Firma z kauzy Rath nesplácí zpronevěřené peníze

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 7. 2014 7:00
Kraj musel zaplatit více než milionový dluh za firmu Aveza, i přes splátkový kalendář peníze nepřicházejí.
David Rath
David Rath | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Středočeský kraj koncem loňského roku za podivných okolností uhasil zpronevěru, za níž musel platit více než 1,5 milionu korun.

Peníze zpronevěřila firma Aveza, která - tehdy ještě pod jménem Erinyes – pořádala pro kraj desítky výběrových řízení, včetně známé rekonstrukce Buštěhradského zámku. Kvůli té David Rath a spol. stojí nyní před soudem a i samotná Aveza je mezi obviněnými.

Aveza měla před třemi lety na starosti také bezmála stomilionovou zakázku na opravu silnice Čechtice – Loket na Benešovsku. A právě při ní si neoprávněně ponechala uvedeného jeden a půl milionu korun.

Chceš soutěžit? Zaplať kauci

Firmy, které se chtějí do soutěží o některé význačnější zakázky zapojit, totiž musí zaplatit tzv. zádržné – tedy pojistku, že pak bezdůvodně neodstoupí. Jenže místo toho, aby se zádržné platilo na účet kraje – jak je v takových případech běžné – si je firma Aveza v tomto případě nechala poslat na vlastní účet. A pak je vybrala.

Soutěž  losovačku – kraj po Rathově předloňském květnovém zatčení vyhodnotil jako jednu z podezřelých a raději ji zrušil. Jenže jedné ze zúčastněných firem, Ekostavbám Louny, zaplacenou pojistku nikdo neposlal zpět.

Společnost se proto obrátila na soud. Žalovala ale nikoliv Avezu, nýbrž středočeský krajský úřad. A to proto, že on byl zadavatelem zakázky. Obvodní soud pro Prahu 5 pak loni v září rozhodl: kraj musí uvedenou sumu zaplatit.

"Částku jsme uhradili a vymáháme ji po firmě Aveza," řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD). A kraj s Avezou koncem loňského roku podepsal dohodu o splátkách. I když se jednalo o zřejmou zpronevěru, úřad se spokojil se sepsaným splátkovým kalendářem. 

Zpronevěra? Ale ne, určitě zaplatí!

"My to, že jsme se domluvili na splátkách, bereme tak, že peníze dostaneme zpět a trestní oznámení jsme nepodávali," uvedl Petera letos v červnu, když server Aktuálně.cz na případ poprvé upozornil.

"Měsíční splátky měly být spláceny měsíčně ve výši 83 564,- Kč od ledna 2014 až do úplného doplacení," potvrdila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Kraji sice již měla dorazit sedmá z celkem osmnácti splátek, ale Aveza dosud nezaplatila ani korunu.  A firma místo toho požádala o další odklad splátek. "Dlužník požádal o odložení splátek do 1. 8. 2014," potvrdila Mertinová.

Vedení kraje se přesto k žádnému razantnějšímu kroku neodhodlalo. "Vyčkejte. V pondělí to bude projednávat rada, tam se rozhodne, jak budeme dál postupovat," uvedl hejtman Miloš Petera.  

Mohla bych si způsobit trestní stíhání

Stanovisko Avezy se nepodařilo serveru Aktuálně.cz získat. Její jednatelka a majitelka Věra Bohuslavová má telefon mimo provoz a nereaguje ani na vzkazy. Je ale otázka, zda by se k případu vůbec vyjádřila. Když si ji loni v září předvolal Rathův soudce Robert Pacovský, odmítla vypovídat. "Mohla bych sobě způsobit trestní stíhání," uvedla u soudu.

Ještě důležitější osoba v případu je ale bývalá jednatelka firmy ML Compet Lucia Novanská, která je současně jednou z hlavních obviněných v kauze Rath. ML Compet byla totiž před třemi lety vlastníkem Avezy a Novanská měla podle informací deníku Aktuálně.cz přístup k jejím bankovním účtům.

A Novanská má nadále nečekaně blízko ke Středočeskému kraji. Jak již server Aktuálně.cz uvedl, letos na jaře nastoupila jako asistentka středočeského zastupitele za ČSSD a současně ředitele příbramské nemocnice Stanislava Holobrady. A sedí v kanceláři přímo v budově středočeského krajského úřadu.

Ani její reakci se serveru Aktuálně.cz nepodařilo získat, i přes opakované vzkazy zanechané v sekretariátu Holobrady nereagovala.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy