Další ztracený den sněmovny. Absurdní, zdržují, stěžuje si Jurečka a Baxa na opozici

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
29. 1. 2025 17:01
Poslanecká sněmovna měla ve středu na programu schvalování zvýšení televizních a rozhlasových poplatků, nakonec se k tomu ale nedostala. Neschválila ani program schůze, aby mohla udělat první krok k hlasování. Zatímco členové vlády a jejich poslanci byli naštvaní a tvrdili, že za všechno může opozice, poslanci ANO a SPD kritiku odmítali.
Aktuálně.cz zachytilo stížnosti ministrů Mariana Jurečky a Martina Baxy na zdržování opozice ve Sněmovně i reakci šéfa poslanců SPD Radima Fialy. | Video: Radek Bartoníček

"Tradiční obstrukce, tři a půl hodiny jednání o programu, a poté, co SPD neprošly návrhy na úpravy programu, tak předseda jejich klubu Radim Fiala řekl, že si proto berou dvě hodiny přestávku. Takže další obstrukce. To je absurdní," rozčiloval se ve středu po poledni ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Stejně jako další členové vlády chtěli ve středu schválit zvýšení televizních a rozhlasových poplatků, jenže právě kvůli chování opozice se k tomu vůbec nedostali. Čas měli přitom jen do dvou hodin odpoledne, protože podle pravidel sněmovny se v tento den může hlasovat jen do tohoto času. Když si chtěl vzít poslanec SPD Radim Fiala po poledni přestávku na poradu klubu, bylo jasné, že vládní koalice ani nebude moci zahájit bod o zvyšování poplatků - aby třeba určila pevný čas, kdy se bude hlasovat.  

Plán SPD se pokusila narušit místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix, která navrhla, aby se o návrhu SPD na přestávku jejich klubu hlasovalo. Jelikož ale ve sněmovně platí vesměs nepsané pravidlo, že když někdo požádá o přestávku na poradu klubu, tak ji dostane, zvedl se odpor SPD, jejíž poslanci začali bušit do lavic. Výsledkem byla stejně přestávka, ve které se poslanci napříč stranami radili, jak budou postupovat dál. Ovšem jenom se rozhádali, na ničem se nedohodli a schůzi pro dnešek ukončili.

"Předcházející debaty o tomto tématu ukázaly, že ve velké většině případů není u opozice vůle vést o tomto konstruktivní debatu," přidal se ke kritice Jurečky další člen vlády Martin Baxa (ODS), který jako ministr kultury přišel s návrhem na zvýšení poplatků. Přitom ujišťoval, že dál bude opozici vysvětlovat, proč je zvýšení nutné. Jestli se ale k tomu dostane v pátek, kdy je možné podle pravidel sněmovny opět hlasovat, není jasné, protože předsedové stran i šéfové klubů mají možnost vystoupit a mluvit jakkoliv dlouho - což mohou v pátek udělat i zástupci SPD a ANO.

Šéf klubu SPD Radim Fiala postup opozičních stran hájí a kritiku koalice odmítá. "Já jsem chtěl přestávku klubu, abychom se mohli poradit o další strategii. Když chtěl v minulosti kdokoliv takovou přestávku, nikdy se o tom nehlasovalo," argumentuje Fiala. Pokud jde o mnohá vystoupení poslanců SPD, Fiala namítá, že jeho poslanci jen přednáší problémy, s nimiž se na ně voliči obracejí. "A vládní koalice si stejně nakonec prohlasuje, co chce," dodává.

Vládní koalice navrhuje zvýšit poplatek pro veřejnoprávní televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro rozhlas o 10 korun na 55 korun za měsíc. Argumentuje mimo jiné tím, že se poplatky řadu let nezvyšovaly a obě média se dostávají do ekonomických problémů. Jak už dříve avizovali šéfové obou médií, začali propouštět zaměstnance a omezovat rozsah poskytovaných služeb.  

 
TB
Tom Brtpřed 18 dny
Tento komentář byl odstraněn, protože porušoval pravidla diskuzí.
JR
Jiří Raiserpřed 18 dny

Je to celé nesmysl! Česká televize a Český rozhlas mají být svobodná nezávislá média, která nechť kritizují vládu a opozici a nutí je tuto zemi smysluplně vést k prosperitě. Podléhat určitě nemají politikům, ale nám koncesionářům, kteří je platí. My se máme dožadovat případných změn a my máme rozhodovat, zda se poplatky navýší či nikoliv. Pokud nebudeme spokojeni s programem a zpravodajstvím, budeme my koncesionáři, kdo bude navrhovat řešení a ne nějaké Rady pro TV a rozhlas, jejichž zástupce navrhují poslanci - politici, kteří veřejně předvádí jak za nadstandardní platy podávat mimořádně malé pracovní výkony. Česká televize a Český rozhlas patří koncesionářům a ne politikům.

PV
Petr Vršinskýpřed 18 dny

A od podzimu to bude obráceně. Pořád dokola a k ničemu. Jsem pro nahrazení demokracie vládou osvíceného panovníka :-D

Právě se děje

Další zprávy