Na večírku u českého velvyslance někdo ukradl 500 tisíc, diplomat se brání propuštění

Jan Horák Jan Horák
10. 3. 2022 19:24
Bývalý český velvyslanec v Argentině Štěpán Zajac vede s ministerstvem zahraničí spor o výpověď, která ukončila jeho diplomatickou kariéru. O místo přišel kvůli ztrátě 500 tisíc korun během večírku na ambasádě. Peníze někdo ukradl, když probíhala rozlučka s jedním ze zaměstnanců. Odvolací soud jeho výpověď pravomocně potvrdil. Nejvyšší soud však nyní verdikt zrušil.
Bývalý český velvyslanec v Argentině Štěpán Zajac (zcela vlevo).
Bývalý český velvyslanec v Argentině Štěpán Zajac (zcela vlevo). | Foto: cadal.org

Štěpán Zajac se pohyboval v české diplomacii 18 let. Na ministerstvo zahraničí nastoupil v roce 1994, už následující rok vyjel do světa. Dalších deset let působil na nižších diplomatických pozicích na českém velvyslanectví v Mexiku, Kolumbii a Chile. V roce 2007 stanul na pomyslném diplomatickém vrcholu, stal se velvyslancem v argentinském hlavním městě Buenos Aires.

Jeho kariéra ve službách státu skončila jedním z nejbizarnějších incidentů, jejž česká diplomacie pamatuje. V srpnu 2012 opouštěl ambasádu její hospodář. Odchod provázel večírek, jenž končil po půlnoci. Druhý den vyšlo najevo, že někdo ukradl příruční trezor s uloženými dolary a eury v hodnotě přes půl milionu korun. Černínský palác za to Zajace vyhodil.

Od roku 2013 se Zajac domáhá svého místa zpět. Soudní spor se táhne tak dlouho kvůli tomu, že odvolací soud celkem třikrát zrušil verdikt nižší instance, která žalobu zamítla. Až v březnu 2019 Městský soud v Praze dal na rozsudek stvrzující výpověď razítko. Do kauzy však minulý týden vstoupil Nejvyšší soud, jenž pravomocný verdikt zrušil. Podle něj nebyl řádně odůvodněný.

Je třeba zjistit konkrétní porušení předpisů

"Odvolací soud učinil závěr, že žalobce je odpovědný za 'odcizení valutové pokladny, k němuž došlo v prostorách velvyslanectví, kdy zjevně došlo ke snížení ostrahy objektu v souvislosti s rozlučkovou akcí, která v prostorách velvyslanectví probíhala'. Blíže již ale nevysvětlil, jak konkrétně uvedené 'snížení ostrahy objektu' (…) odcizení pokladny umožnilo," zní klíčový argument Nejvyššího soudu.

Odvolací instance podle Nejvyššího soudu dostatečně nevysvětlila, do jaké míry přispěl k ukradení pokladny Zajac porušením svých povinností. Městský soud v Praze ve verdiktu mimo jiné uvedl, že při hodnocení Zajacova údajného provinění není důležité, zda byly dodrženy všechny vnitřní předpisy ministerstva zahraničí týkající se zabezpečení ambasády. Nejvyšší soud však takový výklad odmítl.

"V první řadě je třeba se zabývat tím, zda žalobce porušil konkrétní povinnosti vyplývající z vnitřních předpisů (…), a teprve v případě, že by tyto předpisy určitou oblast zajištění objektu a ochrany majetku neupravovaly, přichází na řadu posouzení, zda žalobce neporušil obecnou povinnost podle zákoníku práce," uvedl v rozsudku senát v čele se soudcem Pavlem Malým, který kauzu vyřizoval.

Vyhazov od Schwarzenberga

Pro Zajace osudový večírek začal 7. srpna 2012. Svou misi v Buenos Aires končil Martin Rossbach, který byl hospodářem zastupitelského úřadu. Vracel se do Česka. Rozlučka se odehrála v reprezentační jídelně ambasády a protáhla se do půl třetí ráno. Manželka Štěpána Zajace působila na úřadu jako pokladní. Právě ona druhý den zjistila, že z pokladní místnosti zmizelo v přepočtu 551 tisíc korun.

Štěpána Zajace vyhodil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Štěpána Zajace vyhodil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | Foto: DVTV

Netrvalo ani dva měsíce, než ministerstvo zahraničí Zajacovi písemně oznámilo, že v jeho službách končí. Černínský palác tehdy řídil Karel Schwarzenberg. Podle resortu byl Zajac odpovědný za polevení v bezpečnostních opatřeních, v jejichž důsledku došlo ke krádeži. Výpovědi předcházelo vyšetřování tříčlenné generální inspekce, jež ukázala na Zajace a jeho ženu. Také ona dostala výpověď.

"(Zajac) nezajistil dodržování podmínek a způsobu kontroly pohybu osob v objektu zastupitelského úřadu, s nimiž (…) uzavřel pracovněprávní vztah dle místního práva (…), jestliže nebyla dodržována zásada, že jedny z dveří (vstupní dveře a další asi 3 metry vzdálené bezpečnostní dveře) se mohou otvírat pouze tehdy, jsou-li zavřené dveře druhé," stálo mimo jiné ve výpovědi k tomu, jak fungovala pokladní místnost.

Večírky nebyly zakázané

"Když se podíváte do protokolu, uvidíte, že nic nezakazuje dělat podobné večírky," odmítl Zajac už dříve pochybení, které vedlo k jeho výpovědi. Podle něj k propuštění nebyl důvod. "Žádné orgie to nebyly. A že jsme se rozešli ve tři ráno? Tam se prostě žije později," uvedl. Jeho manželka navíc popírá, že by nezamkla pokladní místnost nebo trezor. Klíče podle svých slov měla u sebe.

Podle bývalého velvyslance se přitom argentinská policie ani česká inspekce, jejíž cesta na místo stála 128 tisíc korun, nezajímala o skutečného pachatele. Podezření přitom podle něj ukazovalo jasným směrem. "Jeden z argentinských zaměstnanců si pořídil nové auto. Tvrdil, že je to dědictví po bratrovi, a pak se ukázalo, že ten bratr žije," uvedl.

Výpověď přišla krátce předtím, než se měl Zajac přesunout z Argentiny do Brazílie, kde ho čekal také velvyslanecký post. Nedočkal se. Spor o výpověď bude pokračovat od samého začátku u Obvodního soudu pro Prahu 1. Zajac se po nuceném odchodu z diplomacie živí jako překladatel ze španělštiny, za jeden počin obdržel roku 2016 literární cenu Magnesia Litera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy