Diplomaté se potýkají s výpadky sítě BlackBerry

Tereza Šídlová
12. 10. 2011 17:30
Chytré telefony mají všichni čeští velvyslanci, citlivé informace prý nejsou ohroženy
Telefon Blackberry
Telefon Blackberry | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničí, si nejdřív užíval odpoledne bez stovky e-mailů, které mu jinak běžně chodí.

Když mu ale zavolali kolegové, že už nějaký čas čekají, až jim schválí jistou úřední zprávu, zjistil, že je obětí nedokonalosti globálního světa.

I k jeho telefonnímu aparátu BlackBerry dorazil světový výpadek. Stejný, jaký zažívají uživatelé těchto telefonů v Evropě, Africe či v zemích Latinské Ameriky.

BlackBerry je telefonem diplomacie. Navzdory bezpečnostním poradcům si ho prosadil americký prezident Barack Obama, je téměř poznávacím znamením bruselských úředníků a "online" jsou díky němu i čeští diplomaté.

V Černínském paláci tímto chytrým telefonem disponuje celé vedení úřadu a všichni čeští velvyslanci.

BlackBerry "bez prověrky"

Chod úřadu nebo dokonce citlivé informace ale podle Černína výpadky v BB síti neohrožují.

„Naše vnitřní komunikace neprobíhá prostřednictvím BlackBerry, ale přes vnitřní síť, která je nezávislá na externím připojení k internetu či emailu. Do BlackBerry mohu napsat například ,Máš důležitou zprávu v LN (v našem vnitřním systému)', a  ten kolega se tam pak podívá," řekl Aktuálně.cz Kolář.

Podle jeho slov do e-mailu nebo BlackBerry nepatří citlivá či klasifikovaná data, tudíž úřad nemá obavy, že by nyní vzduchem - ve ztracených e-mailech - létaly informace, které se nikdy neměly dostat za zdi ministerstva.

S problémy v přenosu informací, především s opožděným přijímáním zpráv se uživatelé BlackBerry po celém světě potýkají už několikátý den. Příčiny problémy nejsou zatím známé.

Nečas bez BlackBerry

Kolář tak zároveň nevylučuje, že diplomaté možná budou muset přijmout nějaké opatření, které zamezí případným nedorozuměním, jež by mohla kvůli výpadku vzniknout.

„Pokud budou tyto výpadky pravidelnější, bude to nutné. Jelikož už jsme na tom mírně závislí a zvykli jsme si, že jsme prostřednictvím BlackBerry on-line, může nastat prodlení, když pak systém vypadne, " říká mluvčí s dovětkem, že zpoždění není nikdy velké.

Se zpožděnými e-maily se potýkají i na Úřadu vlády. Například mluvčí premiéra Petra Nečase Jan Osúch si také po nějaké době vyzkoušel, jaké to je, když mu co chvíli nebliká na telefonu přijatý e-mail.

„Výpadek trval dvě hodiny. Bylo to nepříjemné, protože jsem se v té době pohyboval mimo svou kancelář," řekl Osúch.

Podle jeho slov není ve Strakově akademii BlackBerry „služebním telefonem". Problémy s komunikací tak například nepostihly českého premiéra. Telefon, jehož klávesnice má pro každé písmeno abecedy vlastní tlačítko, prý Petr Nečas nevlastní.

 

Právě se děje

Další zprávy