neodradí."

Prouza ale dodává, že "stát nemůže být chůva". "Držíme se filozofie, že člověk musí být zodpovědný za to, co podepisuje," říká náměstek. "V poslední době je velký společenský tlak mít to, co je sexy, třeba zájezd do Egypta. Ale lidé si už nespočítají, kolik vlastně navíc zaplatí, nejsou opatrní, nerozumí tomu a firmy nepodávají potřebné informace v návrhu smlouvy."

Ministerstvo proto chce do konce roku připravit návrh, kterým by se jasně určovalo, jakým způsobem a jak velkým písmem musí firma klienty informovat. "Mělo by tam být jasně rozpočítáno, kolik zaplatí měsíčně, jak dlouho a jaká bude celková částka," říká Prouza. "Pokud by to firma neudělala, tak by nesla odpovědnost ona."

Problém je podle ministerstva tak vážný, že chce do roku a půl připravit i plán vzdělávání. V nmě má být určeno, co v určitém věku musí člověk v oblasti úvěrů znát, jak lidi vzdělávat a jak tyto znalosti testovat. Na řadu by také měla přijít lepší evidence a kontrola firem, které půjčují peníze na ruku.

Zadluženost jako psychický problém

S problémem zadlužení se potýkají už ve všech krajích. V Českých Budějovicích se dokonce neustále zvyšuje počet lidí, které neschopnost splácet dluhy přivedla na psychiatrické oddělení místní nemocnice.

"Nárůst těchto klientů máme hlavně před svátky. Lidé jsou masírováni mediální kampaní, chtějí si něco pořídit a nemyslí na to, že nebudou mít na splátky," říká primář psychiatrie Jan Tuček. "Je to spouštěč psychických problémů, které pak vyústí v psychické onemocnění jako je deprese nebo úzkostné stavy."

Ročně léčí na 500 takových pacientů. "Vše směřujeme k zaplacení toho dluhu, hledáme společně možnosti, pomoc u příbuzných," popisuje léčbu primář Tuček. "Suplujeme práci někoho jiného, ale oni nemají nikoho, kdo by jim pomohl. Počet těchto klientů neustále roste. Řešení je v prevenci a osvětě, aby byli lidé více zdrženliví."

 

Právě se děje

Další zprávy