V roce 2016 darovalo nějakou částku na pomoc potřebným 150 tisíc lidí. Nejštědřejší jsou lidé v Praze, celkem překvapivě však následují kraje Jihomoravský a Moravskoslezský. Češi se hojně naučili přispívat pomocí dárcovských SMS, a to nejen při živelných katastrofách. Za pět let jich Češi poslali více než 5,7 milionu. Podívejte se na přehled podle krajů.
Pomocí DMS Češi neposílají peníze jen obětem katastrof
"Déemesky se do širšího povědomí veřejnosti dostaly v souvislosti s tsunami v jihovýchodní Asii v roce 2004 a povodněmi v Česku v roce 2005. Dnes už ale nejsou jen nástrojem typickým pro dárcovství při katastrofách. Nyní přes DMS nejčastěji posílají dary v souvislosti se sociálními a zdravotními tématy. Počty dárcovských zpráv ale hodně souvisí i s tím, jaké kampaně neziskových organizací proběhly v daném roce a nakolik byly úspěšné a zaujaly veřejnost," říká výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová.
Její slova potvrzují i čísla. Za posledních pět let poslali Češi více než 5,7 milionů dárcovský SMS (DMS). Nejvíce to bylo v roce 2011 (téměř 1,5 milionů DMS), nejméně pak v roce 2014 (téměř 870 tisíc).
Nejvíce DMS – až pětinu z celkového ročního počtu – posílají Češi v prosinci. Kolem patnácti procent DMS pak přijde v listopadu. Naopak nejméně DMS se posílá během letních prázdnin.
Výkyvy mezi měsíci způsobují nečekané katastrofy, zpravidla živelné pohromy vyžadující okamžitou pomoc. Při povodních v červnu 2013, které zasáhly především Čechy, přišlo více než 250 tisíc DMS. V tomto měsíci je přitom obvyklý počet kolem 30 tisíc. Češi ale takto pomáhají i lidem v dalekém zahraničí. V roce 2015 poslali na pomoc Nepálu postiženému zemětřesením více než 100 tisíc DMS.