Den D pro volby je tu, soudci rozhodnou o Melčákovi

Tomáš Fránek
10. 9. 2009 7:00
Říjnový termín bude platit pouze ve chvíli, kdy soudci Melčákův návrh zamítnou
Foto: Attila Racek

Brno - Už dnes odpoledne by mohlo být jasné, kdy půjdou lidé v Česku k volebním urnám.

Ústavní soudci se totiž v deset hodin sejdou k jednání o návrhu poslance Miloše Melčáka na zrušení zákona o zkrácení volebního období, který rozbouřil českou politickou scénu.

Je to jednání, které aspiruje na několik nej. Je asi nejsledovanější jednání v historii soudu, vyvolalo nejostřejší reakce politiků bez ohledu na politickou příslušnost a také největší spory mezi ústavními právníky, co vlastně soudci mohou a co už ne.

Rozhodování o stížnosti Miloše Melčáka má totiž průlomový význam, soudci totiž budou podle názoru expertů poprvé přezkoumávat ústavní zákon.

A je to také jednání, které je rekordně rychlé. Zatímco na vyřízení stížnosti u soudu lidé čekají řadu měsíců, v případě Melčákovi stížnosti soud pracuje velmi rychle. K veřejnému jednání se scházejí už osm dnů od chvíle, kdy odložili rozhodnutí prezidenta Václava Klause o vyhlášení voleb na 9. a 10. října.

O co ve stížnosti jde?

Miloš Melčák tvrdí, že jednorázové zkrácení volebního období neústavní. Podle jeho stížnosti připadá v úvahu jen ve výjimečných okamžicích v historii země, například při ohrožení státu, válečném stavu nebo živelních pohromách. Důvodem by naopak neměla být politická výhodnost takového kroku. Zákon je označený za protiústavní v celém rozsahu.

Jak bude soud jednat?

Dá se čekat dlouhé a pro laiky nesrozumitelné jednání podobné tomu, jaké bylo například o Lisabonské smlouvě. Soudce zpravodaj Pavel Holländer přečte zpravodajskou zprávu, kde shrne celý průběh jednání. Ke stížnosti se pak vyjádří jak Miloš Melčák a jeho právník Jan Kalvoda, slovo dostanou zástupci Poslanecké sněmovny a Senátu. Soudci mohou také účastníkům jednání položit doplňující dotazy. Pak se jednání přeruší a soudci se sejdou na neveřejné poradě.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Kubáčka: Skončí dnes okopování Ústavního soudu? 

Padne verdikt už dnes?

Je to možné, soudci deklarovali snahu rozhodnout co nejrychleji a většině podobných případů svoje rozhodnutí vyhlašovali v den jednání. „Je ale možné, že si soudci nechají ještě jeden den na porady a rozhodnutí oznámí v pátek," řekl zdroj z Ústavního soudu. Nejméně pravděpodobná je kvůli politickému tlaku varianta, při které by soudci svůj verdikt odložili na pozdější dobu.

Foto: Aktuálně.cz

Jak rozhodnutí soudců ovlivní termín voleb?

Ve hře jsou tři varianty. Ta, která by se líbila nejvíc politikům a vrátila by vše do původních kolejí, by bylo to, kdyby soudci Melčákovu stížnost zamítli. Volby by se konaly v původně stanoveném termínu 9. a 10. října. „V této chvíli se zdá, že je to varianta nejpravděpodobnější, situaci ale může změnit ještě veřejné jednání," řekl zdroj z Ústavního soudu.

Podle druhé varianty soudci rozhodnou, že je zákon v rozporu s ústavou. To by s největší pravděpodobností znamenalo, že volby budou 6. a 7. listopadu.

Stejná varianta platí i pro případ, že soudci svoje rozhodnutí odloží. Pro oba tyto případy platí řešení, o kterém jednali v úterý poslanci a ke kterému se vrátí ve chvíli, kdy budou znát verdikt ústavních soudců.

Ani po rozhodnutí politiků se spory o volby nemusí skončit. Melčákův právník Jan Kalvoda už avizoval, že podá další ústavní stížnost.

 

Právě se děje

Další zprávy