Děti na internetu. Co si myslí rodiče a jaká je pravda? Výsledky průzkumu překvapily

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 11. 2019 18:45
Rodiče si myslí, že děti jsou pořád na internetu, pohybují se na stejných sítích jako oni, a kdyby se jim tam dělo něco špatného, určitě se jim svěří. Jaká je ale skutečnost? Výzkum pro společnost Avast provedla agentura Nielsen Admosphere letos v září na vzorku 815 českých dětí ve věku 9-13 let a 816 rodičů stejně starých dětí.
Foto: Shutterstock.com

Kyberšikana je na vzestupu

Děti řeší negativní jevy na internetu stále častěji, což souvisí i se vzestupem kyberšikany. "Objevuje se v nejrůznějších podobách a často se vymyká kontrole dětí i rodičů," říká Julia Szymańska a upozorňuje, že kybe0ršikanu je potřeba řešit hned, než se rozjede do rozměrů, jež už nejsou děti ani rodiče schopni řešit.

Nejjednodušší je podle ní okamžitě zablokovat účet člověka, s nímž se na síti dotyčný necítí komfortně. Důležité také je okamžitě se svěřit dospělému - rodiči, učiteli či školnímu psychologovi, popřípadě se anonymně obrátit na Linku bezpečí. Upozorňuje rovněž, že výskyt kyberšikany může být ještě vyšší. "Děti totiž často nevědí, že jde o kyberšikanu.

 

Právě se děje

Další zprávy