Úřednice z odboru proti diskriminaci žaluje Úřad vlády. Kvůli diskriminaci

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 1. 2016 14:22
Údajnou diskriminaci na Úřadu vlády řešil Obvodní soud pro Prahu 1. Tím, kdo podal žalobu, je paradoxně bývalá šéfka odboru, který má proti diskriminaci a za rovná práva mužů a žen bojovat. Pavla Špondrová je přesvědčena, že ji Úřad vlády sesadil z funkce vedoucí čtyřčlenného oddělení kvůli tomu, že byla těhotná. Ombudsmanka se jí zastala: Podle ní šlo jednoznačně o diskriminaci. Ovšem soud její žalobu zamítl.
Pavla Špondrová
Pavla Špondrová | Foto: Jan Mudra

Praha - Někdejší vedoucí odboru rovných příležitostí mužů a žen na Úřadu vlády Pavla Špondrová si u soudu stěžuje - právě na diskriminaci. Před pěti lety, pouhé dva dny před odchodem na mateřskou dovolenou, ji tehdejší ředitelka sekce pro lidská práva Monika Šimůnková odvolala z funkce vedoucí. Špondrová tak zůstala na postu řadové zaměstnankyně a tvrdí, že její odvolání bylo diskriminační. Že o post a peníze přišla jen kvůli tomu, že byla těhotná.

V pátek její žalobu soud zamítl. Špondrová se odvolala, rozhodne tak soud vyšší instance.

Špondrová chtěla, aby Úřad vlády nejen zrušil její odvolání z funkce, ale také na svých internetových stránkách zveřejnil, že se omlouvá "za nezákonnou diskriminaci z důvodu pohlaví". A k tomu uhradil nemajetkovou újmu padesát tisíc korun.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jaroslava Novotná však žalobu zamítla s tím, že žádnou diskriminaci neprokázala. "Bylo prokázáno, že důvodem odvolání byly špatné pracovní výsledky, porušování předpisů a nevyžádání si souhlasu s otištěním článků v novinách," uvedla ve verdiktu. A podivila se, proč Špondrová žalobu podala až po třech letech, jen několik dní předtím, než by byl případ promlčen. "Každý se může rozhodnout, kdy podá žalobu," reagovala úřednice.

Sama sobě vzorem

Paradoxní je, že Špondrové se naopak zastala ombudsmanka Anna Šabatová. Na ni se obrátila ještě předtím, než podala žalobu. "Vzhledem k tomu, že k odvolání z funkce došlo pouhý týden před nástupem na mateřskou dovolenou, je na první pohled patrné, že důvodem bylo mateřství stěžovatelky," uvedla Šabatová. A poukázala i na stanovisko, které jí poskytl Úřad vlády, z něhož prý role mateřství při odvolání vyplývá. "Návrh na odvolání předložila tehdejší ředitelka s odůvodněním, že je potřeba zajistit náležitý chod oddělení," napsal tehdy Úřad vlády na dotaz ombudsmanky.

Spor každopádně nekončí, Špondrová oznámila, že se odvolá. "Už z principu. Ztotožňuji se s tím, co řekl ombudsman, a budu pokračovat k nějakému soudu, který tomu bude rozumět," řekla Aktuálně.cz. "Diskriminace je ostatně moje téma, a mohu tak s ní začít bojovat prostřednictví vlastní osoby," dodala.

Řekněte ten důvod

Zatímco zákon velmi přesně stanoví, kdy může být člověk propuštěn ze zaměstnání, už prakticky neurčuje, jak může být povýšen či naopak o vedoucí místo přijít. A takové odvolání nemusí zaměstnavatel ani odůvodňovat - s jedinou výjimkou: když se případ dostane před soud, který řeší právě to, zda to nebyla diskriminace.

A tak zatímco odvolání před pěti lety bylo bez uvedení důvodu, kvůli podané žalobě se začaly důvody propírat. A poodhalil se i pohled pod pokličku toho, jak fungoval Úřad vlády za dob premiéra Petra Nečase.

Před soudem totiž svědčila i tehdejší ředitelka sekce pro lidská práva Monika Šimůnková. Zatímco podle Špondrové byl jejich vztah až do jejího odchodu na mateřskou bezproblémový, Šimůnková před soudem řekla opak. Prý musela Špondrové materiály vracet k předělání. Třeba když navrhovala kvóty na zastoupení žen i v povoláních, která jsou čistě mužská. "To jsem jí vyškrtávala. Ona to ale nerespektovala. V podstatě ohrozila celou agendu lidských práv," popisovala Šimůnková.

Dva dny před mateřskou? Náhoda

Vše prý vygradovalo, když Špondrová poskytla několik rozhovorů novinářům. Za vlády Petra Nečase (a ředitelky jeho kabinetu Jany Nagyové) přitom platila velmi přísná pravidla pro komunikaci s médii. "I já ve vysoké pozici musela mít předběžný souhlas tiskového oddělení," popisovala Šimůnková.

A stejný příkaz – že jakákoliv komunikace s médii musí proběhnout až po jejím souhlasu – dala Šimůnková i svým podřízeným. Na jaře 2011 pak vyšly dva články, v nichž novináři citovali Špondrovou. První byl o rozdílech střídavé péči, druhý o tom, proč ve sportu získávají ženy nižší odměny než muži. "Já byla okamžitě volána vedením úřadu na kobereček, proč nějaký můj podřízený porušuje pravidla," popisovala Šimůnková.

A v soudní síni to i mezi Šimůnkovu a advokátkou Špondrové Pavlou Boučkovou jiskřilo. Advokátka přecházela v útočný tón, až ji soudkyně musela usměrňovat. Poté se advokátka pustila i do soudkyně. Neustále jí skákala do řeči a opakovaně jí opravovala protokolaci. "Protokoluji podstatný obsah výpovědi," reagovala na výpady soudkyně Novotná.

Šimůnková navíc tvrdí, že odvolání z funkce dva dny před odchodem na mateřskou byla jen náhoda. "Návrh na její odvolání jsem podala minimálně o dva měsíce dříve. Ale jediný, kdo ji mohl odvolat, byl vedoucí Úřadu vlády. A tomu dlouho trvalo, než to zpracoval," poukázala Šimůnková.

Špondrová se hájila tím, že v prvním případě, kdy ji novináři citovali, jí o podklady požádala sama Šimůnková. "Když jsem si ten mediální výstup přečetla, tak těžko, protože s tím názorem nesouhlasím," uvedla Šimůnková.

V druhém případě pak Špondrová předložila e-mailovou korespondenci, kdy o poskytnutí rozhovoru informovala mluvčího vlády. Jenže to bylo až dodatečně. "V žádném případě se nejednalo o předchozí souhlas," uvedla právnička úřadu Věra Bohdanová, jíž dala soudkyně Novotná verdiktem za pravdu. Spor teď poputuje k pražskému městskému soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy