Detektiv musel k výslechu, sledoval politiky a mafii

Sabina Slonková
15. 12. 2008 13:30
Langerova inspekce vyslýchá detektiva kvůli Krakaktici
Mafiánská chobotnice, jak ji v roce 2006 namaloval na výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer.
Mafiánská chobotnice, jak ji v roce 2006 namaloval na výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Před lety zakládal dnes už legendární spis Krakatice, který mapoval kontakty mafiánského bosse Mrázka a politických elit. Za vlády ČSSD se rozhodl od policie odejít, podle svých slov kvůli neúměrným tlakům.

A ani dnes - kdy vnitro ovládá ODS - nemá klid.

Naopak: někdejší elitní detektiv protikorupční služby Karel Tichý a jeho kolegové, kteří Krakatici plnili informacemi, jsou neustále předvoláváni na výslechy a čelí skytým výhružkám.

Karla Tichého vyslýchá Langerova inspekce dnes - právě v těchto chvílích.

Nejnovější předvolání na výslech přišlo krátce poté, co Tichý oznámil, že je připraven vypovídat o okolnostech spisu Krakatice, pokud bude zbaven mlčenlivosti.

Ve spise figurují jména politiků jak z řad sociální demokracie, tak z vládní ODS - například Vlastimila Tlustého či Ivana Langera.

Bývalí kriminalisté chtějí zbavit mlčenlivosti proti, aby se mohli hájit proti nejrůznějším nařčením, že vyšetřování Krakatice manipulovali anebo že ze spisu vynášeli informace.

Řešení neshody v koalici při hlasování ve sněmovně. Ministr vnitra Ivan Langer k sobě volá některé poslance.
Řešení neshody v koalici při hlasování ve sněmovně. Ministr vnitra Ivan Langer k sobě volá některé poslance. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Zapletl se Langer s mafií? Napoví odposlechy

"Byli jsme předvoláni na podání vysvětlení. Když jsem chtěl vědět, o co jde, bylo mi řečeno, že o to, co se teď objevuje v médiích. Můj dojem je, že chtějí vědět, jestli klient nemluví s novináři," uvedl Tichého advokát Zbyněk Čermák.

Sám Tichý se k ničemu zatím vyjadřovat nechce. Stejně jako jeho kolegové, kteří už výslech absolvovali.

Spis Krakatice, kvůli němuž Tichý a spol. chodí na výslechy, nikdy nevedl k obvinění konkrétních osob, sloužil spíše jako podpurný dokument k řadě jiných trestních kauz. Časem se z něj ale stal svazek, jehož informace začali politici prostřednictvím policejních špiček používat v politickém boji.

Václav Klaus ve Vladislavském sále při tradičním projevu k výročí české státnosti.
Václav Klaus ve Vladislavském sále při tradičním projevu k výročí české státnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
O čem je Krakatice:
Ve spisu o mafii se najdou Klaus i Koukal

Spis totiž obsahoval údaje, které sice neprokazovaly trestnou činnost, ale nasvědčovaly těsným vazbám mezi podsvětím, úřady i politiky.

Nadřízení nikdy Tichému a spol. nedovolili tyto vazby dál rozkrývat.

Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě.
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Nepřehlédněte:
Policejní evergreen: Kdo díky Krakatici hýbe politikou?

Tým Karla Tichého na protikorupční službě roky patřil mezi nejlépe informovanou skupinu v bezpečnostních složkách. Jeho lidé měli na starost operativní činnost - tedy získávání informací v terénu, i mezi zločinci.

Ivan Langer a jeho chobotnice
Ivan Langer a jeho chobotnice | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A prokazatelně zachránili státu miliardy korun, když překazili několik velkých finančních ataků. Například ten na strategický podnik Čepro, z něhož podle zločineckého plánu mělo zmizet šest miliard korun.

Kromě toho ale vyšetřovali také financování politických stran - včetně pokusu zavraždit věřitele ČSSD Ivana Lhotského.

Tichý a většina jeho nejbližších spolupracovníků nakonec po volbách v roce 2006 od policie odešli. Důvod? Stejně jako (o rok později) šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice dospěli k závěru, že vedení resortu o jejich práci ve skutečnosti nemá zájem.

Jan Kubice, bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, při diskusi se studenty na VŠE.
Jan Kubice, bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, při diskusi se studenty na VŠE. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Expolicista Kubice: Věděl jsem, že mě Langer nepodrží

Karel Tichý to ostatně již dříve pro Aktuálně.cz komentoval jasně: "Nadřízení se nezajímali o výsledky naší práce kvůli tomu, že máme ze zákona odhalovat trestnou činnost. Zajímaly je jen informace týkající se politiků. Když nastoupil bývalý šéf služby Brych, jeho jedinou starostí bylo, aby se dostal k informacím z našeho spisu Krakatice."

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Zachránili státu miliardy, už to dělat nechtějí
 

Právě se děje

Další zprávy