David Rath dostal zpátky pas. Do ciziny se prý nechystá

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2014 12:39
Obžalovaný exhejtman se už nemusí hlásit probačnímu úředníkovi.
Obžalovaný David Rath
Obžalovaný David Rath | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud po půlroce od propuštění z vazby vrátil Davidu Rathovi cestovní pas.

Obžalovaný exhejtman se už nemusí hlásit probačnímu úředníkovi. Do ciziny se prý nechystá.

Rath je podezřelý z přijetí úplatku téměř 16 milionů korun, za což mu hrozí až 12 let vězení.

"Mám u sebe pas a mohu vycestovat. Jak vidíte, nikam neprchám," řekl Rath. Podotkl, že když není soud, podstatnou část času tráví v ordinaci.

Bývalý politik ČSSD, který po vypuknutí kauzy stranu opustil, strávil ve vazbě jeden a půl roku. Na svobodu byl propuštěn loni 11. listopadu. Ve čtvrtek 7. srpna uplyne rok od zahájení soudního procesu v jeho kauze.

O navrácení cestovních dokladů a zrušení dohledu probačního úředníka podle něj krajský soud rozhodl v červnu. "V podstatě všechna omezení mi byla zrušena s obrovským skluzem, protože se tak dělo na podkladě rozhodnutí Ústavního soudu, který ale rozhodl, že už od loňského června byla moje vazba a všechna omezení nezákonná," uvedl Rath.

Žalobce Petr Jirát sdělil, že soud vyhověl žádosti o vrácení dokladů a zrušení dohledu probačního úředníka také u dalších dvou obžalovaných, kteří byli více než rok s Rathem ve vazbě - Kateřiny Kottové, dříve Pancové, a jejího partnera Petra Kotta.

Rozhodnutí není zatím pravomocné, protože Jirát podal stížnost, kterou přezkoumá Vrchní soud v Praze. "Podle mě důvody vazby trvají," řekl Jirát. Chce proto, aby byla vazba stále nahrazená přinejmenším zákazem vycestování do pravomocného rozsudku krajského soudu.

Justice loni podle Ústavního soudu (ÚS) při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. ÚS vyhověl jeho dvěma stížnostem a zrušil usnesení, jimiž Vrchní soud v Praze loni v červnu a srpnu potvrdil trvání vazby.

Nález soudu Rathovi otevřel cestu k případnému odškodnění. "Moji obhájci mají nějaké varianty, kdy mně doporučují, abych určitou satisfakci chtěl. Stále to zvažuji, ale platí to, co jsem říkal, že mně přijde ten systém nefér, to znamená, proč to mají platit všichni lidé ze svých daní, když to způsobili konkrétní lidé," řekl Rath.

Podobně postupoval, když podal civilní žalobu na soudce Roberta Pacovského kvůli ochraně osobních údajů. Soudce podle něj pochybil, když nechal novináře pořizovat fotky a video spisu ve své kanceláři poté, kdy jej k soudu zaslal státní zástupce. Dokumenty byly uloženy v několika taškách a krabicích a na některých byly osobní údaje obžalovaných. Krajský soud za to dostal loni pokutu 10 tisíc korun. Rathovu žalobu soud zatím neřešil.

Rath: Z obvinění Alexy nic nebude

Bývalý hejtman v rozhovoru uvedl, že se snaží sledovat dění ve Středočeském kraji. Prý je v poměrně častém kontaktu s některými politiky. Rath také zpochybňuje stíhání některých svých bývalých kolegů z kraje.

Jde například o Šárku Alexu a případ údajné osmimilionové škody ve Středočeské turistické a informační službě, kterou vedla. Podle Ratha však neměla nic společného s výběrovými řízeními. "Nemůže to dopadnout jinak, než že to bude shozeno pod stůl a nic z toho nebude," prohlásil.

Kauzu kolem Ratha začal policejní zásah předloni v květnu. Žalobce v případu viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Za organizátory označuje Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem.

 

Právě se děje

Další zprávy