Praha - Nejpoužívanější dětská odsávačka obsahuje jedovaté ftaláty, zjistila laboratoř Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně.
Evropské předpisy však používání těchto nebezpečných změkčovadel povolují, protože výrobce odsávačku deklaruje jako zdravotnickou pomůcku. Pokud by úředně šlo o výrobek pro péči o dítě, nesměla by se odsávačka v ochodech objevit.
"Je vidět, že legislativa v tomto případě selhává, odporuje to zdravému rozumu," řekl Marek Jehlička, mluvčí sdružení Arnika, které si testy vybraných výrobků ve zlínském institutu objednalo. Jehlička dodal, že Arnika se teď pokusí příslušné předpisy změnit.
"Bude to hodně obtížné," poznamenává však Jiří Samsonek, vedoucí laboratoře analytické chemie a mikrofiologie ve zlínském institutu. Na odsávačku se totiž vztahuje takzvaný Evropský lékopis, který platí pro všechny země Evropské unie. Případnou změnu by tedy musel schválit Brusel.
Rizikové změkčovadlo v odsávačce může například vyvolávat vrozené vady očí či kostry, může poškozovat ledviny a játra nebo způsobovat kardiovaskulární potíže či neplodnost.
Bruselská byrokracie
Jiří Samsonek tvrdí, že výrobce podle europředpisů ani nesmí použít jiné změkčovadlo, pokud deklaruje odsávačku jako zdravotnickou pomůcku. "Pokud by to udělal, porušil by zákon," uvedl vedoucí zlínské laboratoře.
Arnika i tak podala podnět k České inspekci životního prostředí, aby prodej nebezpečné odsávačky zakázala. "Na vysoké hodnoty v odsávačce jsme upozornili i jejího výrobce," řekla Miroslava Jopková, vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC.
Výrobce - společnost Gama Group - zatím neoficiálně na dotaz sdružení Arnika uvedl, že odsávačku skutečně deklaruje jako prostředek zdravotnické techniky, takže používání jedovatého ftalátu není nezákonné.
Test odhalil i botičky a pláštěnku
Vyhláška ministerstva zdravotnictví stanovuje, že v dětských hračkách a dalších výrobcích smí být ftalátů maximálně 0,1 procenta jejich hmotnosti. V odsávačce test zlínského institutu prokázal bezmála 20 procent.
Ještě větší podíl rizikových změkčovadel laboratoř zjistila v pláštěnce Veselá žába (více než 20 procent), která se dováží z Číny, a v dětských plážových botičkách (35 procent), rovněž vyráběné v Číně. Naopak v normě byl čínský bryndáček Sassy nebo kojenecká dívčí obuv Cherokee.
Test objevil více než dvacetiprocentní podíl nebezpečného změkčovadla i v čínském nafukovacím plovacím kruhu. Jelikož ftaláty nebyly přímo ve ventilku, zákon tento výrobek nijak neomezuje.
"Rádi bychom varovali i před používáním těch předmětů, kde zákon obsah ftalátů nijak nereguluje. Dětský organismus je totiž na tyto látky nejvíce citlivý. Jelikož se ftaláty mohou do těla dítěte dostat jak ústy, tak i přes kůži či vdechováním, nejsou podle nás ani tyto předměty pro děti vhodné," řekla Miroslava Jopková z Arniky.
Rizikové je levné zboží
Jiří Samsonek z Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně uvedl, že po zákazu používat vybrané ftaláty v hračkách a výrobcích pro děti do tří let začalo takto závadného zboží ubývat.
"Je pochopitelné, že velké firmy, které pravidelně kontrolují kvalitu svého zboží, mají se vzorky mnohem menší potíže než dodavatelé zásobující stánky s levným zbožím. Tam je kvalita výrobků jen obtížně garantovatelná," řekl Samsonek.
Miroslava Jopková z Arniky doporučuje se dětským výrobkům z PVC zcela vyhnout. "Pokud chtějí mít rodiče jistotu, že jejich děti nepoužívají výrobky s toxickými látkami, měli by zvolit raději jiný materiál než PVC. Zákazník totiž nemá možnost v obchodě zjistit, který výrobek z PVC nebezpečné látky obsahuje a který ne," dodala Jopková.