Děkujeme, NEodcházíme. Lékaři kývli na dohodu

Domácí Domácí
16. 2. 2011 19:34
Lékaři si vybojovali dvě miliardy. Ale teď se začne šetřit, vzkazuje ministr Heger
Předseda LOK-SČL Martin Engel (zády) společně s kolegy Petrem Igazem a Milošem Volemanem (vpravo) na jednání odborů
Předseda LOK-SČL Martin Engel (zády) společně s kolegy Petrem Igazem a Milošem Volemanem (vpravo) na jednání odborů | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Krize ve zdravotnictví je zřejmě definitivně u konce.

Lékařští odboráři ve středu odpoledne schválili dohodu, kterou obsahuje memorandum vyjednané s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Podle informací Aktuálně.cz se pro vyslovily dvě třetiny zástupců regionálních organizací Lékařského odborového klubu. Šéfové odborů poměr hlasů nekomentovali.

Rebelující doktoři tak kývli na stažení výpovědí a na zvýšení platů podle dohody s ministrem Hegerem, tedy zhruba dvě miliardy v tarifních tabulkách.

V memorandu je doktorům slibováno navýšení platů do dvou let i s přesčasy na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy v zemi a účast na přípravě zdravotnických reforem. "Je třeba, aby si všichni uvědomili, že nastává doba úspor a šetření," komentoval ministr Heger souhlas lékařských odborů.

Už dopoledne vláda na jednání posvětila postup ministra zdravotnictví Leoše Hegera při řešení krize ve zdravotnictví, ale žádné usnesení nepřijala.

Původně měla projednat návrh na zvýšení tarifních platů lékařů již dopoledne, ovšem nakonec se rozhodla jednání přerušit a počkat na další kroky lékařských odborářů.

"Stahování výpovědí začne tři dny po podpisu memoranda," potvrdil po odpoledním rozhodnutí lékařů Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu s tím, že jsou ochotni jej podepsat třeba hned.

Prohlédněte si fotografie z jednání lékařských odborů

Lékaři si s pomocí protestní akce "Děkujeme, odcházíme" vybojovali dvě miliardy korun, které dostanou nemocnice na zvýšení platů. Peníze budou ze zdrojů zdravotnictví, nikoli ze státního rozpočtu.

Pokud by se ministr s odbory a komorou nedohodl, mohlo v nemocnicích od března chybět přes pětinu lékařů. V odborářské akci jich podalo výpověď 3800. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že v nemocnicích pracuje 18 000 lékařů. Podle Aktuálně.cz jich je asi o tři tisíce méně. Odbory požadovaly zvýšení mezd o 8000 až 12 000 korun.

Mají lékaři dostat přidáno? Co myslíte vy? Diskutujte s námi také na naší stránce na Facebooku, nebo na Twitteru.

Průběh klíčových jednání jsme pro vás sledovali v živé reportáži.

18:24 - "Dnešní rozhodnutí lékařských odborářů podpořit vyjednané memorandum velmi vítám. Zvítězil rozum a odpovědnost nad emocemi. Věřím, že i vláda potvrdí dohodu co nejdříve, lékaři stáhnou výpovědi a situace se začne vracet do normálu," konstatoval předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD).

18:16 - Podle Petra Noska, náměstka ministra zdravotnictví, je vyřešení krize na dobré cestě. Pokud prý lékaři neměli k memorandu výraznou výhradu, vyzve je ministr ke schůzce, kde dojde k podepsání dohody.

18:14 - Podle Engela jsou vítězi celé protestní akce lékaři, "protože vyhrál zdravý rozum".

18:02 - "Přísliby obsažené v memorandu nejsou závazné, to je pro nás nejhorší. Podle chování některých politiků to vypadá, jako že někdo předem počítá s tím, že sliby nemusí dodržet," řekl v prohlášení LOK jeho předseda Martin Engel.

Přes tyto výhrady se lékaři rozhodli svůj téměř dvanáct měsíců trvající boj ukončit. "Vede nás k tomu zejména vědomí, že pacienti a celá veřejnost už delší dobu zažívají kvůli průtahům v jednání pocity nejistoty a frustrace. Přestože jsme ty průtahy nezavinili my, považujeme za zbytečné, aby to naši spoluobčané zažívali dál. Proto dále na garancích striktně netrváme a splnění slibů si ohlídáme sami. Dneska už všichni vědí, že to budeme umět. Kdykoli to bude třeba, akci zopakujeme a budeme stejně odhodlaní a jednotní jako jsme byli posledního půl roku," uzavírá Engel.

Lékařští odboráři oznamují, že kývli na dohodu s vládou a začnou stahovat výpovědi
Lékařští odboráři oznamují, že kývli na dohodu s vládou a začnou stahovat výpovědi | Foto: Ludvík Hradilek

17:58 - "Vítám dnešní stanovisko lékařských odborů, které přijaly kompromisní návrh ministerstva zdravotnictví na vyřešení krize okolo odchodu nemocničních lékařů. Jsem přesvědčen, že nalezený kompromis je dobrým řešením pro vládu, lékaře a především pro pacienty," reagoval na rozhodnutí odborů statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj je nyní třeba vyzvat vládu, aby v nejrychlejším možném termínu přijala dohodu také, ideálně podpisem samotného premiéra Nečase.

17:39 - "Dali jsme jasný důkaz, že nám nejde jen o peníze," poznamenal Engel. "Jsme přesvědčení, že jestliže memorandum projde vládou, tak to považujeme za dostatečné řešení," dodal.

17:36 - "To, že jsme v tuto chvíli upřednostnili zájmy pacientů nad své, je zřejmé. Ale můžu zaručit, že pokud bude memorandum porušeno, bude se akce opakovat," upozornil Engel. "Akce měla velký význam, v českém zdravotnictví už nic nebude jako dosud," míní Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

17:33 - "Vyzvu lékaře, aby akci Děkujeme, odcházíme ukončili," potvrdil Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu.

17:20 - "Memorandum je schváleno, pro byly zhruba dvě třetiny lékařů," potvrdil Aktuálně.cz královéhradecký koordinátor LOKu Václav Dostál.

17:02 - Podle informací České televize se lékaři s největší pravděpodobností rozhodli pro přijetí memoranda. Oficiální prohlášení plánuje vedení Lékařského odborového klubu přednést v 17:30.  

16:40 - Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil dohodu mezi lékaři a ministrem Hegerem za rozumný kompromis a vyzval vládu Petra Nečase, aby ji podpořila. "Premiér by měl memorandum osobně podepsat," řekl Sobotka na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě. Rozhodnutí vlády považuje za zbytečné prodlužování nejistoty mezi lékaři i mezi občany. Připomněl, že jednou ze základních ústavních povinností vlády je, aby zajistila dostupnou a kvalitní zdravotní péči na celém území země. "Jsem přesvědčen, že Nečasova vláda měla návrh dohody s lékaři schválit již na svém dnešním zasedání," zdůraznil.

16:33 - Předsedové nemocničních organizací Lékařského odborového klubu už hlasovali o návrhu memoranda. Nyní se sčítají hlasy.

15:55 - Ze sálu na chvíli odešel jeden z lídrů odborářů Miloš Voleman. "Stále probíhá divoká diskuze. Jaký bude výsledek, nevím," prohlásil před tím, než se vrátil zpět.

Jednání LOKu za zavřenými dveřmi v hotelu Golf v Praze
Jednání LOKu za zavřenými dveřmi v hotelu Golf v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

15:42 - Němečtí lékařští odboráři jsou solidární s protestní akcí svých českých kolegů a nepřejí si, aby čeští lékaři museli odcházet do zahraničí, včetně Německa. ČTK to řekl Rudolf Henke, předseda německého odborového svazu lékařů Marburger Bund. A to i přesto, že v německých nemocnicích podle dnes zveřejněné odborářské studie chybí 12 tisíc doktorů a ti stávající musí kvůli nedostatku personálu odpracovat mnohonásobně více přesčasů než ostatní profese v Německu. "Řešení, které si pro Česko přejeme, není odchod lékařů sem, i když by to někde zmírnilo problémy s poskytováním péče," uvedl Henke.

15:32 - K výzvě "Děkujeme, odcházíme" se na dnešní tiskové konferenci vyjádřil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Za lékaři stojí v názoru, že současný stav potřebuje nutnou reformu i jejich reakci na dlouhodobé přehlížení problémů. Nyní je však podle Bělobrádka na čase, aby se obě strany dohodly a včas zabránily hrozící krizi, která by zkomplikovala péči zejména o akutní pacienty a rodičky. "Mohu jen vyzvat obě strany, aby se přestaly navzájem přetlačovat. Prosím, neblbněte, jde tady o lidi," vzkázal Bělobrádek všem zainteresovaným.

15:13 - Podle některých doktorů, kteří vyšli ze sálu, zatím vypadá jednání lékařských odborů na pat. Zhruba polovina lékařů se při svých projevech vyjadřuje pro podepsání dohody, druhá část je proti. To ale nepotvrzuje, jak budou nakonec hlasovat.

15:00 - Karlovarský kraj vydrží poskytovat neodkladnou péči v případě odchodu lékařů po dobu tří až čtyř týdnů. Pokud se lékařské odbory nedohodnou s ministerstvem zdravotnictví, začne se krizový scénář uplatňovat od pátku, a to uvolňováním lůžek na odděleních. Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) by akutní péče byla zajišťována kromě dvou krajských nemocnic ve spolupráci s privátními nemocnicemi v Sokolově a Ostrově a Fakultní nemocnicí v Plzni. Ta slíbila zejména zajištění péče o předčasně narozené děti. Běžné porody bude v rámci kraje možné zajistit.

14:41 - Jednání se zúčastnila i senátorka a členka představenstva České lékařské komory Alena Dernerová. Aktuálně.cz řekla, že se v sále horečně diskutuje. "Doporučila jsem lékařům, aby tuto podlou nabídku vlády přijali. Je veřejným tajemství, že lidé z ODS dohodu nechtějí. Pokud by odbory memorandum neposvětily, hrozí, že občanští demokraté využijí situace a může dojít i na privatizaci nemocnic," uvedla Dernerová předtím, než odjela na přednášku.

14:30 - Královéhradecký kraj v případě nedohody vlády a lékařských odborů vyhlásí už tento pátek opatření, která krajským nemocnicím mají pomoci zvládat avizované odchody doktorů. "Nemocnice by například od pondělí nepřijímaly pacienty na plánované operace," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD). "Největší problémy bychom měli v nemocnici v Náchodě. Nepříjemná zpráva je, že by nám nebyla schopna příliš pomoci ani hradecká fakultní nemocnice," dodal Franc.

14:21 - Středočeský koordinátor Lékařského odborového klubu Jiří Sedlák Aktuálně.cz řekl, že situace je sice vyhrocená, ale rozhodně nejsou lékaři rozhádaní.

Jedna z tváří kampaně
Jedna z tváří kampaně | Foto: Ludvík Hradilek

14:13 - Z jednání v hotelu Golf odešla skupinka lékařů. Jeden z nich tvrdí, že v nemocnicích mají doktoři připravené neschopenky. "Pokud lékaři odejdou, tak je jen podepíší a v nemocnicích už nebude vůbec nikdo," poznamenal.

13:39 - K dohodě se nejspíše nepřipojí ani královéhradečtí lékaři. Podle jednoho z nich se před jednáním shodli na tom, že neposvětí memorandum, když nedostali záruky od vlády.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (vlevo) a jeden z lídrů lékařských odborů Miloš Voleman
Prezident České lékařské komory Milan Kubek (vlevo) a jeden z lídrů lékařských odborů Miloš Voleman | Foto: Ludvík Hradilek

13:15 - Lékaři začali jednat v hotelu Golf v blízkosti pražské Fakultní nemocnice Motol. "Buď to bude hodně rychlé nebo hodně dlouhé," řekl tesně před klíčovým jednáním lídr lékařských odborů Miloš Voleman.

12:55 - Pokud Lékařský odborový klub odpoledne dospěje k rozhodování o memorandu, bude ho muset schválit či neschválit většinou alespoň dvou třetin hlasů. "Menší poměr není možný," vysvětlil Aktuálně.cz  lídr lékařských odborářů Miloš Voleman. Jak bude hlasovat, neřekl. Myslí si ale, že memorandum má na přijetí jen malou šanci.
 
12:45 - Podle šéfa LOK Martina Engela je postup vlády překvapující. "Bereme to na vědomí, zařídíme se podle toho," řekl ČTK Engel.

12:40 - Premiér Petr Nečas po jednání vlády potvrdil, že kabinet podpořil postup ministra Hegera, a to včetně úpravy platových tabulek. "Ovšem za podmínky, že lékaři stáhnou své výpovědi," podotkl Nečas. Ministerský předseda zároveň zopakoval, že veškeré prostředky, které půjdou na platy, musí být nalezeny přímo v resortu zdravotnictví. "Trváme na tom, aby se nárůst platů týkal i nelékařského personálu," dodal premiér.

11:50 - Situace před klíčovým jednáním lékařského klubu je velmi napjatá. Pro dohodu s ministerstvem zdravotnictví jsou podle informací Aktuálně.cz i pražští lékaři. S memorandem souhlasí také doktoři v Plzeňském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Skoro celá Morava a část Čech ale dál podle našeho zjištění nechtějí návrh Hegerova úřadu přijmout. "Radikálních lékařů je opravdu hodně," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně LOK Jana Vedralová.

11:45 - Lékaři si peníze navíc zaslouží, souhlasí někteří čtenáři na naší stánce na Facebooku. "Přece nebudem žít v zemi, kde má doktor stejnej plat jako kopači kanálů nebo zdeníci a instalatéři, ne? Musej dostat přidáno," argumentuje Marek Balogh. Zapojte se do naší facebookové debaty i vy!

11:38 - Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ke kroku vlády nechtěl vyjadřovat. "Z mého pohledu se nic nezměnilo," řekl Aktuálně.cz. Kubek v pondělí uvedl, že bude lékařům doporučovat, aby memorandum přijali.

11:30: - Proč by měli dostat přidáno jen lékaři, diví se čtenáři na naší stánce na Facebooku. "Budou chtít všichni... pak můžeme razit do ulic a následovat Tunis a Egypt... všichni chtějí peníze... i já," píše například Vladimír Soldan. Zapojte se do naší facebookové debaty i vy!

11:09 - Vláda vyslechla ministra zdravotnictví Leoše Hegera a rozhodla, že k situaci ve zdravotnictví se vrátí příští týden. Kabinet chce, aby lékařské odbory do týdne ukončily protesty.

10:55 - Slovenští lékaři jsou zatím ve srovnání s českými méně radikální. Obdobná akce jako Děkujeme, odcházíme se u východních sousedů nepřipravuje, což ovšem neznamená, že by byli tamní lékaři spokojení.  Pohár trpělivosti už totiž přetéká i slovenskému Lékařskému odborovému sdružení (LOS). Přestože tamní odboráři, děkovat a odcházet podle Aktuálne.sk nehodlají, protesty či stávky do budoucna nevylučují.

10:37 - Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath vyzval protestující lékaře, aby přijali nabídku ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Podle Ratha jde o velmi dobrý kompromis mezi vládou a nespokojenými lékaři. Jako hejtman Středočeského kraje je prý připraven navrženou dohodu naplňovat.

09:40 - "Vítáme memorandum, považujeme ho za východisko z krize. Vyzýváme vládu a lékaře, aby ho přijali," prohlásil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

09:20 - Vláda se rozhodla počkat na další kroky lékařských odborů - tedy zda stáhnou své výpovědi a ukončí protest. Ministři proto sjednanou dohodu prodiskutují a pak debatu formálně přeruší do dalšího zasedání vlády.

09:14 - Dohoda ministra zdravotnictví Leoše Hegera s lékaři, která má ukončit akci "Děkujeme, odcházíme," přinese nemocnicím peníze, jejichž využití bude vláda těžko kontrolovat. Vysvětlení naleznete v článku experta Aktuálně.cz na zdravotnictví Petra Holuba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy